KOMENTIRAJUĆI odluku Međunarodnog suda pravde u Haagu, koji se proglasio nadležnim za hrvatsku tužbu za genocid protiv Srbije, srpska ministrica pravosuđa Snežana Malović je izrazila nadu u pozitivan ishod za njenu zemlju. Naime, drži da će tijekom postupka biti uvaženi srbijanski argumenti i da će konačna odluka ići u prilog Srbiji te je najavila mogućnost protutužbe. Ujedno je pozvala političke strukture dviju zemalja na pomirbu, istaknuvši kako je to jedan od glavnih uvjeta za uključivanje zemalja regije u europske integracije.
Srpska argumentacija je "neuvjerljiva i nepristojna"
Čedomir Jovanović, čelnik Liberalno demokratske partije, nije iznenađen odluko suda o nadležnosti, a ujedno je i istaknuo kako mu izgleda "neuvjerljiva i nepristojna" argumentacija Srbije koja "svoj temelj gradi na činjenici da nam se ne može suditi za neke zločine zato što nismo bili zemlja članica UN-a". Ocijenio je da je njegovoj zemlji potrebna nova politika prema regiji naglasivši kako je kako je sve ono što je obilježilo Srbiju prema susjedima bilo pogrešno.
Prema mišljenju Dragana Todorovića, lider Srpske radikalne stranke, "odluka je posljedica trenutnih političkih odnosa u svijetu i pritisaka na Srbiju". "Zašto Srbija šuti ne pokrene pitanje o zločinima koje je počinila Hrvatska prije svega nad Srbima i to ne samo u ratu 1991./1992. nego i u Drugom svjetskom ratu, ali i zašto se ne pokrene pitanje etničkog čišćenja 1995. godine u akcijama Bljesak i Oluja", pita se Todorović.
"Očekujem dogovor između Srbije i Hrvatske"
Predsjednica nevladine organizacije Fond za humanitarno pravo Nataša Kandić izrazila je nadu da će izvan suda doći do dogovora Hrvatske i Srbije. "Očekujem da izvan suda ipak dođe do nekog dogovora, jer odnosi Srbije i Hrvatske trebaju ići u pravcu dogovaranja, kao što postoji suradnja za ratne zločine", poručila je Kandić.
Ig.M.
Foto: AFP