SRBIJA drži pruženu ruku i otvorena vrata za dijalog s Hrvatskom, ali neće pljeskati podizanju spomenika kardinalu Alojziju Stepincu i rehabilitiranju ustaštva u Hrvatskoj, izjavio je u nedjelju srbijanski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić.
On je u četvrtak "žalosnim" nazvao podizanje spomenika Stepincu u Osijeku, nazvavši ga ratnim zločincem te ocijenivši taj čin jasnom porukom Srbima da je zločin protiv njih dozvoljen i nekažnjiv.
Zbog toga ga je u subotu oštro kritizirao hrvatski ministar vanjskih poslova Davor Ivo Stier koji je Dačića nazvao "komunističkim aparatčikom" i odbio njegov prijedlog za bilateralni susret.
Dačić o Stieru: "Moji su se borili protiv fašista, a njegov djed je bio ustaški pukovnik"
Dačić kaže da je, unatoč Stierovu porijeklu, bio spreman za razgovor. "Moji su se borili protiv fašista, a njegov djed je bio ustaški pukovnik. Ja razumijem njegovo reagiranje, ali mi to nije smetalo da razgovaramo i da vodim dijalog s njim", rekao je Dačić.
Istaknuo je da su vrata Srbije otvorena i da Beograd želi dijalog sa Zagrebom, ali tome ne može voditi rehabilitacija zločinaca i genocida.
Poručio je da ne želi polemizirati s hrvatskim dužnosnicima, ali kaže kako je obaveza Srbije da reagira na rehabilitiranje ustaštva u Hrvatskoj, kao i obaveza Hrvatske kao članice EU-a.
"Stepinac anđeo mira? Nemojte, molim vas. To je uvreda za sve koji su stradali u NDH", istaknuo je Dačić i dodao da Hrvatska može "podizati i spomenike Hitleru, Himleru, Gebelsu..., ali neka nas ne tjeraju da tome aplaudiramo".
Stier je Dačićeve izjave o Stepincu nazvao "napadom u najgoroj maniri jednog komunističkog aparatčika, kao što je bio progon kardinala Stepinca s montiranim procesom, propagandom koju je jugoslavenska komunistička vlast tada razvijala".
Dodao je da je MVEP zbog toga izrazio srbijanskoj veleposlanici u Zagrebu oštar prosvjed i odbilo Dačićev zahtjev za bilateralni susret.
Spomenik zagrebačkom nadbiskupu, kardinalu Alojziju Stepincu, otkriven je u četvrtak u Osijeku uoči 57. obljetnice njegove smrti 10. veljače 1960.