Statistički jaz: Zašto muškarci u Hrvatskoj u prosjeku žive šest godina kraće od žena

Foto: Shutterstock

Sadržaj nastao u suradnji s: Merkur osiguranje

U 2023. GODINI očekivani životni vijek u trenutku rođenja na razini Europske unije iznosio je 81,5 godina, što je rast od 0,9 godina u odnosu na 2022. Posljednji su to rezultati Eurostata, statističkog ureda koji prikuplja i obrađuje podatke država članica Europske unije, a kategorizirani su po regijama. U Europskoj se uniji tako najduže živi u Španjolskoj (84), a najkraće u Bugarskoj (75,8), dok Hrvati žive 78,6 godina, što ih svrstava ispod EU prosjeka.

Jaz u dugovječnosti

Brojke iznova razotkrivaju i postojeći jaz između očekivane životne dobi muškaraca i žena. Naime, žene su u Europskoj uniji 2022. od muškaraca živjele duže čak 5,3 godine. Riječ je o takozvanoj razlici u dugovječnosti koja je prisutna u gotovo svim zemljama svijeta, a ovisi o brojnim socio-ekonomskim i kulturnim čimbenicima. U EU-u, jaz je najmanji u Nizozemskoj (2,9), a najveći u Latviji (10), dok u Hrvatskoj ta brojka iznosi 6,4 godine.

Stručnjaci ističu da je riječ o globalnom fenomenu na koji utječu brojni kulturni i geopolitički čimbenici poput rata, klimatskih promjena i siromaštva, kao i biološke razlike između spolova, zbog kojih je rizik od smrti veći za muškarce, i to u svim dobnim skupinama.

Ilustracija: Pexels

Muškarci ne idu kod liječnika

No statistike pokazuju i da muškarci u odnosu na žene češće odgađaju posjet liječniku, što može imati kobne posljedice na zdravlje s obzirom na to da je rano otkrivanje bolesti ključno za uspješno liječenje. Prema MERICK istraživanju iz 2022., čak 60 posto muškaraca ne odlazi na preventivne preglede prostate, u odnosu na 24 posto žena koje izbjegavaju PAPA test. 

Europska komisija ističe kako je rak prostate na prvom mjestu novodijagnosticiranih oblika raka kod muškaraca u Europskoj uniji, što potvrđuju i podaci HZJZ-a o tome kako je 2020. u Hrvatskoj bilo više od 2400 novootkrivenih slučajeva tog karcinoma. Budući da u početnoj fazi bolesti nema simptoma, baš kao ni kod raka testisa, prioritet je podizati svijest o važnosti preventivnih pregleda.

Brkove na pregled

To je i razlog zbog kojeg je 2003. godine osnovan globalni pokret Movember, kojim se javnost u studenom nastoji educirati i informirati o ključnim pitanjima muškog zdravlja. Simbol pokreta su brkovi koji oponašaju izgled ružičaste vrpce kojom se upozorava na važnost ranog otkrivanja raka dojke, a naglasak je na prevenciji koja dokazano poboljšava kvalitetu života, sprečava mnoga oboljenja te smanjuje troškove skupih liječenja.

U pokret su uključene brojne slavne osobe i kompanije, poput Merkur osiguranja koje od 1. studenog pa sve do kraja mjeseca svim građanima nudi popust od 10 posto na posebno health4me Premium dodatno zdravstveno osiguranje.

Cilj health4me osiguranja izbjegavanje je gužvi i lista čekanja, odnosno omogućiti klijentima Merkur osiguranja olakšan pristup specijalističkim pregledima, dijagnostičkim obradama, laboratorijskim pretragama te fizikalnoj terapiji i manjim operacijama koje bi im potencijalno mogle spasiti život. Korisnici pritom mogu birati između četiri različita paketa, prilagođena njihovim pojedinačnim željama i potrebama. Medium i complete paketi tako, primjerice, omogućuju odlazak na specijalističke preglede bez uputnice.

Nadalje, Merkur osiguranje svim novim korisnicima u prvih godinu dana na raspolaganje daje i Modus Health Card karticu koja im omogućuje ostvarivanje popusta u zdravstvenim ustanovama diljem Hrvatske.

Ilustracija: Pexels

Biološke razlike

Žene imaju bolje genetske predispozicije za dugovječnost jer ih dva X kromosoma (XX) dodatno štite od brojnih genetskih bolesti. Nadalje, ženski spolni hormon estrogen koji izlučuju jajnici pruža im zaštitu od kardiovaskularnih bolesti tako što smanjuje "loš kolesterol" (LDL) koji se taloži na stijenkama krvnih žila te uzrokuje začepljenja.

Muški hormon testosteron, s druge strane, povećava rizik od povišenog krvnog tlaka, a ujedno oslabljuje i imunološki sustav, što muškarce čini osjetljivijima na brojne bolesti i infekcije.

Podizanje svijesti o psihičkom zdravlju

Osim bioloških i kulturnih čimbenika, kao jedan od razloga zbog kojeg muškarci diljem svijeta u prosjeku žive kraće od žena, stručnjaci iz akademskog časopisa Journal of Aging Studies naglašavaju i razlike u ponašanju među spolovima. Što zbog povećanih razina testosterona, što zbog činjenice da im se frontalni režanj razvija kasnije nego ženama, dokazano je da su muškarci skloniji rizičnom ponašanju i opijatima. 

Brojke pokazuju da je na svijetu znatno veći udio muških pušača i konzumenata alkohola, kao i da muškarci manju pozornost od žena posvećuju brizi o prehrani i tjelovježbi, što se posljedično odražava i na njihovu sveukupnu kvalitetu života.

To kao posljedicu, između ostaloga, može imati i narušeno psihičko zdravlje, zbog čega je jedna od ključnih uloga pokreta Movember senzibilizirati javnost i za pitanje muškog mentalnog zdravlja, i to posebno s obzirom na brojke koje pokazuju da je smrt od suicida u Hrvatskoj vodeći uzrok smrti od ozljeda kod muškaraca između 20. i 64. godine života (HZJZ). 

Pravilo o tome kako su muškarci manje skloni potražiti zdravstvenu pomoć primjenjuje se i u kontekstu psihičkog zdravlja, zbog čega je veoma važno poticati građane na razgovor i o emocionalnim i mentalnim teškoćama s kojima se muškarci redovito susreću.

Sponzorirani sadržaj donose Index i Merkur osiguranje u skladu s najvišim profesionalnim standardima. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.