MINISTAR zdravstva komentirao je donošenje novog tzv. zakona o pobačaju, koji bi, prema odluci Ustavnog iz ožujka 2017., trebao biti donesen do kraja veljače 2019. godine. Osnovana je radna skupina za donošenje zakona, o čemu javnost nije obaviještena, a ministar i dalje krije tko je u radnoj skupini, piše N1.
O tome hoće li odluka Ustavnog suda biti ispoštovana, ministar zdravstva Milan Kujundžić odgovara da "uistinu postoji radna skupina koja radi, uspoređuje iskustva i zakone drugih zemalja. "Tako da se vrlo ozbiljno radi, a mi u Ministarstvu zdravstva obično ne pričamo puno dok nije gotovo."
Ipak, imena onih koji sjede u radnoj skupini - ne otkriva. "E, to ne govorimo. Imena ne govorimo", kaže.
Upitan što je s neformalnom radnom skupinom na čelu s dr. Jasenkom Grujić Koračin, dr. Dubravkom Lepušićem i bivšom pravobraniteljicom za djecu Ivanom Milas Klarić, odnosno što će biti s njihovim prijedlozima, resorni ministar kaže da će sve "korisne" savjete koje budu davale "neformalne i neovisne skupine" - uvažiti.
Komentirao SDP-ov prijedlog
Na novinarsko pitanje hoće li prihvatiti prijedlog Foruma žena SDP-a da se legalni pobačaj produlji s 10 na 12 tjedana, kaže: "Svakoga ja osobno i moji suradnici uvažavamo. A to će biti na bordovima analizirano. U ovom trenutku ne mogu ništa ocjenjivati. Tko sam ja? Ja sam samo pojedinac. Radna skupina će vrednovati sve prijedloge i sva moguća rješenja koja nude grupacije i pojedinci."
Dodao je i da nije detaljno analizirao SDP-ov prijedlog.
"Oni su imali priliku. Ja mislim da SDP ima najmanje razlog se javljati za riječ jer su imali lijepo dva puta. Znači, ovaj zakon je još iz vremena Jugoslavije, dakle SDP je dva puta bio na vlasti, da su imali tu nakanu, mogli su to lijepo napraviti. Ova vlada će to napraviti, mi ne bježimo. Dakle, oni su to ostavljali za neka druga vremena, nekome drugome."
Kujundžiću je u redu da u zakonu sudjeluju ljudi iz crkvenih krugova
Iako nije želio govoriti o imenima, odgovorio je uzima li se u obzir opcija da u radnoj skupini budu članovi iz crkvenih i konzervativnih krugova, odnosno udruga i pokreta.
"Trebalo bi doslovce biti kako je rekao jedan vještiji pravnik, trebao bi stadion tako velik jer nema Hrvata koji ne bi htio sudjelovati. To je nešto što je vrlo osjetljivo i što se može gledati s puno aspekata. Mi ne možemo sve dovesti, dakle tko ima svoje predstavnike izravne ili neizravne kroz oblike savjetovanja svi će imati priliku reći svoje prijedloge koji će onda biti analizirani."
Ipak, na pitanje imaju li oni njegovo 'zeleno svjetlo', odgovorio je potvrdno.