Sto dana Vlade: Sanader nakon pete ubacio u šestu brzinu

"VOZIMO u petoj, s tendencijom prelaska u šestu brzinu", izjavio je neki dan premijer Sanader na pitanje kako komentira oporbene kritike da je donesen manji broj zakona koje treba uskladiti sa zakonodavstvom EU-a od planiranog.

Sanader je kao i uvijek pun optimizma i samo(ne)kritike. U nedjelju se navršava sto dana njegove nove vlade i vrijeme je za zbrajanje svega učinjenog i neučinjenog.

Vlada se kao i u prošlom mandatu ustredotočila na dizanje rejtinga vanjsko političkim uspjesima. Tako smo na samitu u Bukureštu dobili pozivnicu za NATO, EU nam je napokon otkočila pregovore, Sanader se nakon toga trsio petom brzinom pregovaranja, a već sad prešao je i u šestu.

Na domaćem planu, ništa posebno nova, osim dugoočekivane odluke o ukidanju nula promila koja stupa na snagu 1. lipnja, i prestanak plaćanja administrativnih pristojbi u zdravstvu.

Kritike oporbe su žestoke, tako je Zoran Milanović izjavio da je Vlada bez vizije i bez jasnog cilja, i da zemlju "vodi slučajno i stihijski, ma što se dogodilo".

Što je sve obilježilo prvih sto dana?

Sto dana vlade zaokruženo je velikim prosvjedom sindikata, koji su tako izrazili ogorčenje sve većim poskupljenjima, rastom inflacije, sve u svemu općim padom standarda u državi.

Najvažnije pitanje koje je obilježilo prvih tri mjeseca Vlade je svakako ZERP.

Gospodarsko-ribolovni pojas koji nas je skoro koštao nastavka pregovora sa EU bio je kamen temeljac HDZ-ovog koalicijskog partera HSS-a koji se nakon načelnog odbijanja pomisli na odgodu primjene ZERP-a ipak odlučio na nedizanje ruke u Saboru, ali i ostanku u Vladi, iako su to pitanje do tada smatrali najvišim, najvitalnijim, itd. nacionalnim interesom Hrvatske.

Friščić i dalje izjavljuje da se teško miri sa odustajanjem od ZERP-a, ali se sad tješi nakon izgradnjom velike flote koja će imati 46 brodova.

Predsjednik HSS-a je isto tako prije ulaska u Vladu pričao da je referendum za ulazak u NATO nužan, pa se onda ipak predomislio i shvatio da nije baš nužan.

Za razliku od HSS, SDSS je barem prijetio »preispitivanjem« sudjelovanja u Vladi zbog priznanja Kosova. Potpredsjednik Slobodan Uzelac čak je stavio mandat na raspolaganje, ali Srbi su zaključili da su im ipak puno bitniji sunarodnjaci u Hrvatskoj nego Kosovo. .

Gafovi ministara

Ostat će zapamćen još dugo gaf ministra vanjskih poslova Jandrokovića koji se tijekom razgovor s europskim povjerenikom za proširenjem Olijem Rehnom nije mogao sjetiti koja nova dva poglavlja otvaramo.

Sanader je stao u obranu svog ministra, kršćanski pozivajući da one koji nisu bez grijeha da bace kamen.

Ministar unutarnjih poslova Berislav Rončević zasad se istaknuo samo jednim, i to tragičnim potezom. Dva dana prije Busheva dolaska ministar je zabranio prosvjedno okupljanje na Cvjetnom trgu, uz objašnjenje da na taj način štiti zagrebačke šetače. Nekoliko sati nakon zabrane odlučio je zbog "promijenjenih okolnosti i novih saznanja" dopustiti skup mladih protivnika politike američkog predsjednika.

Đurđi puna usta hvale

Đurđa Adlešič puna je hvale za rad na reformama, posebno državne uprave, a jedinu samokritiku izrekla je vezano za predugo sastavljanje Vlade na koje se izgubilo čak mjesec dana, ali i dalje je optimistična i smatra da se izgubljeno da nadoknaditi.

Uzlet doživljava jedino ministar zdravstva koji vrlo optimistično sipa prognoze o ozdravljenju hrvatskog zdravstva. Milinović je tako uvjerenja da zdravstvo nije ni blizu kolapsa i da će do ljeta biti donešen prijedlog reforme kojoj je cilj povećati kvalitetu zdravstvene zaštite, smanjiti liste čekanje, ali i uvesti više reda u rad bolnica, primarne zdravstvene zaštite, te otkriti one koji pod krinkom socijale neopravdano ne plaćaju doprinose i oslobođeni su participacija.

J.S
Foto: Index

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.