Elon Musk, milijarder, izvršni direktor Tesle i SpaceX-a, obećao je sinoć i "zaratiti" kako bi obranio vizni program H-1B za strane tehnološke radnike, raspirujući spor između starih pristaša izabranog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa i nedavno stečenih pristaša iz tehnološke industrije.
"Razlog zašto sam u Americi, zajedno s toliko ljudi odgovornih za izgradnju SpaceX-a, Tesle i stotina drugih kompanija koje su Ameriku učinile jakom, je H-1B", objavio je Musk na X-u.
"Ne možete ni zamisliti koliko ću se boriti za ovo pitanje", dodao je.
Tesla samo ove godine ishodila 724 vize
Musk, naturalizirani američki državljanin, rođen u Južnoafričkoj Republici, bio je nositelj vize H-1B. Njegova tvrtka za električne automobile Tesla ishodila je samo ove godine 724. H-1B vize obično se izdaju na tri godine, a nositelji ih mogu produljiti ili potom podnijeti zahtjev za zelenu kartu.
Muskov tvit bio je usmjeren na Trumpove pristaše i tvrde protivnike imigracije, koji su se sve više zalagali za ukidanje programa viza H-1B usred žestoke rasprave o imigraciji i mjestu kvalificiranih imigranata i stranih radnika dovedenih u zemlju na temelju radnih viza.
Trump se dosad nije izjasnio o tom pitanju. Njegov tim nije odgovorio na zahtjev za komentar o Muskovim tvitovima i raspravi o vizi H-1B.
Trump obećao ozbiljno ograničiti imigraciju
Ranije je Trump izrazio spremnost da osigura više radnih viza kvalificiranim radnicima. Također je obećao da će deportirati sve imigrante koji su ilegalno u SAD-u, uvesti carine kako bi stvorio više radnih mjesta za američke građane i ozbiljno ograničiti imigraciju.
Prepirka naglašava kako tehnološki čelnici poput Muska, koji je preuzeo važnu ulogu u predsjedničkoj tranziciji, savjetovanjem o ključnim kadrovima i političkim područjima sada privlače pažnju na pitanja koja su njima važna.
Američka tehnološka industrija oslanja se na vladin program H-1B viza za zapošljavanje stranih kvalificiranih radnika koji pomažu u vođenju tvrtki, radne snage za koju kritičari kažu da smanjuje plaće američkim građanima.
Ekstremno desničarski aktivisti kritizirali Trumpov izbor
Prepirku su ranije ovog tjedna pokrenuli ekstremno desničarski aktivisti kritizirajući Trumpov izbor Srirama Krishnana, indijsko-američkog upravljača rizičnim kapitalom, za savjetnika za umjetnu inteligenciju, rekavši da će imati utjecaja na imigrantsku politiku Trumpove administracije.
U petak je Steve Bannon, dugogodišnji Trumpov pouzdanik, kritizirao "velike tehnološke oligarhe" zbog podrške programu H-1B i opisao imigraciju kao prijetnju zapadnoj civilizaciji.
Kao odgovor, Musk i mnogi drugi tehnološki milijarderi povukli su crtu između legalne imigracije i ilegalne imigracije.
Musk je potrošio više od četvrt milijarde dolara pomažući Trumpu da pobijedi na izborima u studenom. Ovaj je tjedan redovito objavljivao o nedostatku domaćih talenata za popunjavanje svih potrebnih pozicija u američkim tehnološkim tvrtkama.