Tinejdžer oslobođen u razmjeni zarobljenika: Pitao sam vode li me na strijeljanje

Foto: Privatna arhiva, FSB

Kevin Lik (19), tinejdžer s dvojnim njemačkim i ruskim državljanstvom, uhićen je prošle godine te je postao najmlađa osoba u modernoj ruskoj povijesti osuđena za izdaju. Zajedno s američkim novinarom Evanom Gershkovichem, on je jedan od 16 ljudi koje je Rusija oslobodila 1. kolovoza u razmjeni zarobljenika s SAD-om i drugim zapadnim zemljama, piše BBC.

Kevin je rođen 2005. godine u Montabauru, gradiću na zapadu Njemačke. Njegova majka, Ruskinja Victoria udala se za njemačkog državljanina. Roditelji su mu se razveli, a on i majka svakih su nekoliko godina posjećivali Rusiju, ina koncu se i preselili u Majkop, na Sjevernom Kavkazu, 2017. godine.

Zamijenio Putinov portret za portret Navalnog

Ruski predsjednički izbori 2018. godine potaknuli su njegovo zanimanje za politiku. Tada je shvatio, prepričao je za BBC, da u "Rusiji gotovo nema demokracije".

Putinov portret u školskoj učionici zamijenio je za portret Alekseja Navalnog. Njegova majka je na koncu školske godine odlučila da se trebaju vratiti u Njemačku, a u to vrijeme Rusija je napala Ukrajinu. Da bi napustili Rusiju, Kevinovo ime trebalo je biti uklonjeno iz vojnog registra.

Njegova majka pozvana je u ured za novačenje, a ondje ju je dočekala policija. Optužili su je da je psovala u javnosti i pritvorili je na deset dana. Kevin je nastavio ići u školu, a kada se jednog dana vratio u stan, njegove su stvari, prepričao je, bile premještene.

Kada je ona puštena na slobodu, odlučili su da će se preseliti u Njemačku. Nakon što su došli do Sočija, Kevin je primijetio da ga neki muškarac snima, a potom se pokraj njih zaustavio minibus. "Osam ili devet časnika FSB-a je iskočilo. Jedan me zgrabio za ruku. Drugi je prišao, pokazao svoju iskaznicu i rekao: 'Protiv vas je pokrenut kazneni postupak prema članku 275: izdaja.'"

U stanu mu pronašli slomljeni teleskop

FSB-ovci su u njihovom stanu pronašli slomljeni teleskop, stari rođendanski poklon. Vlasti su sumnjale da ga je koristio za fotografiranje vojnih vozila sa svog prozora. Priznao je da je snimao fotografije, ali je rekao da ih nije imao namjeru nikome proslijediti. 

Odvjetnik mu je preporučio da prizna kazneno djelo. "To je šahovska partija, bilo je jasno da nema pravde", ispričao je za BBC.

Tada je bio maloljetan, pa je odveden u posebnu ustanovu, udaljenu dva sata vožnje u Krasnodaru, i smješten u samicu. Nekoliko mjeseci kasnije, kada je navršio 18 godina, premješten je u drugi zatvor u predgrađu Krasnodara.

"Vezali su mi ruke, tukli me, pa čak i ugasili cigaretu na meni. Udarili su me tako snažno u prsa da nisam mogao disati." Deset mjeseci nakon uhićenja, krajem prosinca 2023. godine, proglašen je krivim za izdaju i osuđen na četiri godine kaznene kolonije.

Shvatio da ide na razmjenu tek u avionu

Dok je napuštao zatvorsku kupaonicu u srpnju, prišao mu je viši zatvorski službenik i rekao da ima 20 minuta da "hitno napiše peticiju" za predsjedničko pomilovanje, što je i učinio.

Zatim ga je nekoliko dana kasnije zaustavio zatvorski službenik i rekao mu da uzme četkicu za zube, pastu za zube i papuče. Pomisao na razmjenu bila je u pozadini Kevinovog uma, ali činila se predobrom da bi bila istinita.

Prebačen je u Moskvu, ondje je zadržan do kolovoza, zatim se ukrcao na avion s ostalim zatvorenicima. Nitko mu nije rekao da ide na razmjenu, a tek kasnije mu je postalo jasno što se događa.

"Možda me vodite da me strijeljaju", rekao je guverneru kolonije. "Ne brini se, sve će biti u redu", odgovorio mu je. Kako je i pretpostavljao, ubojica Vadim Krasikov bio je među onima koji su vraćeni u Rusiju.

S majkom sada živi u Njemačkoj, a želja mu je završiti obrazovanje. "Nemam želju za osvetom, ali imam vrlo snažnu želju sudjelovati u oporbenim aktivnostima", rekao je za BBC.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.