BLIC DONOSI priču o Milici Zavetnici, odnosno Milici Đurđević Stamenkovski, najeksponiranijoj članici Zavetnika, stranke koja je prvi put ušla u srpski parlament.
"Od trnja do zvijezda, tako bi se ukratko mogao opisati politički put Milice Đurđević Stamenkovski, koja je na ovim izborima stranku Zavetnici prvi put uvela u parlament.
Ujedno, ona je i jedno od najvećih iznenađenja izbora, a tome su svakako kumovala česta gostovanja na televizijama s nacionalnom frekvencijom i umiveni nastupi kojima je propagirala desničarske ideje", piše Blic.
Milica je rođena 1990. godine u Beogradu, odrasla je, kako sama često ističe, u Kaluđerici. Završila je Prvu beogradsku gimnaziju, a potom diplomirala na Fakultetu političkih nauka.
Njen otac je bio dramski pisac, novinar i ratni reporter Rajko Đurđević, koji je 2012. godine sudjelovao u osnivanju pokreta Zavetnici. Nakon toga se i ona pridružila toj organizaciji i godinama bila njen glasnogovornik.
Blic dalje piše da je ona članica predsjedništva, ali ne i predsjednica Zavetnika. Prvo čovjek Zavetnika je njen suprug Stefan Stamenkovski. Vjenčao ih je u rujnu 2017. godine tadašnji mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, koji im je otpjevao pjesmu Ječam žnjela kosovka devojka.
Prije ovih izbora čak tri puta je pokušavala ući u parlament.
"Slika s Lavrovom nije pomogla"
Prvi put se kandidirala za zastupnicu u skupštini na izborima 2014. godine s Patriotskim frontom Borislava Pelevića, ali su osvojili tek 4514 glasova i ostali ispod izbornog praga.
Dvije godine kasnije, 2016. godine, pokušala je samostalno. U tijeku kampanje slikala se s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejom Lavrovom, ali joj to nije pomoglo jer je osvojila 27.690 glasova, nedovoljno da prijeđe izborni prag.
Tijekom kampanje za Beograd 2018. Zavetnici su na prostorije "Žena u crnom"," Centra za kulturnu dekontaminaciju" i Inicijative "Ne davimo Beograd" lijepili naljepnice s natpisima "Strani agenti" i "Zatvoreno od 4. marta".
Ni 2020. nije uspjela prijeći izborni prag, osvojila je 45.950 glasova (1.43 posto).
Tijekom karijere sudjelovala je u mitinzima protiv jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova, protiv hapšenja Ratka Mladića i Radovana Karadžića te Briselskog sporazuma.
Posljednjih mjeseci pratile su je žestoke kritike da je satelit vlasti, ali je ona to odlučno demantirala.
Odazvala bi se Vučićevom pozivu, ali kaže da se ne vidi u vladi Srbije
Sinoć je, čim je postalo izvjesno da će ući u sabor, odagnala sumnje u buduću suradnju i poručila da neće raditi sa SNS-om, kao ni s liderom SSP-a Draganom Đilasom.
"Moramo vidjeti kako će stajati naše povezane stranke s kojima bismo mogli koalirati. Mogu zamisliti sve, ali ne i koalirati s Jedinstvenom Srbijom. Ne planiramo koaliciju sa SNS-om ni na republičkoj razini ni u glavnom gradu", rekla je Đurđević Stamenkovski na pitanje novinara Blica.
Kada je prespavala rezultate, danas je rekla da bi se odazvala na poziv lidera SNS-a Aleksandra Vučića, ali da će ostati državotvorna opozicija i da ne vidi sebe u vladi Srbije.
"Odazvala bih se pozivu na sastanak s pobjednikom predsjedničkih izbora Aleksandrom Vučićem i razgovarala bih o važnim državnim i nacionalnim pitanjima. A izbori su pokazali da je građanima muka od prepucavanja na liniji Vučić - Đilas", rekla je ona.
Kako je ušla u parlament?
Sve su to činjenice iz biografije i izjave, piše Blic te dodaje kako one ne kriju odgovor na pitanje što je Milicu Đurđević Stamenkovski gurnulo u srpski parlament?
Ravnateljica agencije za istraživanje javnog mnijenja Factor Plus, koja je pratila njezino kotiranje među biračima, kaže da je riječ o uvjerljivom nastupu i činjenici da je dobro iskoristila situaciju u Ukrajini.
"Imali su političke hrabrosti sami izaći, a pomogla je i njezina kandidatura za predsjednicu. Karizmatična je, ljudi joj vjeruju, vješta je u komunikaciji, pogotovo za publiku koja to voli. Situacija u Ukrajini pomogla im je da dobiju svojih pet minuta", ističe Pejić.
Dodaje da su udjela imali i nastupi na televizijama s nacionalnom frekvencijom.
"Ona se ponaša kao prava političarka, koja bi se trebala obratiti svim građanima i iznijeti svoje stavove. I ona je imala taj stav, a kad ga nemaš, onda sva tvoja gostovanja gube smisao. Također, njezina retorika nije bila radikalna, omekšavala je način komunikacije i bila prijemčiva onima kojima se prije nije sviđala", napominje Pejić, prenosi Blic.