Tko je Žarko Tušek? Pobjegao iz sjemeništa i probio se do vrha HDZ-a

Foto: Facebook

SABORSKI zastupnik HDZ-a iz Zagorja Žarko Tušek našao se u središtu afere nakon što je neovisni vijećnik iz Oroslavja Viktor Šimunić snimio kako ga Tušek pokušava kupiti da bi prešao na stranu HDZ-a.

39-godišnji Tušek je u međuvremenu potvrdio autentičnost objavljene snimke na kojoj Šimuniću između ostalog nudi mjesto direktora Parka prirode Medvednica ili da mu za predizbornu kampanju "riješi 25 tisuća plakata".

>> Tušek: Snimka je autentična. Nije me sram, neljudski je zlorabio moje povjerenje

>> Šimunić u Index studiju: Tušek je lagao, zvali su me na sastanak prije 4 godine

Tko je, dakle, najnoviji HDZ-ovac uhvaćen u kompromitirajućoj situaciji?

Radio na lokalnom radiju, napisao monografiju o Zagorju

Žarko Tušek rođen je 1981. godine u Zaboku. Odrastao je u selu Donja Šemnica. Završio je Nadbiskupsku klasičnu gimnaziju, studirao je pravo, koje dosad nije završio, ali je zato diplomirao na Visokom učilištu Effectus u Zagrebu i postao stručni prvostupnik ekonomije. 

U HDZ se učlanio kao mladić u Donjoj Šemnici te je s 23 godine izabran za najmlađeg zastupnika u krapinsko-zagorskoj Skupštini. Kao tridesetogodišnjak izabran je za predsjednika za krapinsko-zagorskog HDZ-a, a ubrzo je postao i član predsjedništva stranke, što je svojedobno opisao kao "krunu svoje političke karijere". Izabran je i u saboru, gdje je u prošlom mandatu vodio Mandatno-imunitetno povjerenstvo. 

Zanimljivo je da je prije uzleta političke karijere Tušek radio i u lokalnim medijima. Bio je novinar na Radiju Hrvatsko Zagorje, kao i glavni urednik časopisa Glas Zagorja. Autor je i monografije "Hrvatsko zagorje u riječi i slici". Bavi se i muzikom, zna svirati gitaru i još nekoliko instrumenata.

Bijeg iz sjemeništa

Tušek je kao mladić išao u sjemenište, ali na kraju ipak nije postao svećenik. Kasnije je za medije ispričao da se nije mogao pokoriti nepravednim pravilima koja je tamo primijetio.

"U sjemeništu u 1. razredu nemaš nikakva prava. Ništa ne smiješ, nigdje ne smiješ. Povratak izvana, ako i ideš, je u 20 sati. Tek u 2. i 3. razredu penješ se na hijerarhiji za više prava i slobode. I tak' je to funkcioniralo dok su sjemenište vodili isusovci. Onda su nas preuzeli redovni svećenici i to je bio užas. Izgubili smo sva prava koja smo čekali, pa smo u 4. imali manja nego ovi u 3. To je bila hijerarhijska sramota za nas, pa smo revoltirani, organizirano, dočekali ove iz 3. i prebili ih. Bilo je tu i krvi, istražnog povjerenstva, obavijesnih razgovora. I tak' sam dobil ukor pred isključenje zbog buntovništva. Bila mi je to poruka da su moćniji od mene", prisjetio se kasnije Tušek svojih problema u sjemeništu.

"U drugom polugodištu odlučio sam se ne vratiti u sjemenište. Unajmio sam stan bez znanja roditelja i uredno nastavio ići na nastavu. Završio sam Nadbiskupsku gimnaziju s prosjekom 5.0, ali u svećenike nisam otišao. Bio je to tada mojoj obitelji veliki udarac", ispričao je za portal nizagorjemalo.com.

U svakom slučaju, dosad sve ovo ne zvuči kao neka tipična HDZ-ovska biografija. Ali stvari su se počele mijenjati kako se Tušek uspinjao na karijernoj ljestvici.

Plenkovićev favorit

Kao jedna od mladih snaga HDZ-a Tušek svoj politički uspon može zahvaliti i predsjedniku stranke Andreju Plenkoviću, koji je o njemu imao samo birane riječi.

"Kao što ste vidjeli jučer nakon sjednice Predsjedništva i Nacionalnog vijeća, našu listu u trećoj izbornoj jedinici nosit će predsjednik Županijske organizacije HDZ-a Krapinsko-zagorske županije Žarko Tušek, a s njime je tu i ministar Darko Horvat, koji je iz Međimurske županije, te uz naše kolege iz Varaždinske županije očekujemo jedan agilan i aktivan pristup liste HDZ-a u trećoj izbornoj jedinici, osobito s obzirom na sva postignuća tijekom ovog mandata i zalaganje za sjeverozapad Hrvatske, a posebno za Krapinsko-zagorsku, Varaždinsku i Međimursku županiju, od ulaganja pa do prometne infrastrukture, europskih fondova i, naravno, snažnog iskoraka u pogledu sredstava koja smo dali na raspolaganje kroz naknade za zapošljavanje privatnom sektoru u kontekstu ove krize covida-19", izjavio je Plenković ljetos u predizbornoj kampanji za parlamentarne izbore.

Čini se da su premijerovi istančani radari ponovno zakazali. To je priznao i danas na konferenciji za medije, rekavši da je Tušek počinio "grubu političku pogrešku" i da "u kleti radari baš ne funkcioniraju". Plenković je izrazio simpatije prema Tušeku, na kojega je očito računao na duže staze, no zahvaljujući snimci koju je medijima dostavio Viktor Šimunić, premijerov libling vjerojatno u najboljem slučaju može računati na stagnaciju političke karijere. U najgorem slučaju će pak završiti na sudu zbog, npr., trgovanja utjecajem.

>> Plenković o Tušeku: To je gruba pogreška. Radari u kletima ne funkcioniraju baš

>> Odvjetnik Anto Nobilo o slučaju Tušek: Ima tu materijala za policiju i DORH

>> Vijećnik koji je razotkrio HDZ-ovca pozvan u USKOK

Tušek se voli predstavljati kao spasitelj Zagorja

To da je Tušek bio među Plenkovićevim favoritima sugerira i da se probitačni Zagorac prošle godine počeo češće pojavljivati u provladinim medijima, predstavljajući se kao veliki borac za Zagorje. Tako se u ožujku 2019. pohvalio u velikom intervjuu za Jutarnji list da "dolazi nova era investiranja u Hrvatsko zagorje". Na pitanje tko je zaslužan za to, Tušek je manje-više odgovorio da je to on.

"Zaslužni smo utoliko što guramo ključne projekte, sustavno upozoravamo na ključne prioritete... Ponosan sam što su u realizaciji apsolutno svi projekti koje smo obećali u prošloj parlamentarnoj kampanji. Elektrifikacija pruge do Zaboka u vrijednosti 520 milijuna kuna, projekt Aglomeracija Zabok - Zlatar vrijedan 600 milijuna kuna, vrtići u vrijednosti od 100 milijuna kuna te oko 520 milijuna kuna u cestogradnji: rekonstrukcija D-24, spojna cesta prema Krapini, brza cesta prema Mariji Bistrici, cesta u poslovnoj zoni u Humu na Sutli…", rekao je.

2019. udario djevojčicu autom i odmah nazvao lokalnog šefa policije

Naročito je zanimljivo što Tušekovu političku karijeru nije omela ni prometna nesreća u kojoj je autom udario djevojčicu na pješačkom prijelazu u Krapini. To se dogodilo u svibnju pretprošle godine. Tada smo kontaktirali Tušeka i zamolili ga da pojasni što se dogodilo.

>> HDZ-ov saborski zastupnik autom udario curicu na zebri pa zvao šefa policije

>> Zašto je HDZ-ovac zvao šefa policije nakon što je udario curicu na zebri?

"Ja sam curici pomogao podići se nakon nesreće, a ona je tada otišla na drugu stranu ceste. Ja sam se polukružno okrenuo. Pozvao sam načelnika policijske postaje Krapina i obavijestio ga o nesreći. Trenutno sam u bolnici u Zaboku s djevojčicom i njenom majkom, svi smo tu zajedno. Dijete nema ozbiljnijih ozljeda", rekao nam je i očito se malo i izlanuo pod dojmom svega.

Naime, njegova izjava je otvarala pitanje zašto je saborski zastupnik i šef lokalnog ogranka HDZ-a zvao šefa policije umjesto policijsku postaju ili dežurni broj za hitne slučajeve. 

"Mi smo u Krapini, to je selo, njega sam se prvog sjetio. Zašto nisam zvao 112? Zato jer nisam, nazvao sam njega, nazvao sam policajca kojeg sam se prvog sjetio i pozvao ih da pošalju patrolu", odgovorio je. 

"U redu, ali zašto niste nazvali policiju kao normalni građanin, nego izravno baš njega?" pitali smo ga.

"Imam njegov broj u mobitelu, nazvao sam ga: 'Dubravko, dogodila se nesreća, neka policija pošalje patrolu'", rekao je Tušek.

Nacional: Tušek je glavni kadrovik HDZ-a u Narodnim novinama

Nacional je pak otprilike u isto vrijeme, dakle u svibnju 2019., pisao o "novom valu uhljeba u Narodnim novinama". Među njima je bila i Tajana Tušek, prema tvrdnjama Nacionala rodbinski povezana sa Žarkom Tušekom.

"Nakon što je početkom ožujka dovršen proces javnih natječaja na kojima su među dvjestotinjak kandidata izabrani gotovo isključivo članovi HDZ-a, i to isključivo iz Krapinsko-zagorske županije, najnovijom odlukom na radno mjesto vraćena je nekadašnja direktorica službe pravnih, kadrovskih i općih poslova Tajana Tušek. Ona je s te pozicije udaljena u listopadu prošle godine, između ostalog i zato što je bila dijelom prethodne upravljačke garniture koja je Narodne novine dovela u gubitke veće od 150 milijuna kuna te zato što je bila članica nadzornih odbora dviju tvrtki-kćeri u kojima je zabilježeno netransparentno poslovanje i koje su završile u stečaju", pisao je Nacional.

"Više Nacionalovih izvora iz same tvrtke eksplicitno tvrdi da zasluge za njeno ponovno napredovanje u hijerarhiji ima Žarko Tušek, inače saborski zastupnik i predsjednik krapinsko-zagorskog HDZ-a, s kojim je ona i rodbinski povezana", navodi se u članku.

"Tušek u kuloarima glasi kao glavni kadrovik u Narodnim novinama i upravo se njemu pripisuje odlučivanje o zapošljavanjima na svim bitnim pozicijama u toj tvrtki", konstatirao je Nacional.

U svakom slučaju, Tušeku je unutar HDZ-a išlo dobro. Na prošlim parlamentarnim izborima je Plenkovićevom milošću dogurao i do nositelja liste u 3. izbornoj jedinici.

Hoće li ga Plenković sačuvati?

Bilo je skoro pa dirljivo slušati kako Tušek danas prepričava svoj razgovor s Plenkovićem u vezi s aferom u kojoj se našao.

"Žao mu je da sam se našao u kontekstu razgovora s takvom osobom, kojoj je bio cilj da me se diskreditira", izjavio je Tušek novinarima u saboru.

Kaže da nije s Plenkovićem bilo riječi o tome da se povuče.

"Pokušao sam mu ljudski objasniti kontekst, da nismo bili motivirani nečasnim radnjama", izjadao se.

No Tušek vrlo dobro zna da mu je snimka na kojoj pokušava kupiti Šimunića možda zapečatila karijeru. Nema sumnje da će pokušati izvući se iz svega, jer on je HDZ-u dao skoro dva desetljeća svog života te se vrijedno uspinjao strukturama stranke.

"Pričao sam s Tušekom, on na snimci nastoji reći da nije došao trgovati utjecajem, nego da karikira. Gospodin ga navodi u ofsajd. Ovo je bilo s predumišljajem napravljeno. On je ispao naivan i pogriješio je", zaključio je kasnije Plenković na konferenciji za medije.

Sada je na potezu USKOK, a o njegovoj odluci ovisi Tušekova politička karijera.
 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.