Bio je to najgori rat ikad. Katastrofalni potezi odvest će svijet u još gori pakao

Foto: Wikipedia (BundesArchiv)

Na današnji dan 1918. godine, nekih 80 kilometara sjeverno od Pariza u šumi Compiègne, predstavnici Njemačkog Carstva sastali su se s predstavnicima Antante te dogovorili prekid sukoba, time završivši rat koji je trajao četiri godine, odnio petnaest milijuna života i kompletno promijenio tijek povijesti.

Veliki rat

Prvi svjetski rat novinari su zvali Velikim ratom. Bio je to rat svih ratova, onaj koji će riješiti sve probleme. Nakon njega rat više neće biti potreban, jer u ovome će sudjelovati svaka važna i manje važna zemlja na svijetu.

Tijekom perioda od četiri godine Europa je temeljito uništena. Vladala je glad, infrastruktura je bila manjkava, a nedostatak ljudstva konstantno prisutan. U raznim dijelovima kontinenta vladala je čista anarhija, a napadi bandita i dezertiranih vojnika punili su naslovnice svih europskih novina. Takvo je stanje osiguralo da društva u narednom periodu potraže alternativne političke opcije.

Zadnja faza ratovanja

Rat je godinu dana ranije još uvijek bio vrlo neizvjestan. Njemačka je krajem 1917. godine dobila poziv od raspadajućeg Ruskog Carstva da sklopi mir na istoku, zatvarajući tako istočni front. Unatoč iscrpljenosti koja je uslijedila radi blokada, njemačko je vodstvo smatralo da sada treba pojačati pritisak i završiti rat.

Ofenziva je trebala početi jer je nedavno Njemačkoj rat objavila i nova sila. SAD se odlučio uključiti u rat kako bi ga napokon okončao, pa da njeni prijatelji, Velika Britanija i Francuska, mogu regularno vraćati novac koji su posudili tijekom rata.

Međutim, ništa nije upalilo - rat nije izgledao kao da će završiti, svaka operacija osvojila bi tek nekoliko metara zemlje, a u samoj Njemačkoj ljudima je bilo dosta.

Njemačka delegacija u šumi Compiègne

Revolucija u Njemačkoj i kraj sukoba

Zato je i izbila revolucija krajem listopada. Gotovo u svakom većem njemačkom gradu ljudi su tražili abdikaciju kaisera, nove reforme i naravno: prekid ratovanja. U njemačkoj vojsci bilo je sve više slučajeva dezerterstva te je bilo jasno da se Njemačka mora predati.

Bio je to kraj velikog sukoba. Dva mjeseca kasnije prve delegacije već su stigle u Pariz, gdje će se održati najveći diplomatski skup na svijetu. U Parizu će se u narednih šest mjeseci krojiti novi svijet.

Kraj Prvog svjetskog rata zatvara jednu veliku epohu u povijesti koju povjesničari nazivaju novi vijek. Događaji nakon 1918. godine više nisu bili produkt odluke pojedinih kraljeva, finih plemića ili careva. Sada su u Europi vladala neka druga pravila, a po tim pravilima Veliki rat ipak nije bio posljednji.

Mirovni ugovori potpisivani nakon rata temeljili su se na tome da se poražene do kraja ponizi. To je bilo sjeme iz kojeg će nabujati bijes, a neće dugo proći da taj bijes svijet odvede u još gori pakao.

Njemački vojni zarobljenici nakon prekida sukoba u Francuskoj

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.