Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević i zamjenici obilaze radove na Gornjogradskoj gimnaziji. Gradonačelnik se tom prilikom obratio medijima.
Kazao je kako je ukupna vrijednost obnove 18 milijuna eura i da se dio se financira iz europskih sredstava, a dio iz proračuna RH. Najavio je kako će otvaranje Gimnazije biti u rujnu 2024. godine.
Tomašević je rekao da je Grad od Općinskog suda u Zagrebu 15. i 19. siječnja dobio očitovanje o postupku u kojem se navodi da su vještaci predložili istražne radnje, odnosno geotehnička snimanja terena i druge radnje, kako bi se utvrdili uzrok i odgovornost. Dodao je kako se radi o složenim radovima koji će trajati oko šest mjeseci i da dok traju ti radovi, ne smije početi sanacija na odlagalištu.
"Vještaci upozoravaju na značajnu opasnost ponavljanja odrona na plohi 6.2 lokalizirano oko dva već nastala odrona. Ta lokacija je obilježena trakama inspektorata. To se poklapa i s rješenjem inspektorata, koji je zabranio odlaganje na plohi 6.2. po rješenju 19.1. Sudski vještaci opasnost od novog odrona temelje na istrazi na odlagalištu i mišljenjima o stanju odlagališta. Njihovom stavu idu u prilog i stručna mišljenja iz 2008. i 2012. godine za koja smo paralelno saznali da postoje", rekao je Tomašević.
"Najmanje 15 godina se znalo za ozbiljan problem na Jakuševcu"
"Mišljenje iz 2008. godine je naručio ZGOS, tadašnja podružnica za upravljanje Jakuševcem. To mišljenje upozorava na veliku količinu vode u tijelu odlagališta, koja se zadržava zbog poteškoća u drenaži. Predložene su mjere promjene odlaganja otpada, dodatnih zdenaca i privremenih cjevovoda za plin. Tadašnja uprava Holdinga barem 15 godina je znala za ozbiljan problem koji postoji tamo", dodao je.
"Nakon što smo doznali za te dokumente, odmah smo zatražili očitovanja i prema svemu sada poznatom što smo otkrili, smatramo da je problem i uzrok ovih odrona zadržavanje vode i nedostatna drenaža. Ostali uzroci će se utvrditi u sudskom postupku koji će trajati pola godina najmanje. Ono što je sad već sasvim izvjesno da će postupak sanacije odlagališta biti zahtjevan, skup i dugotrajan. S obzirom na sve, izvjesno je da je korištenje odlagališta otežano i da mu je skraćen rok trajanja. Sve ovo podcrtava ono što ponavljamo već neko vrijeme, a to je da Jakuševec čim prije treba zatvoriti i da treba naći lokaciju za odlaganje izvan grada. U petak smo imali sastanak s ministrom Habijanom i radimo na rješavanju situacije", kazao je Tomašević.
Što se pak tiče centra za gospodarenje otpadom koji bi se do 2028. godine trebao izgraditi u Resniku, rekao je to jedina lokacija u Gradu Zagrebu koja zadovoljava uvjete.
Kazao je da je riječ o industrijskoj zoni gdje će novi centar za gospodaranje otpadom biti najmanji problem. "To je postrojenje iz kojega ne smije izaći ni smrad, a kamoli što drugo. To nije odlagalište otvorenog tipa ili nekakva bioreaktorska ploha, kao na Kaštjunu ili Marišćini", rekao je Tomašević.