U MEDIJE se provukla, sasvim tiho i za svaki slučaj neslužbena vijest, kako bi se na današnjoj sjednici Glavnog stana HSP-a mogla zatražiti smjena predsjednika stranke Ante Đapića.
To se zaista i dogodilo, a Đapić je na sastanku označen kao glavni krivac, ne samo loših rezultata na lokalnim izborima, prije svega u Osijeku, već i zbog pomalo zaboravljenih parlamentarnih izbora koji su završili sa samo jednom pravaškom stolicom na Markovu trgu. Osim lidera Đapića, zahtjeva se odlazak i kompletnog Predsjedništva zbog nezadovoljstva njihovim radom.
> Đapić o izbornim rezultatima: Zašto bih ja dao ostavku u HSP-u?
Naime, nekoliko županijskih organizacija stranke podnijelo je Deklaraciju u kojoj se tražila ostavka, te novi stranački izbori u roku od tri mjeseca. No, njihov zahtjev na koncu je odbijen.
Nakon sastanka Glavnog stana zamjenik predsjednika HSP-a Daniel Srb, lakonski je okupljenim novinarima objasnio kako je je zahtjev za smjenom pritisak izvana dodajući zagonetno kako još uvijek nisu detektirali tko su sve te osobe.
"One imaju interesa smijeniti predsjednika Đapića", rekao je Srb novinarima ističući kako se na sastanku analiziralo stanje i zadaci za predstojeće razdoblje.
"U roku od 60 dana biti će sazvan izborni sabor stranke", rekao je na kraju Srb.
Mangupi u vlastitim redovima
Podsjetimo, kako je nakon porazno loših rezultata na parlamentarnim izborima, vodstvo pravaša s Đapićem najavilo odlazak s političke scene. No, nekoliko dana kasnije, tu su ostavku povukli, a Đapić se tih dana svojski trudio objasniti kako je nakon parlamentarnih izbora shvatio kako su neki unutar i izvan njegove stranka radili protiv njega i pravaškog pokreta. Mangupi u vlastitim redovima, prema mišljenju pravaša doveli su do loših rezultata.
Nekoliko mjeseci kasnije Đapić je ponovno izabran kao čelnik stranke na konvenciji koja bi se mogla svesti pod radni naslov: "S tvoga puta ne skrećemo". Pa bio on i "ravno do dna".
Pozitivna ili negativna nula, uvijek je - nula
Nakon lokalnih izbora u Osijeku, pravaši su samo nastavili slobodan pad. Izgubili su Gradsko vijeće, a Đapiću nije pomogao ni savez s HDZ-om da ga spasi od blamaže odnosno poraza od Krešimira Bubala iz HDSSB-a koji je osvojio 63,14 posto glasova.
Unatoč gromoglasnom političkom tresku u Osijeku, Đapić je figurativno otresao prašinu sa svog odijela, izašao pred novinare i dan nakon izbora glasno se zapitao na konferenciji za novinare: "A, dobro, zašto bih ja trebao podnijeti ostavku? ".
Đapić je tada izvukao statistiku prema kojoj je HSP na ovim lokalnim izborima prošao dobro i na razini države doživio je oporavak. Štoviše, samouvjereni Đapić pitao je glasno novinare zašto pitanje o ostavci ne postavljaj Zoranu Milanoviću. No, unutar HSP-a dugo vrije. Pozitivna nula nakon lokalnih izbora, bolja je negativne nule koju su imali prije četiri godine, no nula je još uvijek - nula.
Otvaraju li se vrata povratnicima
"HSP je u posljednje četiri godine pao na najniže grane od svoga osnutka", moglo se čuti na sastanku Glavnog stana HSP-a u kojem se otvoreno zamjeralo Đapiću kako je stanje u stranci podredio fotelji gradonačelnika Osijeka. Fotelja nije sačuvana, Osijek je izgubljen, a HSP-a nema gotovo nigdje na političkoj karti Hrvatske. Đapićeva stremljenja prema Osijeku završila su odlascima prvih vedeta pravaša i to Miroslava Rožića, Tončija Tadića, Pera Kovačevića i Ruže Tomašić, koje bi antiđapićevci ponovno voljeli vidjeti u vlastitim redovima.
Naravno, umjesto Đapića.
I.Ć.
Foto: Vlado Kos, Marko Kovač (Cropix)