TEHNOLOŠKI razvoji o kojem se nekada samo moglo sanjati, potreban u liječenju skolioze, stanja koje se pojavljuje kod 3 od 100 djece, sada postaje stvarnost. Profesor Ahmet Alanay, spinalni kirurg iz Centra za sveobuhvatnu kirurgiju kralježnice Sveučilišne bolnice Acıbadem Maslak, opisao je kirurške metode koje su omogućile ono što se ranije smatralo "nemogućim" uz neka važna upozorenja i savjete.
Pacijenti s unapredovalom skoliozom, za koje je kirurško liječenje nekada bilo nemoguće zbog "prevelikog rizika", sada se mogu uspješno operirati. Turska već godinama liječi skoliozu i postala je mjesto u kojem se snovi mogu ostvariti. Skolioza je bolest koja se trenutačno može susresti kod troje od svakih 100 djece, nije dobro poznata javnosti unatoč značajnim problemima koje donosi oboljelima. Smanjena kvaliteta života, različiti respiratorni i srčani problemi, prisilno mirovanje te produženi boravak u krevetu samo su neke od posljedica skolioze.
Nema prepreka za metodu potpornih vijaka
Specijalist ortopedije i traumatologije, profesor Ahmet Alanay, izjavio je da je metoda potpornih vijaka, koju je prvi primijenio u Turskoj i Europi nakon što je bila implementirana u SAD-u, posebno prikladna za djecu koja su na početku puberteta a imaju problem zakrivljenosti kralježnice. Naglašavajući da je potporni vijak metoda čija je učinkovitost dokazana, profesor Ahmet Alanay govori: "Ova metoda uključuje spajanje vijaka koji su postavljeni na prednjem dijelu kralježnice na konveksnoj strani zakrivljenosti s debelom, polietilenskom vrpcom nalik na traku. Nakon što su vijci povezani, traka se zateže uređajem i zakrivljenost se ispravlja do određenog stupnja. Nakon ovog postupka, konveksna strana zakrivljenosti raste sporije u usporedbi s konkavnom stranom i to omogućuje da se zakrivljenost potpuno ili gotovo potpuno ispravi dok kralježnica nastavlja rasti. Traka preusmjerava pogrešni rast i daje mu novi smjer".
Bez vidljivih ožiljaka nakon operacije
Za razliku od postupka spajanja (fuzije), metoda postavljanja potpornih vijaka omogućuje kretanje i rast, i također ne zahtijeva dug rez na leđima. Profesor Ahmet Alanay izjavio je da se takva operacija naziva zatvoreni kirurški zahvat i dodao: "Postupak postavljanja potpornih vijaka provodi se putem jednog broja manjih rezova na strani trupa, širokih 3 centimetra. To omogućuje da ožiljci, koji predstavljaju jako važan faktor kod pacijenata sa skoliozom, budu skriveni ispod grudnjaka i kupaćih kostima te ostanu nevidljivi. Djeci koja su liječena ovom metodom osiguravaju se značajne prednosti. Mogu slobodno pokretati kralježnicu, brže se oporavljaju, boravak u bolnici je kraći a povratak u školu brži".
Tri metode koje spašavaju živote
Profesor Ahmet Alanay opisao je tri metode liječenja skolioze koje su postigle značajne rezultate u Turskoj: "Najnapredniji i nefleksibilni slučajevi skolioze i kifoze koji su se ranije smatrali inoperabilnim, ili se smatralo da ih je prekasno ili preopasno operirati, sada se mogu liječiti kirurškim zahvatima. Korištenje spinalne navigacije, trodimenzionalnog printanja i neuromonitoringa posebno otvara put operacijama koje su zbog paralize bile jako rizične i smatrale se "nemogućim" a koje se sada mogu izvesti na puno sigurniji način."
Profesor Ahmet Alanay navodi tri kirurške metode u liječenju bolesti kralježnice koje spašavaju živote:
1. Spinalna navigacija
Dok je nekada jedna greška pri postavljanju vijka činila ispravak nemogućim, danas se taj proces postavljanja provodi sigurno i pouzdano pomoću uređaja za spinalnu navigaciju i trodimenzionalno snimanje kralježnice. Spinalna navigacija olakšava sigurno i precizno postavljanje vijaka, postupak koji čini prvi i jedan od najvažnijih koraka u liječenju uznapredovalih i nefleksibilnih deformacija. Točnost postavljanja vijaka metodom spinalne navigacije blizu je 100%.
2. Neuromonitoring
Neuromonitoring je tehnika koja zahtijeva angažiranje neurologa koji tijekom operacije i prijenosa živčanih impulsa u kralježničnoj moždini nadzire stanje pacijenta. Tehnika omogućuje praćenje stanja kralježnične moždine tijekom operacije i daje signal u slučaju prekida ili usporavanja prijenosa živčanih impulsa. Informacije o promjenama kirurgu prenosi neurolog koji i provodi postupak neuromonitoringa. Ova rana upozorenja omogućuju kirurgu da otkrije i ukloni uzrok problema i uvelike smanjuju rizik od paralize zbog ozljede kralježnične moždine.
3. Modeli kralježnice izrađeni trodimenzionalnim printanjem (3D Printing)
Tehnologija trodimenzionalnog printanja postala je nada za pacijente s uznapredovalom skoliozom i kifozom. Tehnologija sada omogućuje izradu točne preslike pacijentove kralježnice. Umjesto da mora zamišljati deformaciju kralježnice u svojem umu, kirurg je jednostavno može vidjeti na 3D modelu i, ako je potrebno, može unaprijed simulirati operaciju koju planira provesti na modelu kako bi stekao iskustvo te uvid u stvarne rezultate i poteškoće tijekom postupka. Promatrajući 3D model također može bolje razumjeti stvarnu strukturu kralježnice, koju nije u potpunosti mogao vidjeti zbog mekih tkiva koja je okružuju. Ti modeli omogućuju sigurniju kiruršku obradu slučajeva skolioze i kifoze s ozbiljnim deformacijama kralježnice koje dovode do abnormalnosti u anatomiji, dok se uvelike smanjuje rizik od paralize i smrti.
Medicinski korzet može smanjiti potrebu za operacijom i do 50%
Docent Çağlar Yılgör također je podijelio važne informacije o skoliozi. Navodeći da je u posljednjih nekoliko godina terapijski pristup promijenjen te da je danas svaka terapija usmjerena prema pacijentu, Yılgör govori: "Trenutačno, držimo se pristupa koji daju prednost pacijentu, te tako mijenjamo opći pristup po kojem se zahtijeva da liječnik odabere terapiju prema stupnju zakrivljenosti. Umjesto terapija s mehanizmima odlučivanja usmjerenim prema liječniku, sada su održive one terapije koje se temelje na dokazima i uzimaju u obzir kvalitetu života i potrebe pacijenata, te koji pacijentu omogućuju odmor. Doktor Yılgör, koji je istaknuo da je cilj liječenja povećanje kvalitete života pacijenta i ispravljanje zakrivljenosti, dodaje: "Osim toga, sigurnost pacijenta i izloženost zračenju također su među najvažnijim čimbenicima tijekom liječenja. Na primjer, rendgenski uređaji s izuzetno niskim zračenjem, koji su razvijeni za pacijente sa skoliozom, omogućuju provođenje postupka snimanja uz nižu dozu emitiranog zračenja. To omogućuje da ukupna izloženost zračenju pacijenta tijekom dugotrajnog liječenja, koje može trajati godinama, bude znatno niža. Sve su to vrlo važni koraci u poboljšanju kvalitete života."
Ako želite saznati više, možete kontaktirati jedan od Acibademovih informativnih ureda. Naručite se pozivom na broj +385 51 565 264, putem e-maila ili na web stranici.