Američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Mike Waltz preuzeo je odgovornost za grupni chat u kojem su visoki dužnosnici planirali vojne napade u Jemenu, a u razgovoru je sudjelovao i novinar The Atlantica.
"Preuzimam punu odgovornost. Ja sam napravio grupu", rekao je Waltz sinoć za Fox News, dodavši kako je situacija "neugodna i sramotna".
Predsjednik SAD-a Donald Trump i američki obavještajni vrh umanjuju rizike po sigurnost, tvrdeći da u chatu nisu objavljene povjerljive informacije i dokumentacija. No, dio demokrata i republikanaca traži istragu, navodeći da se radi o ozbiljnom sigurnosnom propustu.
Priču je prvi objavio glavni urednik časopisa The Atlantic, Jeffrey Goldberg, koji tvrdi da je slučajno dodan u Signal grupu putem profila pod imenom Mike Waltz. U svom članku piše da je ondje vidio povjerljive vojne planove za američke udare u Jemenu – uključujući popis oružja, mete i točne termine napada – dva sata prije nego su bombe pale. Te detalje, ističe, nije objavio.
Waltz u intervjuu nije znao objasniti kako je Goldberg završio u chatu, no – za razliku od Trumpa – rekao je da njegov član osoblja za to nije odgovoran. Dodao je da je umjesto Goldberga u grupi trebao biti drugi, neimenovani kontakt.
"Naši najbolji tehničari pokušavaju utvrditi kako se to dogodilo", rekao je Waltz, dodavši kako Goldbergov broj nije bio pohranjen u njegovom mobitelu.
"Mogu sa 100 posto sigurnosti reći da ne poznajem tog čovjeka", rekao je Waltz, otkrivši da je razgovarao s Elonom Muskom kako bi mu pomogao otkriti što se dogodilo. Predsjednik Trump umanjio je važnost incidenta, nazvavši ga "tehničkom greškom" koja "nije imala nikakav operativni učinak".
Govoreći za Newsmax, Trump je rekao da je Goldbergov broj imao netko niže rangiran iz Waltzova tima. Ravnateljica Nacionalne obavještajne službe Tulsi Gabbard i direktor CIA-e John Ratcliffe, koji su također bili članovi grupe, rekli su na saslušanju u Senatu da se u chatu nije dijelila nikakve povjerljive informacija.
U Signal grupi bili su i potpredsjednik JD Vance te ministar obrane Pete Hegseth. Mark Warner, demokratski dopredsjednik Odbora za obavještajne poslove Senata, izjavio je: "Ova situacija s grupnim chatom otkriva nemar i krajnje nekompetentnu strategiju nacionalne sigurnosti Trumpove administracije."
Goldberg u svom tekstu piše i da su američki dužnosnici u chatu raspravljali o mogućnosti da Europa plati SAD-u za zaštitu ključnih trgovačkih pravaca. "Prije ili kasnije – bilo sada ili za nekoliko tjedana – Sjedinjene Države će morati ponovno otvoriti te trgovačke rute", napisao je profil povezan s Waltzom 14. ožujka.
Dodao je da njegov tim radi s ministarstvom obrane i ministarstvom vanjskih poslova kako bi izračunali trošak operacije i prenijeli ga na Europljane – na Trumpov zahtjev.
U jednom trenutku profil povezan s JD-jem Vanceom požalio se da će napadi na Hute najviše koristiti Europljanima, jer ovise o tim rutama: "Mrzim to što opet spašavamo Europu."
Tri minute kasnije Hegsethov račun odgovara: "Potpredsjedniče, potpuno dijelim tvoje gađenje prema europskom švercanju. To je PATETIČNO."
Otkriveni chat izazvao je šok u Washingtonu i doveo do tužbi, ali i brojnih pitanja – među njima i zašto se o osjetljivim temama raspravljalo preko potencijalno nesigurne civilne aplikacije.
Neki stručnjaci za nacionalnu sigurnost tvrde da je riječ o ozbiljnom operativnom propustu, dok arhivisti upozoravaju da je moguće prekršen zakon o čuvanju predsjedničkih zapisa.
Nevladina nadzorna organizacija American Oversight podnijela je tužbu protiv dužnosnika koji su sudjelovali u chatu, zbog sumnje na kršenje Zakona o saveznim zapisima i Zakona o upravnom postupku. Organizacija tvrdi da je postavljanjem grupe na automatsko brisanje poruka prekršen zakon koji nalaže da dužnosnici Bijele kuće moraju pohraniti službenu komunikaciju u Nacionalni arhiv.
Nacionalna sigurnosna agencija (NSA) upozorila je svoje zaposlenike još prošlog mjeseca na ranjivosti aplikacije Signal, objavio je CBS.