UZ NIKAD neizvjesniju i dulju izbornu utrku za američkog predsjednika, s nikad više preokreta, nije posebno iznenađujuće što su se optužbe o izbornoj prevari počele masovno širiti - tim više što ih je prvi počeo promicati aktualni predsjednik Donald Trump.
Trump, je naime, mjesecima prije samih izbora počeo tvrditi da će masovno glasanje poštom, koje je i inače uobičajeno u nekim dijelovima SAD-a, ali je zbog trenutne pandemije na ovim izborima mnogo raširenije, oporbeni demokrati iskoristiti za izbornu krađu.
>> Rezultate američkih izbora pratite uživo na Indexu
S tim optužbama bez dokaza nastavio je u izbornoj noći i danima nakon nje, kako na Twitteru tako i u obraćanjima javnosti.
"Želim vam dati podatke kako bismo zaštitili integritet izbora. Ako brojite legalne glasove, ja lagano pobjeđujem. Ako brojite nelegalne, mogu nam pokušati ukrasti izbore. Već sam premoćno pobijedio u brojnim ključnim državama", ustvrdio je tako bez dokaza o nelegalnosti dopisnih glasova za njegovog suparnika Joea Bidena u sinoćnjem obraćanju novinarima u Bijeloj kući.
>>Trump se obratio iz Bijele kuće: Ako brojite legalne glasove, ja glatko pobjeđujem
Optužbe o lažiranju glasova od izborne noći do danas dijele i njegovi stranački kolege i pristaše. Na prvi pogled, neke od tih optužbi zaista izgledaju kao konkretni primjeri izborne krađe ili neregularnosti u odlučujućim državama u kojima se dogodio preokret kao što su Michigan, Wisconsin, Pennsylvania ili Arizona.
No nakon provjere činjenica u tim slučajevima, za praktički sve te optužbe ispostavlja se da su lažne, odnosno da se radi o lažnim vijestima koje Trumpovi saveznici, pristaše i on sam šire kako bi osporili legitimitet izbora na kojima je njegov poraz sve izgledniji.
U nastavku donosimo najčešće optužbe o izbornoj krađi i njihovu provjeru.
1. Svih 128 tisuća novih glasova u Michiganu otišlo Bidenu, nijedan Trumpu
Konzervativni kolumnist Matt Mackowiak objavio je u srijedu tvit koji sugerira da je nevjerojatnih 100% od otprilike 128 tisuća novoprebrojanih glasova u ključnoj državi Michigan otišlo Joeu Bidenu. Mackowiak je kasnije obrisao tvit, ali ne prije nego što ga je popularni konzervativni autor Matt Walsh retvitao uz opasku: "Ovo je dovoljan razlog da se ide na sud. Nijedna poštena osoba ne može ovo vidjeti i reći da je to normalno, odnosno da nije zabrinjavajuće."
Taj tvit se munjevito proširio društvenim mrežama, a objavio ga je i sam američki predsjednik Donald Trump uz opasku: "Što je ovo?"
"Ovo je dovoljan razlog za otići na sud. Nijedna poštena osoba ne može pogledati ovo i reći da je to normalno i da nije zabrinjavajuće", tvitao je i kolumnist konzervativnog portala Daily Wire Matt Walsh. Twitter je označio njegov tvit jer "može biti djelomice netočan u pogledu načina sudjelovanja na izborima", što je metoda koju Twitter, nakon poplave lažnih vijesti na izborima 2016. na kojima je Trump dobio, sada koristi za suzbijanje dezinformacija na izborima.
Mackowiak je kasnije u novom tvitu pojasnio zbog čega je obrisao tvit.
"Ovaj tvit je podijeljen u dobroj vjeri. Sad sam doznao da se radilo o pogrešci u pisanju u jednom okrugu. Obrisao sam originalni tvit", napisao je Mackowiak u pojašnjenju.
Izvorna tvrdnja Mackowiaka utemeljena je na pogrešci koju je napravila kompanija za izbornu analizu Decision Desk HQ, koja je u odgovoru za BuzzFeed News pojasnila što se dogodilo.
"Radilo se o jednostavnoj pogrešci u datoteci koju je napravila država. DDHQ nije korigirao/modificirao/prilagodio bilo koju datoteku koju smo dobili od države. Država je primijetila pogrešku i ispravila je. Takve stvari se događaju u izbornoj noći", poručila je kompanija.
Konkretno, dezinformacija je proizašla iz pogreške u pisanju broja glasova u okrugu Shiawassee u Michiganu. U podacima je trebalo pisati da je u okrugu prebrojan 15.371 glas, a ne 153.710 glasova. Pogreška je u međuvremenu popravljena, piše portal za provjeru činjenica (fact-checking) Snopes.
2. Wisconsin izbrojao više glasova nego što ima registriranih glasača
Ova se glasina također viralno proširila u srijedu, dan nakon izbora. Primjerice, konzervativni aktivist Mike Coudrey ustvrdio je u tvitu da je broj registriranih glasača u Wisconsinu 3.129.000, a da je ukupni broj glasova na ovim izborima u toj državi bio 3.239.920.
"Ovo je izravni dokaz prevare", zaključio je Coudrey u tvitu koji je kasnije izbrisan, što nije spriječilo zagrižene Trumpove pristaše da ga bez provjere dijele na Twitteru i Facebooku kao dokaz.
Međutim, ova je tvrdnja lažna, utvrdio je Snopes. Naime, kako to obično biva kod ovakvih lažnih vijesti, ispostavilo se da je broj koji se iznosi lažan. Konkretno, Coudrey je usporedio broj glasova na ovogodišnjim izborima s brojem registriranih glasača prije izbora za Kongres 2018.
A na stranici Izbornog povjerenstva Wisconsina jasno se navodi da je "država Wisconsin 1. studenog 2020. imala 3.684.726 aktivnih registriranih glasača". Također, prema New York Timesu, u Wisconsinu je ove godine ukupno glasalo 3.296.836 glasača, što je manje od broja registriranih glasača.
Podsjetimo, u SAD-u se glasači moraju prethodno registrirati da bi mogli glasati na izborima - dakle, gorenavedeni broj ne predstavlja ukupan broj građana s glasačkim pravom, nego onih koji su se registrirali. U 21 saveznoj državi, doduše, glasač se može registrirati i na sam dan izbora.
3. U Arizoni se tjeralo ljude da ispunjavaju listiće markerom koji glasački aparati ne prepoznaju
Kako piše BBC, u glasini koja se proširila nakon izbora tvrdi se da su izborni službenici davali ljudima da ispunjavaju listiće trajnim markerom, poznatim kao "sharpie" u SAD-u, i to u sklopu zavjere kako bi se njihovi glasovi učinili nevažećima. Naime, jedna je Trumpova glasačica u videu koji se naveliko proširio društvenim mrežama ustvrdila da glasački aparati kakvi se koriste u SAD-u ne prepoznaju listiće ispunjene markerom.
Tvit s ovom optužbom podijelio je u srijedu i Trumpov sin Eric. A kako javlja CNN, prosvjednici koji su se okupili u okrugu Maricopa u Arizonu i tvrdili da je u tijeku izborna krađa spominjali su upravo "sharpie" kao dokaz.
Naravno, ova bizarna optužba pokazala se neistinitom. Izborni službenici okruga Maricopa objasnili su da marker ne čini glasački listić nevažećim, a u tu su svrhu objavili i edukativan animirani video.
Ovu lažnu vijest na Twitteru sad prati objašnjenje stranice za provjeru činjenica PolitiFact.
"Čak i ako aparati ne mogu očitati (listić ispunjen markerom) iz nekog razloga, jer je marker procurio na drugu stranu, imamo druge načine da ih izbrojimo. Oni će biti izbrojeni. Nema nikakve osnove za tvrdnju da je ovo neka zavjera kako bi se obezvrijedili republikanski glasovi", izjavila je za CNN državna tajnica Arizone Katie Hobbs.
4. Mrtvac koji bi danas imao 118 godina glasao u Michiganu
Ova se glasina bavi mrtvacima koji su navodno glasali za protukandidata, što je uobičajena optužba na izborima diljem svijeta. Naravno, ta je optužba često istinita, a u Hrvatskoj su šale o glasanju mrtvih, obično za vladajuću stranku, ušlo u svojevrsni izborni folklor.
No jesu li mrtvi stvarno glasali na izborima u SAD-u?
"Za one koji ne vjeruju u izbornu prevaru. Ovo je suludo. William Bradley je mrtva osoba stara 118 godina koja je očito glasala u odsutnosti (poštom) u okrugu Wayne u Michiganu. Bradley je umro 1984. Koliko već ova prevara traje?", napisala je tako Trumpova glasačica Anna Paulina Luna, a njen tvit je podijelio i Donald Trump mlađi, sin predsjednika.
Sličan takav podijelio je i još jedanTrumpov pristaša, Austin Fletcher, na Twitteru.
Snopes piše kako još nije uspio provjeriti točnost ove glasine, ali da ona ima obilježja tipične lažne vijesti: demantirali su je službeni izvori, naveliko je dijeli samo jedan politički tabor, predstavlja samo jedno moguće objašnjenje sumnjivog fenomena, iako su manje zloćudna objašnjenja moguća, objava je dizajnirana tako da raspali emocije onih koji je vide i sugerira da je počinjen zločin, ali taj zločin nije prijavljen policiji.
Glasnogovornik državne tajnice Michigana odgovorio je na upit Snopesa o ovom slučaju i demantirao da se radi o dokazu izborne prevare, objašnjavajući da i u slučaju da zbog greške bude prijavljen glas mrtve osobe, postoje kontrole koje sprečavaju da takav glas bode uvažen.
"Glasački listići glasača koji su umrli odbijaju se u Michiganu, čak i ako je glasač poslao glasački listić poštom i onda umro prije dana izbora. U rijetkim prilikama, glasački istić živog glasača može biti prijavljen u evidenciji na takav način da se čini da je glasač mrtav. To se može dogoditi zbog glasača sa sličnim imenom, gdje je npr. glasački listić slučajno prijavljen kao da je glasao John Smith Sr. a zapravo je glasao John Smith Jr. ili zato što je datum rođenja netočno dokumentiran u dosjeu glasača - npr. tako da je netko rođen 1990. slučajno prijavljen kao netko tko je rođen 1890. U takvim scenarijima, nije glasao nitko tko nije zaista legitiman glasač i nema utjecaja na ishod izbora. Lokalni službenici mogu ispraviti problem kad im se svrati pažnja na njega", odgovorio je glasnogovornik.
Također, Logically, tvrtka koja se bavi detektiranjem dezinformacija, izvijestila je da su mrtvi glasači čija se imena navode u videu koji se širi na društvenim mrežama "najvjerojatnije srodnici ljudi koji su rođeni početkom 20. stoljeća, koji su naslijedili njihova imena".
Logicaly je uspio i pronaći dvoje od troje navodno mrtvih glasača iz Michigana. William Tarnley Bradley, koji ima 62 godine, živi u istom poštanskom području kao i William Bradley, koji je rođen 1902. i umro 1984. A Donna Brydges živi u Ludingtonu, Michigan i ima 75 godina. Za treću mrtvu osobu, June Aiken, nisu uspjeli pronaći živu osoba istog imena, ali to ne znači da ista ne postoji, napominju iz ove tvrtke.