U BiH je danas Dan državnosti. U Federaciji slave, u Republici Srpskoj je radni dan

Ilustracija: Armin Durgut/PIXSELL

U Bosni i Hercegovini danas je, uz poznate podjele koje su odraz njena kompliciranog ustroja, obilježen Dan državnosti, no samo u Federaciji BiH, dok je u Republici Srpskoj bio uobičajeni radni dan.

Članovi Predsjedništva BiH Željko Komšić i Denis Bećirović u Sarajevu su položili vijence na spomen-obilježja partizanima poginulima u Drugom svjetskom ratu te braniteljima koji su izgubili živote u ratu od 1992. do 1995. Tom su prilikom istaknuli kako je 25. studenog 1943., kada je u Mrkonjić Gradu održano prvo zasjedanje Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja BiH (ZAVNOBIH), obnovljena njena državnost koja je i temelj današnje države, nastale u Daytonu.

Odluke ZAVNOBIH-a iz 1943. kasnije je potvrdio AVNOJ, svojevrsni jugoslavenski ratni parlament, a iz toga je 1946. nastao prvi ustav BiH po kojemu je ona postala narodna država republikanskog tipa. Državnost BiH kao ravnopravne jedinice u jugoslavenskoj federaciji bila je osnova za proglašenje njene nezavisnosti 1992., nakon provedenog referenduma na kojemu je to podržalo više od 63 posto birača.

"Ovo je prilika da iskažemo zahvalnost antifašistima iz 20. stoljeća koji su obnovili državnost Bosne i Hercegovine i koji su obranili nezavisnost, suverenitet i teritorijalni integritet države Bosne i Hercegovine", kazao je danas Bećirović dodajući kako bi 25. studenog izgubio smisao da nije bilo referenduma o nezavisnosti iz 1992. godine.

Ocijenio je kako su temelji ZAVNOBIH-a "poput čelika" i neuništivi, a da će europska i građanska budućnost BiH pobijediti, prije ili kasnije.

Dodik: Srbi su bili istinski antifašisti, a strpali su nas među dželate

Obilježavanje 25. studenog kao dana državnosti političari iz reda bosanskih Srba uporno osporavaju od 1996. uz tvrdnju kako današnja BiH nema nikakve veze s onom predratnom, a one koji taj datum poštuju i obilježavaju proglasili su krivotvoriteljima i uzurpatorima.

To je ove godine ponovio i čelnik bosanskih Srba Milorad Dodik, koji je kazao kako 25. studenog obilježavaju "potomci nacista i ustaša".

"Nas (Srbe) koji smo bili istinski antifašisti i krvavo platili oslobađanje od nacista i ustaša svrstali su među dželate. Zato 25. studenog po mjeri bošnjačke politike ne može biti čak ni praznik, jer je priča koju 30 godina njeguju u Sarajevu falsifikat", izjavio je Dodik.

BiH ni trideset godina od okončanja posljednjeg rata nije dobila zakon o praznicima na državnoj razini pa u dva entiteta svatko obilježava svoje, a zajednički su im samo Nova godina i 1. svibnja.

Američki veleposlanik: Napadnuta vizija neovisne i multietničke BiH

Američki veleposlanik u BiH Michael Murphy, za razliku od Dodika, ipak ne dvoji kako je 25. studenog zakonit i važan praznik jer su odluke ZAVNOBIH-a postavile temelje za suverenu, nezavisnu i multietničku BiH. No u videoporuci koju je u ponedjeljak objavio iz povijesno važnog Jajca dodao je kako su ti ideali danas pod ozbiljnim udarom.

"Vizija nezavisne, suverene i multietničke Bosne i Hercegovine danas je napadnuta. Pod napadom je političkih lidera koji nastoje uništiti Daytonski mirovni sporazum i potkopati državu i njene institucije. Ovi lideri stavljaju osobnu moć i bogaćenje iznad dobrobiti građana Bosne i Hercegovine. Oni šire podjele i koriste strah i laži za promoviranje svojih politika vodeći BiH opasnim putem koji ugrožava sigurnost, stabilnost i šanse za mirnu, demokratsku i prosperitetnu budućnost unutar euroatlantskih institucija", izjavio je Murphy jasno adresirajući svoje kritike na političare poput Dodika.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.