DNEVNI podaci HZZ-a pokazivali su, objavio je u priopćenju HGK, padajući trend dnevnoga rasta broja nezaposlenih prošloga tjedna, na što je, prema njima, nesumnjivo utjecao drugi krug mjera za očuvanje radnih mjesta (rast potpore s 3250 kuna na 4000 kuna bez plaćanja doprinosa na te plaće te uključivanje radnika otpuštenih u ožujku ako ih poslodavac ponovno prijavi u radni odnos), što potvrđuje broj prijava za više od pola milijuna zaposlenih.
"Ipak, 14. travnja trend je prekinut te je u jednome danu rast ponovno iznosio više od tisuću (1.252). Pritom je izravno iz radnoga odnosa na evidenciju HZZ-a pristiglo 1.478 osoba (najviše posljednjih pet dana), najviše iz djelatnosti trgovine (243), smještaja i ugostiteljstva (235) te prerađivačke industrije (217). Iste djelatnosti bilježe i najveći broj ulazaka i tijekom prva dva tjedna travnja", priopćili su iz HGK.
Dodaju kako je broj nezaposlenih dosegnuo razinu od 153.839. To je 10.385 više nego dva tjedna prije, odnosno na kraju ožujka, te 22.749 više u odnosu na kraj travnja prošle godine.
"Stoga je izvjesno da će travanj biti prvi mjesec u kojemu će se prekinuti padajući godišnji trend broja nezaposlenih nakon 72 mjeseca. Naime, zbog godišnjega pada broja nezaposlenih u prethodnom razdoblju, rast broja nezaposlenih u posljednja dva tjedna ožujka (otkad se poslovanje i svakodnevni život odvijaju u izvanrednim uvjetima karantene) nije utjecao na cijeli ožujak te je godišnji pad nezaposlenosti u ožujku zadržan iako smanjenog intenziteta (krajem ožujka bilo je 2.340 nezaposlenih manje nego godinu dana prije). Stoga još za ožujak očekujemo i godišnji pad stope nezaposlenosti (privremeni će podatak DZS objaviti 20. travnja), ali nakon toga rast do samoga kraja godine, što će značiti i povećanje prosječne godišnje stope nezaposlenosti u 2020. godini (MMF u svojim prognozama objavljenima 14. travnja predviđa rast stope na 11,5% te 2021. godine spuštanje do 8%)", zaključuju iz HGK.