BRAZILSKI grad zabilježio je 95 posto manje smrti povezanih s covidom-19 nakon što su cijepljeni gotovo svi odrasli stanovnici, objavili su znanstvenici.
Serrana, grad s 45.000 stanovnika, zabilježio je pad broja slučajeva nakon masovnog cijepljenja stanovništva kineskim CoronaVacom, prenosi u utorak BBC.
Brazil teško pogođen koronom
Istraživački tim je naveo da su zaštićeni i oni koji se nisu cijepili jer se smanjila cirkulacija virusa. Nalazi sugeriraju da se pandemija može kontrolirati kad se 75 posto ljudi potpuno procijepi.
Brazil je teško pogođen u pandemiji, s gotovo 463.000 mrtvih. Kampanja cijepljenja odvija se sporo jer nema dovoljno cjepiva, a prosjek broja dnevnih zaraza i smrti ostaje visok zbog loše koordinacije mjera protiv koronavirusa.
Eksperiment u Serrani, na jugoistoku države Sao Paulo, proveo je Institut Butantan između veljače i travnja. Butantan proizvodi cjepivo CoronaVac, koje je razvila kineska tvrtka Sinovac Biotech.
Liječnik: Ključna je brojka 75 posto procijepljenih
Grad je podijeljen u četiri područja kako bi se odredio prag za obuzdavanje virusa. Tim je rekao da je prag postignut nakon što su tri područja, odnosno 75 posto populacije iznad 18 godina, dobila obje doze cjepiva.
Kada se potpuno procijepilo 95 posto odraslih, smrti su se smanjile za 95 posto, hospitalizacija je opala za 86 posto, a simptomatski slučajevi za 80 posto, pokazuju rezultati eksperimenta.
Ricardo Palacios, direktor istraživanja u Butantanu, rekao je da je ključna brojka bila 75 posto. "Najvažniji rezultat je da pandemiju možemo kontrolirati bez cijepljenja cijele populacije", rekao je.
Palacios je rekao da je zabilježen pad broja zaraza među djecom i tinejdžerima koji nisu bili cijepljeni. To bi moglo ukazivati na to da nema potrebe cijepiti djecu kako bi se škole mogle otvoriti, dodao je.
Nema izvještaja o ozbiljnim nuspojavama cjepiva i smrtnim slučajevima povezanima s covidom-19 14 dana od primjene druge doze cjepiva, pokazuju rezultati istraživanja, prvog takve vrste u svijetu.
Rezultati eksperimenta idu u prilog CoronaVacu, cjepivu koje koriste deseci zemalja u razvoju.