U spomen na ratnog novinara Hrvatskog radija Vukovar Sinišu Glavaševića te druge poginule novinare i izvjestitelje tijekom Domovinskog rata, u središtu Vukovara danas je otkrivena spomen-ploča "Harisonovo cvijeće". Spomen-ploča djelo je hrvatskog umjetnika Borisa Pokosa koji je ideju za njezin nastanak pronašao u filmu „Harrisonovo cvijeće“, francuskoj ratnoj drami iz 2000., koju je režirao Elie Chouraqui prema romanu Diable a l'avantage Isabel Ellsen.
Radnja filma se odvija tijekom opsade Vukovara 1991., usred koje jedna Amerikanka traži svojega nestaloga supruga, novinara Harrisona, koji je nestao tijekom opsade grada. Ploču su otkrili gradonačelnik Ivan Penava i akademik Antun Mateša, čijim je zalaganjem ploča postavljena u Vukovaru.
Vukovarski gradonačelnik Penava izjavio je da je spomen-ploča postavljena kao podsjetnik na novinare koji su "poginuli ili mučki ubijeni kako bi im se zatro glas, kako bi se spriječila istina o brutalnoj agresiji na Hrvatsku".
Penava se osvrnuo na plakat
Penava je osvrnuo i na pitanja o ovogodišnjem obilježavanju Dana sjećanja, 18. studenoga, te o plakatu obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara, koji je jučer predstavio javnosti, a na kojem je lik hrvatskog branitelja, francuskog dragovoljca Jeana Michela Nicoliera, ubijenog na Ovčari, i njegove riječi "Vukovar, moj izbor i u dobru i u zlu", izrečene francuskim reporterima u podrumu vukovarske bolnice neposredno prije pada grada.
Majka Jeana Michela Nicoliera, Lyliane Fournier, izjavila je medijima kako su i ona i sin Paul Nicolier šokirani Penavinim potezom. Naglasila je kako su Penavini motivi politički te kako se ne slaže da se ime njezinog sina Jeana Michela koristi u političke svrhe. Zatražila je od Penave da se lik njenog sina ukloni s plakata rekavši kako ju nitko iz Grada Vukovara nije kontaktirao.
Penava: S obitelji Jeana Michela Nicoliera nisam kontaktirao
Penava je danas rekao kako s obitelji Jeana Michela Nicoliera nije kontaktirao, ali da jest s braniteljima - pripadnicima HOS-a.
Pojašnjavao je i svoju jučerašnju izjavu da će ove godine Kolonu sjećanja prevoditi pripadnici HOS-a i poruku "svima onima koji imaju nešto protiv HOS-a" da ne trebaju dolaziti 18. studenoga na obilježavanje stradanja Vukovara u Domovinskom ratu.
"Ne uvjet i zabrane. Molba svima kojima smeta postrojba HOS-a i njihova insignija da zaobiđu Vukovar. To je molba jer smatram licemjernim hodati ulicama ovoga grada, kako sam rekao, gdje imamo ulicu posvećenu dragovoljcima HOS-a, imamo most pripadnika HOS-a, imamo bistu, imamo sliku pripadnika HOS-a u uredu gradonačelnika. Vidjet ćemo što ima za reći i gospođa Lyliane Fournier, koju poznajem, s kojom sam puno puta surađivao", ustvrdio je Penava.