Pravoslavni vjernici proslavili su Uskrs liturgijom u zagrebačkom hramu Preobraženja Gospodnjeg koju je služio episkop marčanski Sava, vikar patrijarha srpskog Porfirija.
Čestitavši brojnim okupljenim vjernicima Uskrs tradicionalnim pozdravom vječne radosti "Hristos vaskrse", episkop marčanski Sava pročitao je poslanicu patrijarha Srpske pravoslavne crkve Porfirija, koja se tradicionalno čita na uskrsnoj liturgiji.
Molili za prestanak stradanja u Ukrajini
U poslanici se poziva na molitvu i za mir u Ukrajini, "za prestanak stradanja i sukobljavanja jednovjerne i jednokrvne braće, da neprijateljstvo i mržnju zamijene prijateljstvo i ljubav".
"Radujemo se danas, draga duhovna djeco naša, radujemo se i proslavljamo Praznik nad praznicima, uskrsnuće Gospoda i Spasa našega Isusa Krista iz mrtvih. Radujemo se i proslavljamo zato što smo, kao nekada žene mironosice, čuli riječi anđela: 'Ne plašite se!'" istaknuto je.
Među ostalim, u poslanici se napominje i kako su "arhijereji i vjerni narod Srpske pravoslavne crkve, čije prvo ime je Pećka Patrijaršija, čvrsto i nepromjenljivo na stajalištu da je otuđenje Kosova i Metohije od države Srbije, posredno ili neposredno, de facto ili de iure, neprihvatljivo".
"Molimo se Spasitelju i zalažemo za zajednički život, u međusobnom poštovanju i razumijevanju s kosovsko-metohijskim Albancima, jer ako u našim dušama ima mjesta i za jedne i za druge, bit će i na Kosovu i Metohiji mjesta za sve", dodaje se.
U poslanici je patrijarh Porfirije pozvao i da se napredak društva, prije svega narodna prosvjeta i kultura, grade na evanđeoskim temeljima, na kojima su i nastale, posebno na očuvanje srpskog jezika i ćiriličnog pisma na kojima je izgrađena srpska kultura.
"Apeliramo da se normira upotreba ćiriličnog pisma u javnom prostoru, kao i da se obustavi nasilje nad srpskim jezikom i ukinu odredbe zakona koji to nasilje nameću, naročito kroz protuustavni zakon koji nameće takozvani rodno osjetljivi jezik iza koga se krije borba protiv braka i porodice kao bogoustanovljenih svetinja i prirodnih oblika čovjekovog ličnog i sabornog života", istaknuto je u poslanici.
Liturgija je održana u hramu na zagrebačkom Cvjetnom trgu koji je u obnovi nakon oštećenja u potresima 2020. godine, a očekuje se da će građevinski radovi biti gotovi u svibnju.
Radovi na konstrukcijskom učvršćivanju hrama privedeni su kraju, a sada se obnavlja fasada. Nakon toga uslijedit će postavljanje restaurirane kupole koja je skinuta s tornja hrama