UKRAJINSKI pregovarač Denis Kirejev početkom rata pronađen je mrtav na ulici u Kijevu s prostrijelnom ranom na glavi, a ubijen je tijekom uhićenja.
Bio je optužen za veleizdaju, a ubila ga je Služba sigurnosti Ukrajine (SBU), rekao je tada na početku ožujka prošle godine zastupnik Oleksij Hončarenko. On je tada kazao da je SBU imao jasne dokaze o Kirejevljevoj izdaji, što je uključivalo telefonske razgovore.
Sada Wall Street Journal piše da Kirejev nije bio izdajnik te da je ukrajinske vlasti obavijestio o datumu ruske invazije na Ukrajinu i o tome kad će Rusi napasti Kijev.
"Da nije bilo Kirejeva, Kijev bi vjerojatno pao"
Nekoliko dana nakon što je ubijen pokopan je kao heroj. Kako je za Wall Street Journal ispričao šef vojno-obavještajne službe Ukrajine, general Kiril Budanov, Kirejev je Kijevu davao informacije koje je dobio preko svojih kontakata u Rusiji i koje su pomogle u obrani Kijeva.
"Da nije bilo Kirejeva, Kijev bi najvjerojatnije pao", rekao je Budanov za Wall Street Journal. Kirejev je umro 5. ožujka pod misterioznim okolnostima u Hostomelu, dok su se ruske snage borile da napreduju prema glavnom gradu Ukrajine.
Kasnije se sugeriralo da je radio kao dvostruki agent za Ruse. No SBU je objavio priopćenje da je Kirejev preminuo tijekom obavljanja dužnosti na specijalnoj misiji.
Kirejev je sudjelovao u mirovnim pregovorima 28. veljače u bjeloruskom Gomelu u ranim fazama ruske invazije na Ukrajinu. Budanov je rekao, kad su u jesen 2021. američka vojska i obavještajci počeli upozoravati Ukrajinu na prijetnju velikog rata s Ruskom Federacijom, da je Kirejev iz svojih izvora doznao da Moskva doista sprema invaziju i da je prvi obavijestio ukrajinske vlasti o tome.
Kirejev obavijestio Budanova o Putinovoj zapovjedi za početak rata
U poslijepodnevnim satima 23. veljače Kirejev je generalu Budanovu dao svježe obavještajne podatke - ruski predsjednik Vladimir Putin izdao je zapovijed za invaziju planiranu za jutro 24. veljače.
Prema riječima Budanova, Kirejev je znao ne samo datum već i ključnu točku napada, a to je zračna luka u Hostomelu. Rusija je luku namjeravala koristiti za prebacivanje trupa i opreme za napad na Kijev. Oko osam ujutro 24. veljače ruski helikopteri zapravo su pokušali sletjeti u zračnu luku Antonov u Hostomelu.
"Upravo su Kirejevljevi podaci dali Ukrajini nekoliko dragocjenih sati da prerasporedi trupe kako bi se suprotstavila ruskoj ofenzivi", rekao je Budanov. Nakon žestoke borbe s ruskim padobrancima zračna luka je oštećena i neupotrebljiva za invazijske snage.
Ministar unutarnjih poslova Ukrajine Denis Monastirski, koji je prije par dana poginuo u padu helikoptera, 3. lipnja izjavio je da su na početku invazije okupatori imali tajne informacije o smještaju obrambenih utvrda i jedinica Oružanih snaga Ukrajine u Hostomelu.
"To je problem špijuna, diverzanata koji su u to vrijeme djelovali i koji su doprinijeli da u prvim minutama neprijatelj ima tako sigurne uspjehe", rekao je tada Monastirski.
Hostomel je od prvih dana rata postao meta ruske vojske. Grad je granatiran i bombardiran iz zraka, a Rusi su pokušali sletjeti na lokalni aerodrom Antonov. Grad je teško razoren, a okupatori su uništili i ukrajinski teški transportni avion Mira u zračnoj luci.