BRANKA MRZIĆ JAGATIĆ iz udruge Roda osvrnula se za N1 na slučaj Mirele Čavajde, trudnice kojoj liječnici nisu htjeli u 26. tjednu trudnoće napraviti prekid trudnoće iako su otkrili teške malformacije ploda.
Liječnici kojima se obratila nisu joj ponudili nikakvo drugo rješenje nego su je na prekid trudnoće poslali u Sloveniju iako hrvatski zakon dopušta izvođenje takvog postupka u Hrvatskoj.
"Ovo čemu mi svjedočimo je nešto što se može nazvati torturom i mučenjem žene koja ionako pati, žene koja ima nevjerojatne snage izaći sa svojim iskustvom u javnost, znajući što joj se može dogoditi", rekla je Mrzić Jagatić za N1.
"Stvara se prostor za poruke mržnje i javni linč"
Mrzić Jagatić misli da se trudnica u ovoj situaciji našla jer je u samom početku bila obmanuta.
"Dobila je uputu od dvije liječnice da to učini u Sloveniji jer joj u Hrvatskoj taj postupak neće nitko napraviti. Sasvim slučajno doznaje da ipak postupak može napraviti prema zakonu i u Hrvatskoj i tu kreće cijela ova drama. Da je ona poslušala savjet dvije stručne osobe, ona je već sada mogla prekinuti trudnoću, a možda bi naknadno doznala da nije trebala, kao što to danas možemo čuti. Za ovo nema druge riječi nego tortura.
Umjesto da se čuva privatnost i dostojanstvo žene i obitelji koja se našla u ovoj mučnoj situaciji, struka si daje za pravo da šalje kontradiktorne poruke, stvara se prostor za poruke mržnje i javni linč, umjesto da razgovaramo o tome u kakvom se stanju nalazi naš zdravstveni sustav i jesu li žene građanke drugog reda ili država ipak brine o njima", kazala je.
"Slovenski liječnici kažu da na zahvat dolazi 10 Hrvatica godišnje"
Članica udruge Roda naglašava da je puno pogrešaka u koracima struke.
"Prvo smo čuli da nemamo tehničkih kapaciteta niti da liječnici imaju znanje kako izvesti zahvat prekida trudnoće. Zatim čujemo od ministra Beroša da se takvi zahvati u RH normalno provode. S druge strane, od liječnika u Sloveniji možete pročitati u medijima da godišnje oko 10 Hrvatica odlazi u Sloveniju na prekid trudnoće.
U ovakvim situacijama kada se radi o sumnji, ali i medicinskoj indikaciji za teške malformacije ploda, žena ne bi trebala čekati niti dan za magnetsku rezonancu. Cijela obitelj je duboko potresena ovom pričom i u takvoj situaciji ih se ostavlja da čekaju danima, a na kraju slušamo obmane i laži", komentirala je.
"S pravom se pitamo jesu li žene uopće bitne"
Upitana je li pouka ove priče da žene bježe iz Hrvatske, Mrzić Jagatić odgovara potvrdno i kaže da to nije prvi put da sustav ne štiti zdravlje i dostojanstvo žena, muškaraca i djece. Dodaje da oni koji ukažu na neprofesionalnost i nepravilnosti dobiju osudu.
"Ta razina zdravstvene skrbi koja je prije pandemije bila dovoljno niska, za vrijeme pandemije je pala na najniže grane. S pravom se pitamo, jesu li žene uopće bitne ili ne? Ovo nije prvi puta da ministar Beroš saznaje o ovakvim ponižavajućim tretmanima žena. Žene to rade u tišini. To je jedna osobna teška tragedija koju s obitelji proživljavaju cijeli život. Ovo što se trenutno događa, osuda na svakom koraku, to je neprihvatljivo. Mi joj pružamo punu podršku zajedno s mnogim drugim civilnim društvima", rekla je Mrzić Jagatić.
"Nadam se da će jednog dana za sve ovo netko odgovarati"
Po pitanju priziva savjesti, Mrzić Jagatić kaže da joj je teško reći zašto je situacija u Hrvatskoj bitno drugačija nego u Sloveniji.
"Hrvatska je u jako nepovoljnoj situaciji što se tiče zdravlja žena. Primjerice, urez međice (epiziotomija), postupak koji WHO smatra zastarjelim i nepotrebnim, a koji ostavlja posljedice na zdravlje žene, u Hrvatskoj je stopa 55 posto. U Danskoj jedan posto. Ne znam gdje naši liječnici uče o svom zanimanju", kaže i dodaje da se Hrvatska našla uz bok državama u kojima je ginekološko nasilje uzelo maha.
"Zašto se stvari rade na način na koji se radilo prije 50 godina? Zašto se ne sluša iskustva pacijentica? To je nama velika nepoznanica. Za Mirelu je ovo već završilo. Ona je obilježena za cijeli život. Nadam se da će netko za ovo sve jednog dana odgovarati", rekla je Mrzić Jagatić za N1.