Ukrajina je počela napadati Rusiju ATACMS-ima, ali ima dva ozbiljna problema

Foto: X

Dan nakon što je The New York Times objavio da je američki predsjednik Joe Biden odobrio Ukrajini korištenje američkih raketnih sustava Army Tactical Missile Systems (ATACMS) za napade na ciljeve unutar Rusije, ukrajinska vojska lansirala je šest precizno navođenih raketa, teških 1700 kilograma, na veliki ruski skladišni kompleks streljiva u Brjanskoj oblasti, 96 kilometara od granice s Ukrajinom. 

Rusko Ministarstvo vanjskih poslova tvrdi da su lokalne protuzračne snage oborile pet GPS-om navođenih raketa, od kojih svaka sadrži gotovo 1000 bombica veličine granate. Međutim, videozapis skladišta u Brjansku, koji je u utorak ujutro kružio internetom, prikazuje požar velikih razmjera, što ukazuje na značajnu štetu izazvanu tim bombardiranjem.

Dva ozbiljna problema

Odobrenje za korištenje najboljeg američkog naoružanja protiv ciljeva na ruskom tlu, koje je u međuvremenu SAD i službeno potvrdio, omogućuje Ukrajini da nanese još veću štetu, izjavio je Tatarigami, osnivač ukrajinske analitičke skupine Frontelligence Insight. Ipak, kako piše Forbes, postoje značajna ograničenja. Prvo, Bijela kuća navodno dopušta napade isključivo na područja u i oko Kurske oblasti, gdje se oko 20.000 ukrajinskih vojnika brani od napada ruskog korpusa, ojačanog s više od 50.000 ruskih i sjevernokorejskih vojnika. Meta napada u utorak, 67. Glavna uprava za rakete i topništvo, nalazi se zapadno od Kurska.

Drugo ograničenje leži u ograničenim zalihama ATACMS-a s dometom od 305 kilometara. Procjenjuje se da su Ukrajini dostavljene samo dvije pošiljke ovih raketa iz 1990-ih – jedna krajem 2023., a druga u ožujku – ukupno manje od 50 jedinica. Tijekom prošle godine, ukrajinska vojska izvela je najmanje osam napada s ATACMS-ima, od kojih je većina uključivala više raketa, što ukazuje na moguće iscrpljivanje zaliha.

Iznimno učinkovite rakete

Bidenova administracija još uvijek ima ovlasti prenijeti milijarde dolara vrijedno američko oružje Ukrajini prije nego što novoizabrani predsjednik Donald Trump preuzme dužnost krajem siječnja. Trump, koji se, po svemu sudeći, protivi daljnjoj pomoći Ukrajini, barem u ovoj mjeri, mogao bi ukinuti financiranje ili povući odobrenje za korištenje američkog naoružanja protiv ciljeva u Rusiji.

Čak i uz ograničene količine, ATACMS rakete ostaju iznimno učinkovite protiv ključnih ciljeva, poput skladišta streljiva i zračnih baza. Napad na arsenal u Brjansku mogao bi oslabiti opskrbu ruskih i sjevernokorejskih trupa u Kursku, stvarajući "prazninu u vatrenoj moći" na tom području. Međutim, pitanje je hoće li ukrajinska vojska biti sposobna iskoristiti takve taktičke prednosti.

Kratka šansa za Ukrajinu

Dok Ukrajina uživa kratkotrajnu "sezonu" korištenja ATACMS-a, budući napadi vjerojatno će se fokusirati na strateške ciljeve. No, čak i ako zalihe ovih raketa budu iscrpljene, Ukrajina nastavlja razvijati vlastite sustave poput krstarećih i balističkih raketa te dronova, koji se mogu koristiti bez prethodnog odobrenja. Predsjednik Volodimir Zelenskij jasno je poručio: "Koristit ćemo sve što imamo."

ATACMS rakete, iako malobrojne, iznimno su učinkovite. Ukrajina bi mogla iskoristiti kratko razdoblje u kojem će ih koristiti za nanošenje značajne štete, prije nego što se zalihe iscrpe, politička situacija promijeni i ukrajinske snage budu prisiljene više se oslanjati na vlastito proizvedeno streljivo.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.