Ukrajina nazvala Rusiju terorističkom državom na raspravi pred Haškim sudom

Foto: EPA

UKRAJINA je na najvišem sudu UN-a, na početku saslušanja u slučaju o potpori Moskve proruskim separatistima koji su optuženi za obaranje leta MH17 Malaysian Airlinesa 2014., Rusiju nazvala terorističkom državom.

To je prvi put da su se pravni zastupnici Ukrajine i Rusije susreli na Međunarodnom sudu pravde (ICJ), najvišem sudu UN-a, otkako je Moskva pokrenula potpunu invaziju na Ukrajinu 24. veljače 2022.

Poslani su pravni timovi s desecima predstavnika sa svake strane.

Vijeće od 16 sudaca započelo raspravu o tome je li Rusija prekršila protuteroristički sporazum UN-a

Vijeće od 16 sudaca ICJ-a započelo je raspravu o tvrdnji Ukrajine da je Moskva prekršila protuteroristički sporazum UN-a opremanjem i financiranjem proruskih snaga za koje su međunarodni istražitelji zaključili da su oborile mlazni avion iznad istočne Ukrajine, ubivši svih 298 putnika i članova posade.

U istoj tužbi Ukrajina je od suda sa sjedištem u Haagu također zatražila da naredi Rusiji da zaustavi navodnu diskriminaciju etničke skupine krimskih Tatara na ukrajinskom poluotoku koji je Rusija okupirala 2014. godine.

U uvodnom obraćanju ukrajinski veleposlanik Anton Korinevič komentirao je uništenje brane hidroelektrane Nove Kahovke u južnoj regiji Herson u Ukrajini, koja je probijena nekoliko sati ranije.

Kijev kaže da je Rusija digla branu u zrak.

Neki ruski dužnosnici rekli su da je uništena ukrajinskim granatiranjem, a drugi su rekli da je pukla sama od sebe.

"Rusija nas ne može poraziti na bojnom polju, pa cilja na civilnu infrastrukturu kako bi nas pokušala zamrznuti u pokornosti", rekao je Korinevič na ročištu.

"Upravo danas Rusija je digla u zrak veliku branu ... uzrokujući značajne evakuacije civila, ekološku štetu i prijeteći sigurnosti nuklearne elektrane Zaporižje."

Dodao je da su "akcije Rusije akcije terorističke države".

Dvojicu Rusa i ukrajinskog separatista je nizozemski sud osudio za ubojstvo u slučaju leta MH17, koji je projektilom ruske proizvodnje oboren 17. srpnja 2014. iznad istočne Ukrajine, koju drže proruski separatisti.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.