RUSIJA je posljednjih dana do kraja zauzela Lisičansk, a s njim i ostatak ukrajinske Luhanske oblasti, u petom mjesecu invazije i u trećem mjesecu velike ofenzive na Donbas, nakon što su one na Kijev i Harkiv neslavno propale. Kao što smo već pisali, bitka za Lisičansk trajala je iznenađujuće kratko, svakako mnogo kraće nego ona za njegov "grad blizanac" Severodonjeck, budući da su se ukrajinski branitelji morali povući s tog područja kako ne bi završili u potpunom okruženju.
Pobjede koje ruske snage nižu u Donbasu možda stvaraju dojam da je njihov zamah nezaustavljiv, da je ukrajinska obrana u rasulu i da će Rusi lako dalje "osloboditi" i ostatak Donjecke oblasti i druge teritorije koje je ruski predsjednik Vladimir Putin zacrtao kao "povijesno ruske" zemlje koje treba vratiti Moskvi. I zaista, ruske snage su prema posljednjim podacima već na 16 kilometara od svoje iduće glavne mete, grada Slovjanska.
No neke druge aktualne činjenice na ratištu kvare tu trijumfalističku sliku i izazivaju popriličnu zabrinutost u ruskim redovima, što se možda ne čuje u službenim ruskim priopćenjima, ali je sve primjetnije kod proruskih izvora na društvenim mrežama.
>> Rusija je nakon četiri mjeseca osvojila Luhansk. Sljedeći cilj bit će joj puno teži
Dok Rusi napreduju na bojištu, Ukrajinci im uništavaju skladišta streljiva
Riječ je, prije svega, o novom valu uspješnih ukrajinskih artiljerijskih i raketnih udara na ruske vojne mete na okupiranom teritoriju, često desecima kilometara udaljene od linije fronte.
Uništavanje ruskih logističkih lanaca, odnosno opskrbe streljivom i gorivom već se pokazalo ključnim u bici za Kijev. A ukrajinske snage sad imaju na raspolaganju američki M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System), moderni, visoko mobilni (montiran na vozilo), višecijevni i navođeni raketni sustav daleko većeg dometa i preciznosti od onih sovjetskih, što već itekako koriste na terenu.
Iako Putin i ruska vojska tvrde da zapadni višecijevni raketni sustavi nisu ništa superiorniji u odnosu na one sovjetske proizvodnje Grad, Uragan i Smerč kakve Ukrajina otprije ima u arsenalu, razliku u preciznosti između njih najzornije ilustrira snimka koju je nedavno na Twitteru podijelio američki vojni analitičar i umirovljeni general Mark Hertling, uz komentar: "Kao što sam rekao mnogo puta... razlika između Chevy kamioneta iz '59. i trkaćeg bolida Formule 1."
HIMARS - moćni američki raketni sustav dometa 70 kilometara
Ukrajinci su zasad, koliko znamo, dobili samo četiri komada tog naprednog američkog sustava, uz još četiri koja bi trebala biti dopremljena uskoro, no čini se da se već pomalo ostvaruje najava ukrajinskog ministra obrane Oleksija Reznikova da će "ljeto biti vruće za ruske okupatore".
Kako je vojni analitičar Mario Galić objasnio u nedavnom tekstu za Index, HIMARS može ispaliti plotun od šest navođenih projektila M30/31 u nekoliko sekundi, što je dovoljno malih i brzih da izbjegnu ruske proturaketne sustave Tor i Pancir-S1. A osim što domet ovih projektila iznosi najmanje 70 km (prema proizvođaču Lockheed Martinu), zahvaljujući svom kombinirano inercijalnom/GPS navođenju koje imaju, točnost im se ne smanjuje povećanjem dometa.
>> Zapad šalje silne količine oružja Ukrajini. Slijede dvije duge i krvave bitke
"Ukrajinci sad mogu pažljivo odabrati mete koje će potkopati ruske napore na puno sustavniji način nego što su to mogli dosad artiljerijom kratkog dometa", komentirao je prošlog tjedna neimenovani dužnosnik američkog Pentagona novinarima. Objasnio je da Ukrajinci, unatoč kratkoj obuci, već "vrlo uspješno" koriste ovaj novi sustav u svom arsenalu te da su njime pogodili više ruskih zapovjednih pozicija i oslabjeli ruske kapacitete na bojišnici.
Savjetnik ukrajinskog ministarstva unutarnjih poslova Anton Geraščenko je, zajedno s brojnim drugim Twitter profilima, 24. lipnja podijelio navodnu prvu snimku korištenja HIMARS-a u Ukrajini.
Već tjednima gledamo snimke eksplozija ruskih skladišta duboko iza fronte
No početak ovog vala artiljerijskih i raketnih udara na ruske mete mogao se vidjeti i ranije pa je tako 16. lipnja navodno uništeno veliko skladište oružja u mjestu Kruštalni u Luhanskoj oblasti, više od 50 kilometara od fronte, a u iduća dva dana i navodna vojna baza u Novoj Kakovki u Zaporiškoj oblasti i još jedno skladište oružja u Donjecku.
Za izložbeni centar ExpoDonbas koji je uništen u Donjecku dokumentirano je da je godinama služio separatistima kao skladište streljiva.
Podsjetimo, Rusija je i sama izvela niz raketnih napada diljem Ukrajine prošlog tjedna, po mišljenju nekih analitičara iz odmazde za uspješne ukrajinske napade na njihove mete. No barem dio ruskih napada raketama pogodio je, slučajno ili ne, civilne mete poput trgovačkog centra u Kremenčuku pri čemu je poginulo najmanje 20 ljudi. Rusi su bez ikakvih dokaza tvrdili da se u centru ili oko njega držalo oružje, odnosno da je trgovački centar uništen u požaru od eksplozije tog streljiva.
Ukrajinski gradonačelnik Melitopolja u egzilu Ivan Fedorov u nedjelju je pak priopćio da su ukrajinske snage s više od 30 raketa pogodile rusku vojnu bazu u tom okupiranom gradu i stavilo bazu "izvan pogona".
Iako Ukrajinci nisu otkrili kojim oružjem su gađali Melitopolj, vojni blogeri koji izvještavaju o ratu na Twitteru geolociranjem su zaključili da je pritom korišten upravo HIMARS, i to s lokacije u Zaporiškoj oblasti 85 km daleko od mete. I britanski Telegraph navodi HIMARS kao oružje vjerojatno korišteno u ovom napadu.
A u ponedjeljak je, prema ukrajinskim izvještajima i snimkama na društvenim mrežama, eksplodiralo skladište oružja u mjestu Snjižne u Donjeckoj oblasti, odnosno na teritoriju samoproglašene separatističke Donjecke Narodne Republike (DNR), duboko iza linije fronte. NASA-in satelitski sustav za detektiranje požara FIRMS također je pokazao požare na toj lokaciji.
Ruski propagandist bijesan: Raznose nam grad, ovo je poniženje!
U utorak su na društvenim mrežama osvanule nove snimke nekoliko požara na susjednim lokacijama uz brojne sekundarne detonacije kakve su karakteristične za požare u skladištima streljiva, navodno u automobilskom centru Kamaz u samom gradu Donjecku koji je već osam godina glavni grad DNR-a. Snimke su, koliko se može vidjeti, snimili lokalni stanovnici.
"Donjeck je pod masivnom artiljerijskom vatrom, prema više izvora", napisao je na Twitteru novinar Leonid Ragozin.
Separatističke vlasti DNR-a još su 14. lipnja optužile Ukrajinu da je granatirala tržnicu u gradu i ubila pet te ranila 12 civila, a ustvrdili su i da su Ukrajinci 18. lipnja u novom napadu ubili još pet civila i ranili 22. Reuters piše da optužba nije neovisno potvrđena, ali da su njihovi reporteri svjedočili granatiranju.
S druge strane, američki Institut za ratne studije je u svom izvješću od 19. lipnja upozorio da Rusija vjerojatno vrši artiljerijske napade u Donjeckoj oblasti pod "lažnom zastavom", odnosno da bi svalila krivnju na ukrajinske snage i tako pojačala proruski sentiment i regrutiranje na tom teritoriju.
Ruski novinar-propagandist Aleksandar Sladkov koji izvještava iz DNR-a nije krio bijes zbog ukrajinskog granatiranja tog grada.
"Raznose grad Donjeck u komadiće, a mi odgovaramo sa samo šest projektila Grad, i to je to?! I to u krivom smjeru! Granatiraju veliku Rusiju, a mi šutimo! Ovo više nije samo granatiranje, to se može tolerirati, nego je ovo PONIŽENJE!" napisao je u objavi na Telegramu.
Vojni bloger koji na Twitteru piše pod pseudonimom War Monitor ustvrdio je u nedjelju da je samo tog dana ukrajinski HIMARS pogodio 12 ruskih skladišta oružja.
U srijedu je pak osvanula nova snimka navodnog požara u ruskom skladištu oružja, ovaj put u okupiranoj Makijivki u Donjeckoj oblasti.
"Ovi HIMARS-i su vrlo moćni... Rusi nemaju ništa usporedivo"
Ove izvještaje i snimke uglavnom nije moguće neovisno provjeriti, ali nije za očekivati da će Rusi, odnosno njima podčinjeni separatisti potvrditi svoje gubitke. S druge strane, ukrajinski časnici nedavno su potvrdili za Wall Street Journal da HIMARS već mijenja ravnotežu snaga u brutalnim topničkim duelima s Rusima koji i čine okosnicu trenutne faze rata.
Ukrajinski poručnik Valentin Koval rekao je za američke novine da je ruski vojni stožer više od mjesec dana, smješten nedaleko od pozicije njegove jedinice u mjestu Slovjanka, bio van dometa njihove stare sovjetske artiljerije. A onda je njegova jedinica dobila dva HIMARS-a.
Pod okriljem noći dovezli su HIMARS na položaj, ukucali koordinate i ispalili plotun koji je uništio rusko zapovjedno sjedište, tvrdi Koval i dodaje da je to bila samo jedna od 10 meta koje su pogodili HIMARS-om u dva tjedna. Zahvaljujući mnogo većem dometu, vojnici koji upravljaju ovim sustavima imaju mnogo manji rizik od neprijateljske protubaterijske paljbe.
"Ovi HIMARS-i su vrlo moćni. Omogućuju nam da ih maksimalno sabotiramo. To je golema prednost za nas. Rusi nemaju ništa usporedivo", rekao je jedan ukrajinski vojnik iz jedinice. On i njegovi kolege mogu ispaliti salvu u tri minute od iskrcavanja i odvesti ga s položaja u pola minute od lansiranja.
Amerikanci su odbili slati Ukrajincima posebne projektile dometa do 300 km kako ne bi mogli gađati Rusiju, ali i ovi koje su dobili očito su dovoljni da naprave ozbiljnu štetu duboko u ruskoj pozadini. Rusko ministarstvo obrane u srijedu je objavilo da su njihove snage pogodile i uništile dva HIMARS-a u Donjeckoj oblasti, zajedno sa skladištem streljiva za njih, objavljujući i snimku navodnog napada. Reuters, koji je prenijeo vijest, piše da ne može neovisno provjeriti tu tvrdnju, a vrijedi podsjetiti da je rusko ministarstvo obrane notorno nevjerodostojno u svojim izvještajima o ratu.
Rusi otjerani i sa Zmijskog otoka
Iako pritom navodno nisu koristili HIMARS, već haubice Bohdana ukrajinske proizvodnje i kalibra 155 milimetara i drugu artiljeriju, ukrajinske snage su izvele više uspješnih napada na ruske vojnike i naoružanje na strateški važnom Zmijskom otoku južno od Odese.
Rusi su se na kraju 30. lipnja povukli s otočića s kojeg su dotad mogli lakše održavati pomorsku blokadu Ukrajine. Iako su to predstavili kao "zalog dobre volje", prilično je jasno da je pravi razlog bio taj što nisu više mogli braniti tu poziciju i što su na njoj pretrpjeli velike gubitke teškog naoružanja koje su dopremili, a protubrodskim projektilom Harpoon im je potopljen i tegljač Vasilij Bek koji je dovozio ljude i oružje na otočić.
>> Analiza: Zašto su se Rusi povukli sa Zmijskog otoka? Natjerala su ih ova dva događaja
Osim HIMARS-a, tu su i suvremene haubice kalibra 155 mm, bilo samohodne ili vučene, koje je Ukrajina dobila od zapadnih zemalja: M777 iz SAD-a, PanzerHaubitze 2000 iz Njemačke i Nizozemske, Caesar iz Francuske i Krab iz Poljske, među ostalima. Ta se moćna artiljerija već neko vrijeme koristi u Donbasu, kako se vidi i u novoj reportaži Sky Newsa - iako, u smislu čiste kvantitete topništva i broja ispaljenih granata na dan, Rusija i dalje ima višestruku prednost.
Ukrajinci napali ruski grad Belgorod?
U nedjelju je pak navodno granatiran i ruski grad Belgorod, uz granicu s Ukrajinom, pri čemu je prema ruskim izvještajima ubijeno najmanje troje ljudi, a 11 stambenih zgrada djelomično uništeno. Ruske vlasti tvrde da je njihova protuzračna obrana oborila projektile, ali su njihovi fragmenti pali po stambenim zgradama.
Međutim, ni Rusija ne tvrdi da se radilo o HIMARS-u, već o tri sovjetske balističke rakete Točka-U, koje su daleko nepreciznije. Ukrajinski dužnosnici pak poriču da je njihova vojska raketirala Belgorod, kako prenosi BBC.
U svakom slučaju, jasno je da su Ukrajina i Rusija ušle u začarani krug eskalacije raketnim i artiljerijskim udarima na navodne vojne mete daleko od fronte, a Ukrajina, zahvaljujući novom zapadnom oružju, konačno može parirati u toj razmjeni i ozbiljno ugroziti rusku logistiku. A iako civili, po svemu sudeći, ginu i na ruskoj, odnosno separatističkoj strani, ono što vidimo upućuje na zaključak da Rusija daleko manje mari za civilne žrtve koje njeni stari i neprecizni projektili ubijaju.