UKRAJINCIMA zarobljenima u Hersonu ruke su gurane u kipuću vodu, čupani su im nokti, a genitalije spajane na struju, prema novim izvještajima o sustavnom mučenju tijekom ruske okupacije. Jurij Belousov, glavni kijevski tužitelj za ratne zločine, kaže da je stiglo više od 50.000 prijava ratnih zločina, od kojih oko 7700 iz Hersona i okolne regije, piše The Telegraph.
Istražitelji su otkrili 10 mjesta u području oko Hersona koja je Rusija koristila za pritvaranje i mučenje Ukrajinaca. Nekoliko stanovnika koji su ostali u Hersonu tijekom gotovo devetomjesečne okupacije izdržalo je policijski sat, nestašicu hrane, partizansko ratovanje i brutalnu kampanju da ih se prisili da postanu ruski državljani.
Niz intervjua koje je objavila novinska agencija Reuters ukazuje na muke i patnje onih koji su izloženi najgorem tretmanu moskovskih snaga. Oksanu Minenko (44), računovotkinju koja je živjela u Hersonu, više su puta zatočile i mučile ruske trupe.
Izgubila je muža, ukrajinskog vojnika, koji je poginuo prvog dana ruske invazije braneći Antonovski most u gradu. Iako je njezin suprug umro, Minenko je bila podvrgnuta brutalnom ispitivanju dok su Rusi pokušavali izvući detalje o ukrajinskoj vojsci.
"Rusi su mi gurali ruke u vruću vodu i čupali nokte"
"Jedna bol je prelazila u drugu", rekla je Minenko, opisujući kako su joj Rusi potapali ruke u kipuću vodu, čupali nokte i tukli je kundacima. Ova 44-godišnjakinja bila je tako teško ozlijeđena da je morala na plastičnu operaciju i imala je sreće što nije izgubila oko. "Bila sam živi leš", rekla je novinarima u improviziranom centru za humanitarnu pomoć.
Andrij Kovalenko, glavni tužitelj za ratne zločine regije Herson, rekao je da je "ovo činjeno sustavno i iscrpno" kako bi se izvukle informacije o ukrajinskoj vojsci. Kovalenko (35) je bio podvrgnut iscrpljujućem petodnevnom pritvoru u kolovozu prošle godine, rekao je za Reuters.
Rusi su ga natjerali da se skine i davali mu elektrošokove na genitalije i uši. "To je kao da vam lopta leti u glavu i padate u nesvijest", rekao je Kovalenko, dodavši da su ga mučitelji ispitivali o vojnim akcijama Ukrajine te o skladištenju oružja i eksploziva, sumnjajući da je pripadnik partizanskog pokreta otpora.
Istražitelji su otkrili jedan od najvećih zatočeničkih objekata u tom području unutar vladine zgrade. Prema ukrajinskim vlastima, poznato je da je više od 30 ljudi držano u jednoj sobi u podrumu. Poruke žrtava bile su urezane u zid, a jedna je glasila: "Za nju živim." Desetak stanovnika Hersona tvrdilo je da su držani u drugom objektu, koji se koristio za mučenje i ispitivanje, zgradi policije koju mještani nazivaju "rupom".
Ukrajina negira da je Soledar pao
U međuvremenu, Ukrajina je odbacila ruske tvrdnje da je grad Soledar u Donjecku pao u ruke Moskve nakon mjeseci "žestokih borbi". Hanna Maljar, zamjenica ukrajinskog ministra obrane, rekla je da se ukrajinske snage "i dalje drže".
"Borbe su žestoke u smjeru Soledara. Rusi prelaze preko vlastitih leševa. Rusija šalje vlastite ljude na klanje u tisućama, ali mi se držimo", rekla je Maljar. Poricanje je uslijedilo nakon što je Jevgenij Prigožin, šef prokremaljske skupine plaćenika Wagner, ustvrdio da su ukrajinske snage opkoljene u gradu. Moskva se od ljeta bori da zauzme Soledar i njegove rudnike soli.
To se smatra jedinim područjem na kojem su moskovske snage posljednjih mjeseci uspjele napredovati. Nove satelitske slike koje je objavio američki Maxar otkrile su pustoš koja je ostala u ovom istočnom gradu nakon pokušaja Moskve da ga zauzme.
Krateri od bombi ostavljaju ožiljke na krajoliku i cestama oko grada u Donjeckoj oblasti koji proizvodi sol, a uništena su i poljoprivredna skladišta. Velik dio štete dogodio se posljednjih tjedana, kada su ruske snage pojačale svoje napore da zauzmu grad.
Dok je Soledar na rubu kolapsa, stotine civila ostale su zarobljene u gradu, upozorila je Ukrajina. Pavlo Kirilenko, guverner Donjecka, rekao je da se najmanje 559 ljudi, uključujući 15 djece, nije moglo evakuirati.