PREDSTAVNICI Hrvatske stranke umirovljenika sastavili su listu sa 10 zahtjeva kojima uvjetuju svoju daljnju podršku vladajućoj koaliciji te potporu Vladi po pitanju najavljenog trećeg rebalansa proračuna.
Jedan od najvažnijih zahtjeva umirovljenika je ukidanje povlaštenih mirovina za bivše saborske zastupnike i bivše članove vlade kako bi "dijelili sudbinu svih građana Hrvatske". Smanjenje povlaštenih mirovina, umjesto njihova ukidanja, predstavnici umirovljenika smatraju "čistom kozmetikom i zavaravanjem građana".
Predsjednik HSU-a Silvano Hrelja naveo je kako će upravo ukidanje tih povlaštenih dužnosničkih mirovina "smanjiti pritisak onih ljudi koji za dvije godine saborskog mandata žele dobru mirovinu na izborne liste, a Hrvatska će dobiti one koji će raditi za opće dobro".
"Car je gol!"
Hrelja je slikovito opisao aktualnu situaciju u Hrvatskoj rekavši kako je u tijeku požar kojeg se mora ugasiti te kako je stanje državnih financija "alarmantno i kritično". "Car je gol!", rekao je Hrelja, koji je podržao Jadranku Kosor za premijerku nakon ostavke Ive Sanadera pod uvjetom, kako je rekao novinarima, da se u sadašnja prava umirovljenika neće dirati.
Podsjetimo, razlozi uskraćivanja podrške jedinog saborskog zastupnika HSU-a Vladi dobro su poznati. Vlada u kriznom rebalansu želi "zagrabiti u vreću novca" namijenjenog za mirovine kako bi smanjila deficit koji premašuje deset milijardi kuna. Mirovine manje od dvije tisuće kuna ne bi trebale biti dirnute, međutim, mirovine između 2.000 i 2.500 kuna smanjile bi se za tri posto, a ta bi stopa postupno trebala rasti. Najviše mirovine smanjit će se za deset posto. Osim toga, krizni namet o kojemu Vlada najozbiljnije razmišlja udario bi na mirovine više od tri tisuće kuna.
Zahtjevi Hrvatske stranke umirovljenika Vladi Republike Hrvatske:
1. Ukidanje zdravstvenog doprinosa od tri posto koji plaćaju umirovljenici čija mirovina prelazi 5.108 kuna.
2. Ukidanje povlaštenih mirovina za bivše saborske zastupnike i bivše članove vlade
3. Ugrađivanje dodatka na mirovinu u mirovinsku osnovicu
4. Revizija popisa branitelja
5. Ukidanje dvostrukih mirovina
6. Smanjenje iznosa RTV pristojbe za umirovljenička domaćinstva na iznos od 1,5 posto prosječne mirovine (sada iznosi 1,5 posto prosječne plaće)
7. Ukidanje povrata poreza na temelju više uplaćenih doprinosa
8. Plaćanje neplaćenog, a odrađenog rada
9. Obračun sa sivom ekonomijom
10. Isplata božićnice