AMERIČKI arhitekt kineskog podrijetla I. M. Pei umro je u 102. godini, objavio je New York Times, a njegov moderni dizajn i visokoprofilni projekti, poput staklene piramide pariškog muzeja Louvre, učinili su ga jednim od najpoznatijih i najplodonosnijih arhitekata 20. stoljeća.
Ieoh Ming Pei, sin istaknutog bankara u Kini, napustio je svoju domovinu 1935. godine, preseljenjem u Sjedinjene Države studirao je arhitekturu na Massachusetts Instituteu of Technology i Sveučilištu Harvard, a 1955. u New Yorku osniva svoju tvrtku.
Muzeji, općinske zgrade, hoteli, škole i drugi objekti koje je Pei projektirao širom svijeta pokazuju preciznu geometriju i apstraktnu kvalitetu, uz poštovanje prema svjetlu, uglavnom uz korištenje kamena, betona, čelika i stakla, piše Reuters.
Najkontroverzniji rad
Obnova pariškog muzeja Louvre, čiji dijelovi datiraju iz 12. stoljeća, pokazala se kao najkontroverzniji Peiov rad, a za taj posao angažirao ga je francuski predsjednik Francois Mitterrand. Pei je tako na ulazu u taj poznati muzej projektirao staklenu piramidu, s tri manje piramide u blizini, što je predstavljalo upečatljiv kontrast postojećim objektima Louvrea u klasičnom francuskom stilu.
To je izazvalo ljutnju mnogih Francuza, neki su tamošnji mediji takvo rješenje opisali i kao "dodatak Disneylandu", dok je i sam Pei priznao da je Louvre nesumnjivo njegov najteži posao u karijeri.
Pei je i u nekim ostalim značajnim radovima koristio motiv staklene piramide pa ju je tako dizajnirao i na ulazu u Kuću slavnih rock and rolla u Clevelandu.
Ostali značajni radovi uključuju i projektiranje knjižnice John F. Kennedy u Dorchesteru u Bostonu, Nacionalnog centra za atmosferska istraživanja u Boulderu u američkoj saveznoj državi Colorado, istočnog krila Nacionalne umjetničke galerije u Washingtonu te gradske vijećnice u Dallasu, piše Reuters.
Pei je 1983. osvojio međunarodnu nagradu za arhitekturu Pritzker, a osvojenih 100 tisuća dolara iskoristio je za pokretanje programa za kineske arhitekte koji žele studirati u SAD-u.