UN: Svijet će do 2030. povećati emisije stakleničkih plinova za više od 10 posto

Ilustracija: Shutterstock

ISPUNE li zemlje svoje trenutačne klimatske obveze, globalne emisije stakleničkih plinova će do 2030. godine porasti za 10.6 posto u usporedbi s razinama iz 2010., stoji u izvješću Ujedinjenih naroda.

Međuvladin panel UN-a o klimatskim promjenama kaže da do 2030. emisije stakleničkih plinova treba smanjiti za 43 posto da bi se ograničilo zagrijavanje na 1.5 Celzijevih stupnjeva iznad predindustrijskih temperatura. 

Stručnjaci kažu da se hitno treba više angažirati oko problema stakleničkih plinova

Prije klimatskog summita COP27, koji će 6. studenoga početi u egipatskom Šarm El-Šeiku i okupiti svjetske čelnike, stručnjaci ističu hitnu potrebu snažnijeg angažmana na ovom problemu.

"Na prošlogodišnjoj Konferenciji UN-a o klimatskim promjenama, održanoj u Glasgowu, sve su se zemlje sudionice složile da treba preispitati i pojačati planove povezane s klimatskim promjenama. No činjenica da su od održavanja summita COP26 predana samo 24 nova ili ažurirana klimatska plana razočaravajuća je", rekao je Simon Stiell, izvršni tajnik UN-a za klimatske promjene.

To se odnosi na Boliviju, Vanuatu i Ugandu, kao i velike zemlje emitere poput Indije i Indonezije.

Zbog neispunjenih obećanja svijet ide prema globalnom zagrijavanju

Indonezija je svjesna toga da većina emisija nastaje zbog krčenja šuma ili tresetišta te sada obećava smanjenje razine emisija za najmanje 31.89 posto do 2030. godine.

Treba istaknuti da neispunjena obećanja svijet vode prema globalnom zagrijavanju od 2.5 Celzijevih stupnjeva do 2100.

Unatoč svemu, povećanje emisija od 10.6 posto predstavlja blagi napredak s obzirom na to da je prošlogodišnja procjena UN-a upućivala na to da će zemlje do 2030. povećati emisije za 13.7 posto. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.