Upad specijalaca u bolnicu mogao bi biti prijelomna točka. Izraelu istječe vrijeme

Foto: IDF

SINOĆNJI upad izraelskih komandosa u Al Shifu, najveću bolnicu u Gazi, mogao bi se pokazati kao prijelomni događaj u ratu Izraela i Hamasa, koji je započeo 7. listopada. Tada su, podsjetimo, Hamasovi teroristi upali u Izrael i brutalno pobili oko 1400 Izraelaca te ih više od 200 odveli u Gazu kao taoce. 

Odgovor Izraela bio je u podjednakoj mjeri očekivan i brutalan. Prvo su Hamasu objavili rat do istrebljenja, uslijedilo je višetjedno nesmiljeno bombardiranje Gaze, a potom i kopnena invazija. Iako Izraelske obrambene snage (IDF) ističu da se bore protiv Hamasa, u ratu s terorističkom organizacijom koja se skriva u gusto naseljenom području i nerijetko koristi civile kao živi štit neizbježna je smrt ogromnog broja civila.

Izraelski odgovor na Hamasov pokolj pretvorio je Gazu u pakao na zemlji

To se i dogodilo. Palestinsko ministarstvo zdravstva, pod kontrolom Hamasa, tvrdi da su Izraelci u Gazi od početka rata prije pet tjedana ubili više od 11.000 ljudi, od čega su dvije trećine žene i djeca. Čak i ako su Hamasove brojke preuveličane, nema nikakve sumnje da je rat Izraela i Hamasa odnio tisuće života palestinskih civila i pretvorio Gazu u pakao na zemlji.

Opće je poznato da je Hamas ispod Gaze izgradio stotine kilometara tunela i da gotovo sve resurse koji dođu do Gaze koriste za izgradnju vlastite infrastrukture. Izrael tvrdi da se Hamasovi tuneli, zapovjedni centri i druga infrastruktura koju koriste za terorističke napade nalaze i ispod bolnica u Gazi, pa tako i one najveće - golemog medicinskog kompleksa Al Shifa.

Upad u bolnicu je posebno važan

Upravo je Al Shifa dospjela u središte pozornosti svjetske javnosti nakon što su izraelske snage prvo bombardirale okolne ulice, a potom sinoć i upale u kompleks bolnice kopnenim snagama i tenkovima. Kako navodi BBC u svojoj analizi upada izraelskih specijalaca u bolnicu, Al Shifa je postala simbol eskalacije rata.

Izraelci su u priopćenju o upadu svojih komandosa u Gazu naglašavali da su, osim što su krenuli za vojnim zapovjedništvom Hamasa, donijeli nešto goriva i inkubatore jer su Palestinci prije toga objavili da su prijevremeno rođene bebe u bolnici morale biti izvađene iz inkubatora.

Problem goriva

Međutim, problem nije u nedostatku inkubatora, već u nedostatku goriva. Sve do jučer Izrael nije dopuštao isporuku goriva u Pojas Gaze jer je tvrdio da će ga Hamas ukrasti i iskoristiti. Potom su dozvolili unos oko 23.000 litara goriva, ali samo za potrebe UN-ovih kamiona. UN kaže da isporuka obuhvaća samo djelić onoga što je potrebno za humanitarne operacije, ali unos goriva za pokretanje generatora u bolnicama te u vodovodnim i sanitarnim objektima i dalje je zabranjen.

Izrael kaže da Hamas ima vlastite zalihe i da bi to gorivo trebao koristiti za generatore koji opskrbljuju bolnički električni sustav.

Saveznici su sve manje skloni Izraelu

U isto vrijeme vidjeli smo zaoštravanje stavova izraelskih međunarodnih saveznika. Amerika, Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska polako mijenjaju ton kojim komentiraju događaje. To je možda najbolje sažeto u onome što je američki državni tajnik Antony Blinken rekao prije par dana. Na pitanje koliko je palestinskih civila ubijeno u izraelskim operacijama, Blinken je rekao: "Daleko previše."

Izraelci su znali da će doći do takve promjene. Radi se o ponavljanju obrasca koji je već puno puta viđen s izraelskim vojnim operacijama. Izraelci tako govore o različitim satovima. Jedan je vojni: koliko im vremena treba prije nego što ostvare svoje vojne ciljeve? Drugi je diplomatski: koliko dugo Izrael ima legitimitet za izvođenje te operacije prije nego što njegovi saveznici kažu: "Ubili ste dovoljno ljudi, civila. Morate prestati, i to sada."

Znakovita poruka Bijele kuće

Znakovita je bila i poruka koju je danas uputila Bijela kuća."Sjedinjene Države nisu dale odobrenje za operacije izraelske vojske oko bolnice Al Šife u Gazia", rekao je danas John Kirby, savjetnik američkog predsjednika Joea Bidena za nacionaln sigurnosti

"Uvijek smo vrlo jasno svojim izraelskim partnerima naglašavali koliko je važno smanjiti civilne gubitke. Jednako tako smo bili jasni s njima u vezi s činjenicom da posebno treba biti pažljiv kada je riječ o bolnicama", dodao je Kirby.

>> Bijela kuća: SAD nije dao zeleno svjetlo za izraelsku operaciju u Al Shifi

Izrael smatra da zbog apsolutno ogromnog broja žrtava u napadima Hamasa 7. listopada ima više vremena nego inače. Kao što se vidi iz broja žrtava u Gazi, koristi enormnu silu.

Koliko će ovo još trajati?

BBC u analizi navodi da neke procjene sugeriraju kako će Izraelske obrambene snage nastaviti raditi na ovaj način još nekoliko tjedana. Dodaje da se među izraelskim saveznicima okupljaju snage koje će u tom periodu poručiti Izraelu da promijeni prirodu svoje vojne operacije.

Ni Amerikanci ni Britanci još nisu pozvali na prekid vatre. No i takav potez mogao bi biti samo pitanje vremena. A Izraelu istječe vrijeme.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.