SNIMKA napravljena dronom na kojoj se vidi kako se stotine muškaraca zavezanih očiju prevozi vlakom u Kini ponovno je otvorila sumnje o strogom kažnjavanju muslimanskih Ujgura u najzapadnijoj kineskoj regiji Xinjiang, piše CNN.
Stotine zatvorenika obrijanih glava i s povezom na očima sjede na podu pokraj stanice
Na snimci koja je na internetu anonimno objavljena prošlog tjedna vide se stotine muškaraca odjevenih u ljubičaste i narančaste uniforme na kojima piše "Detencijski centar Kashgar" kako sjede u redovima na podu velikog dvorišta pokraj željezničke stanice. Glave su im obrijane, a ruke zavezane na leđima. Na očima su im crni povezi, a nadgledaju ih deseci policajaca.
Autentičnost snimke kao i vrijeme kada je napravljena nije moguće potvrditi, a iz kineskog ministarstva vanjskih poslova nisu odgovorili na upite CNN-a.
U izjavi od 4. listopada vlasti u Xinjiangu su odgovorile kako je "suzbijanje kriminala u skladu sa zakonom kao i u ostalim zemljama".
"Suzbijanje kriminala u Xinjiangu nikad nije bilo u vezi s etnicitetom ili religijom", stoji u izjavi u kojoj se dodaje i da je prijevoz zatvorenika uobičajena praksa.
Video prikazuje dugoročno kršenje ljudskih prava u Kini
U Kini je uobičajeno da se zatvorenici prevoze s povezima na očima. No nije jasno jesu li muškarci sa snimke zatvoreni zbog kaznenih djela ili nekog drugog razloga. Na YouTube kanalu na kojem je postavljena snimka piše kako video pokazuje "dugoročno kršenje ljudskih prava i osnovnih sloboda koje kineska vlada provodi nad autonomnom regijom Ujgura Xinjiang".
Posljednje dvije i pol godine Kina je zatvorila stotine tisuća Ujgura, koji su većinom muslimani, radi, kako tvrde, odlaska u "dobrovoljne kampove za deradikalizaciju" i "centre za strukovna obrazovanja". Zatvorenici koji su boravili u tim kampovima opisuju ih više kao sabirne logore, a česte su i optužbe za zlostavljanje, torturu i prisilnu političku reedukaciju.
"Kinu se mora suočiti s ovim postupanjem"
Jedan obavještajac sa Zapada potvrdio je CNN-u kako vjeruje da je snimka autentična. "Kinu se mora suočiti s ovim postupanjem", rekao je za CNN te dodao kako mnoge zemlje podržavaju stanje ljudskih prava u Kini, no ne razumiju da tamošnje vlasti nastoje izbrisati ujgurski identitet. Pretpostavlja da se na snimci nalazi nekih 500 zatvorenika koji su ranije ove godine prebačeni iz Kashgara u Korlu.
Snimka prikazuje prebacivanje zatvorenika iz manjeg u veći kamp
Nezavisna analiza istraživača Nathana Rusera iz Australian Strategic Policy Institutea također potvrđuje ove navode, no on smatra da je video snimljen u kolovozu 2018. godine. Ruser tvrdi da se, prema onome što se vidi na snimci i u usporedbi sa satelitskim snimkama, može zaključiti kako je riječ o stanici Kuresi koja se nalazi pokraj grada Korla u Xinjiangu. Prema njegovim pretpostavkama, muškarce se prebacuje iz detencijskog centra Kashgar u mnogo veći u Korli.
I jedan službenik iz SAD-a, David Stilwell, rekao je kako vjeruje da je snimka autentična.
Kineske vlasti još se nisu oglasile o snimci
Kineske vlasti još se nisu oglasile o snimci. Glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Hua Chunying opovrgnuo je navode američkog državnog tajnika Mikea Pompea koji je 23. rujna rekao da Kina pokušava "izbrisati vlastite građane" u Xinjiangu.
Hua je Pompeovu izjavu nazvao "neutemeljenom i potpuno klevetničkom" te je dodao da Peking poziva američke dužnosnike da se suoče s činjenicama objektivno i pošteno. Također je rekao da SAD ne bi trebao primjenjivati dvostruke standarde kad je riječ o terorizmu s obzirom na to da kineske vlasti tvrde kako sporni centri služe za sprječavanje razvoja terorističkih namjera.
Mnogi ne žele osuditi Kinu zbog postupanja s Ujgurima
I dok su SAD i još neki njegovi saveznici osudili postupanje kineskih vlasti u Xinjiangu, mnoge druge zemlje s većinskim muslimanskim stanovništvom, a koje posluju s Kinom, dosta su opreznije u svojim izjavama.
U pismu kojim se brane vlasti u Pekingu, objavljenom u srpnju, skoro pola potpisnika bile su zemlje s većinskim muslimanskim stanovništvom, među kojima i Pakistan, Katar, Sirija, Ujedinjeni Arapski Emirati te Saudijska Arabija.
Bivši zatvorenici tvrde da su im snimke itekako poznate
No za dvoje bivših zatvorenika iz Xinjianga, snimka je itekako poznata.
Amanzhan Seiit, kazački musliman, zatvoren je 2018. godine u Kini, ali nikad mu nije rečeno zašto. Nakon što je proveo nekoliko tjedana u jednom kampu, prebačen je u drugi, i to na isti način kako je prikazano na snimci.
"Natjerali su nas da sjednemo baš tako. Stavili su nam lisice na ruke i noge te maske preko glave. Bilo je jako mnogo policajaca s pištoljima", rekao je za CNN.
"Dok gledam video, još uvijek osjećam strah jer znam što zatvorenici misle"
Pušten je nakon nekoliko mjeseci i sad živi u Kazahstanu, zemlji koja na zapadu graniči s Kinom. Dok je bio zatočen, najgore mu je bilo što nije znao što može očekivati, rekao je.
"Dok gledam video, još uvijek osjećam strah jer znam što zatvorenici misle. Oni ne znaju gdje ih odvode te hoće li ih ubiti. To je užasavajuće", rekao je.
Ne postoje službene potvrde o tome da je netko ubijen u kampu.
"Jako sam tužan. To se i meni dogodilo"
I Omerbek Bikali, još jedan kazački musliman, također kaže kako zna osjećaj straha koji je imao dok je bio zatočen. On sada živi u Nizozemskoj nakon što je u kampu 2017. godine proveo nekoliko mjeseci. Tvrdi da su ga mučili, a kamp opisuje kao pakao. Rekao je da su ih mučili s ciljem da ih psihički oslabe.
Bikali tvrdi da je on iz jednog kampa u drugi premješten autom, ali i da je on imao vreću na glavi, a ruke zavezane. Dok je gledao snimku, preplavile su ga emocije.
"Jako sam tužan. To se i meni dogodilo. Ne mogu to zaboraviti", rekao je
Vlasti u Xinjiangu, kao ni kinesko ministarstvo vanjskih poslova, nisu odgovorile na upite vezane za optužbe bivših zatvorenika kampa.
Dio Ujgura tvrdi da su kampovi dio kulturnog genocida
Inače, u Xinjiangu, zapadnoj kineskoj regiji, živi oko 22 milijuna stanovnika od 1,4 milijarde koliko ih Kina ima. Većina stanovništva u Xinjiangu su muslimanski Ujguri.
Dio Ujgura tvrdi da su kampovi dio "kulturnog genocida" koji Peking provodi s ciljem da eliminira ujgursku religiju i kulturu te ih učini bližima većinskom stanovništvu Han.
Guverner Xinjianga tvrdi da su kampovi jako pozitivni za regiju
Guverner regije Xinjiang i najviše pozicionirani ujgurski dužnosnik u srpnju je novinarima rekao kako je većina zatvorenika puštena iz kampova za koje je rekao da su "jako pozitivni" za regiju. No odbio je kazati koliko je ljudi zatvoreno. Rekao je da se u kampovima ljude uči da "normalno" prakticiraju svoju vjeru te da nijedna manjinska ili religijska skupina nije posebno targetirana.
"Ako još uvijek ima skeptika, bilo da je riječ o novinarima, službenicima ili religijskim vođama, pozivamo ih da posjete Xinjiang ili da kada god žele odu u koji god žele kamp za obuku", rekao je tada. No CNN-ova nastojanja da posjete kampove do sada su uvijek blokirale lokalne vlasti.