Povlačenjem dijela vode i uklanjanjem prvog sloja nakupljenog materijala, mulja i kamenja, od jutros na vidjelo izlaze razmjeri katastrofe koja je zadesila Donju Jablanicu, poplavama najteže pogođeni dio Bosne i Hercegovine, javlja Anadolu. Ekipe Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, entitetskih i kantonalne civilne zaštite, gorske službe spašavanja i brojni volonteri pokušavaju uz upotrebu teške mehanizacije u što kraćem vremenskom roku otkloniti posljedice katastrofe.
Mještani Donje Jablanice koji su izgubili susjede, rođake i imovinu danas obilaze uništeno naselje u nadi da će ipak netko od nestalih biti pronađen živ.
Mladen Kulić, vođa USAR tima Republičke uprave civilne zaštite bh. entiteta Republike Srpske podsjetio je da je na osnovu poziva Federalne uprave civilne zaštite, a na osnovu odobrenja v.d. direktora Republičke uprave civilne zaštite deset pripadnika RUCZ-a jučer u poslijepodnevnim satima došlo u Donju Jablanicu, od čega sedam pripadnika tima za spašavanje iz ruševina i tri operatera s teškom mehanizacijom.
"Jučer smo imali samo izvlačenja beživotnih tijela"
"Od poslijepodnevnih sati smo tu, pomažemo kolegama iz federalne uprave za raščišćavanje terena i ulazak u objekte da bi se spasili, odnosno izvukli nastradali. S obzirom na to da je jako teška situacija, kao što sami možete vidjeti, odozgo je došla velika količina kamenja jer se iznad ovog mjesta nalazi kamenolom, jedno pet-šest objekata je totalno porušeno, što znači da smo jučer imali, nažalost, samo izvlačenja beživotnih tijela", rekao je Kulić u izjavi za agenciju Anadolu.
On je rekao da se prema preliminarnim podacima radi o oko 15-16 nastradalih, ali ova brojka nije još službeno potvrđena niti konačna, a potraga za nestalima se i dalje nastavlja na dijelu lokaliteta ispod samog kamenoloma.
"Ima još nastradalih"
"U podnožju ispod samog lokaliteta, gdje je jezero, u vozilima i u objektima ima još nastradalih", rekao je Kulić.
Podsjetivši da je bio dio timova za spašavanje i nakon razornih zemljotresa u Turskoj, u Kahramanmarašu u veljači 2023., Kulić je kazao kako se zastrašujuća situacija viđena u Turskoj jednim dijelom može vidjeti i u Donjoj Jablanici.
"S obzirom na to da je i potres i taj poplavni val porušio objekte, objekti su u potpunosti uništeni i samim tim ovo ovdje podsjeća dijelom i na akciju u Turskoj, gdje smo mi bili konkretno u Kahramanmarašu", rekao je Kulić.
S kamionima i teškom mehanizacijom stigle su kompanije iz BiH i Turske poput firmi Bosman, HGG i Cengiz Insaat. HGG i Cengiz Insaat u Donjoj Jablanici su sa sveukupno devet kamiona i nekoliko komada teške mehanizacije.