VIDEO Studenti zauzeli zgradu Rektorata u Novom Sadu. Vučićev rektor se zaključao

Foto: Screenshot N1

Prosvjedi u Srbiji, koji su započeli kao reakcija na policijsku brutalnost i traženje političke odgovornosti za katastrofu u Novom Sadu, u kojoj je na željezničkom kolodvoru poginulo 15 ljudi, kulminirali su studentskim zauzimanjem zgrade Rektorata u Novom Sadu.

Blokada je uslijedila nakon višednevnih prosvjeda na fakultetima i ulicama, u kojima su sudjelovali studenti, profesori i građani. Prije ulaska u Rektorat ispred zgrade je održan velik skup, na kojem su se okupljeni usprotivili rektoru Dejanu Madiću zahtijevajući njegovu ostavku. Razlog je njegova javna podrška predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću i Srpskoj naprednoj stranci na prošlim izborima.

"Izađite pred studente i podnesite ostavku!" glasili su zahtjevi studenata, dok se rektor, prema izvještajima, zaključao u press dvorani i odbijao razgovor.

Sakrio se u press dvoranu i zaključao

Studenti su, nakon što su zauzeli zgradu Rektorata, sat i pol čekali rektora da izađe iz prostorije u koju se sklonio. Kad je napokon izašao, izjavio je da ne namjerava podnijeti ostavku. Na pitanje studenata kad će dati ostavku, rekao je: "Kad ću dati ostavku? Nikad."

Prema izvještajima lokalnih medija, studenti su prethodno zatražili da rektor evakuira svoje zaposlenike i javno obrazloži svoje postupke. Rektor Madić odbio je te zahtjeve, što je dodatno povećalo napetost. U znak solidarnosti sa studentima ispred zgrade Rektorata okupili su se građani i profesori, koji su tražili hitnu reakciju nadležnih tijela.

Bivša rektorica Fuada Stanković pridružila se kritikama istaknuvši da je "ovo posljednji trenutak za spas ugleda Sveučilišta u Novom Sadu". Također, studenti su pozvali sve zainteresirane da im se pridruže kako bi "pomogli rektoru da izađe iz kancelarije" aludirajući na njegov pokušaj da izbjegne suočavanje s prosvjednicima.

Razlog prosvjeda na fakultetima širom Srbije

Prosvjedi su započeli kao reakcija na teško ozljeđivanje prosvjednika Ilije Kostića tijekom ranijih okupljanja. Građani, studenti i oporbeni političari zahtijevaju procesuiranje odgovornih službenika i objavu snimki privođenja. U posljednja 24 sata policija je intervenirala protiv oporbenih zastupnika i vijećnika koji su blokirali ulaz u Policijsku upravu u Novom Sadu, tražeći odgovornost za nasilje. "Sinoć su tukli studente, danas narodne zastupnike. Nastavit ćemo borbu na ulicama", izjavio je Miran Pogačar, vijećnik Skupštine Novog Sada.

Prosvjedi su se ubrzo prenijeli i na fakultete. Prema posljednjim podacima, blokirano je oko 50 državnih fakulteta diljem Srbije, a prosvjednici inzistiraju na otvaranju tajne dokumentacije o obnovi nadstrešnice željezničkog kolodvora u Novom Sadu, gdje je u nesreći smrtno stradalo 15 osoba.

Podrška studentima i nastavak blokada

Nakon zauzimanja Rektorata brojni fakulteti u Srbiji pridružili su se blokadama. U Beogradu su zabilježene napetosti na Medicinskom fakultetu, gdje je došlo do sukoba između uprave i studenata, a u Somboru su studenti Pedagoškog fakulteta odlučili zaustaviti sve aktivnosti dok se zahtjevi ne ispune. Podršku su pružili i profesori, poput dekanskog kolegija Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu, koji je u priopćenju istaknuo da "put do istine i pravde nema alternativu".

Prosvjedi se nastavljaju. Za petak su najavljena okupljanja ispred zgrade Radio-televizije Srbije te nova blokada policijske postaje u Novom Sadu. Studenti su odlučni u svojim zahtjevima i ističu da nisu spremni na kompromis "dok odgovorni za nasilje i korupciju ne budu privedeni pravdi".

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.