Veliki porast broja ovrha: Svakoga dana 15 hrvatskih obitelji ostane bez doma

DO SREDINE prosinca na općinskim sudovima u Hrvatskoj prodat će se 410 kuća ili stanova koje su njihovi vlasnici izgubili u ovrhama.

Odluke o prodaji tih nekretnina donesene su u posljednjih mjesec dana što znači da su svakog radnog dana od 10. rujna sudovi u Hrvatskoj u sklopu ovrhe donijeli odluku o tome da 15 obitelji, zbog neplaćanja obveza, ostane bez kuće ili stana.

U Očevidniku nekretnina koji se vodi pri Hrvatskoj gospodarskoj komori vidljivo je da će se nekretnine prodati u dva mjeseca, odnosno do 16. prosinca ove godine, piše Novi list.

Ako dražbe uspiju svakog radnog dana sudovi će prodati u prosjeku deset kuća i stanova. Na jučerašnji dan u Očevidniku se prodavalo čak 308 kuća i 65 stana, što je za stotinu domova više nego lani u isto vrijeme. Kojom brzinom se povećava broj kuća koje građani izgube u ovrsi najbolje govori činjenica da ih je u utorak bilo 13 više nego dan ranije, dok se broj stanova povećao za pet. Tako su samo u jednom danu zakazane dražbe za novih 18 kuća ili stanova koje su su vlasnici izgubili ovrhama.

U poglavlju "ostalo" se prodaje još 60 nekretnina, među kojima je tridesetak kuća s okućnicom, dvorištem, voćnjakom ili oranicom, ali uz njih najčešće stoji napomena da nisu "slobodne od osoba i stvari", što sugerira da bi onaj tko ih kupi mogao imati problema s preuzimanjem svoje nove nekretnine. Tako je do kraja godine oglašena prodaja stotinjak kuća i stanova više nego što je bilo prošle godine u isto vrijeme.

Država seljake poticala da se zadužuju i sada zbog duga od nekoliko tisuća eura gube višestruko vredniju imovinu

Na dražbi se do kraja godine s jučerašnjim danom prodaje ukupno 819 nekretnina, 37 više nego dan ranije i 270 više nego u isto vrijeme prošle godine, a ukupna vrijednost tih nekretnina je 934 milijuna kuna. Oko 163 milijuna kuna otpada na industrijska postrojenja koja su tvrtke izgubile kroz stečaj, a preostalih 770 milijuna kuna je imovina koju su građani izgubili u posljednja dva mjeseca zato što nisu mogli plaćati svoje obveze. Tako se pod ovrhom našla 161 oranica, 13 livada, 16 pašnjaka, poljoprivredne zgrade, ekonomska dvorišta, dvadesetak šuma, šezdesetak parcela različitog zemljišta, 24 poslovna prostora, jedan hotel, dva restorana i 50 zgrada, a riječ je uglavnom o objektima s tri ili četiri stana. Cijene s kojima dražbe počinju kreću se od nekoliko stotina kuna za pašnjake do nekoliko desetaka milijuna kuna za zgrade. Na dražbi je tako moguće kupiti 42 četvorna metra za 336 kuna pored Broda na Kupi. No, tu je cijenu moguće na dražbi spustiti na jednu trećinu.

Iz Hrvatske gospodarske komore su poručili da se dolaskom krize taj odnos povećavao prvenstveno radi nemogućnosti vraćanja bankovnih kredita, zatvaranja obrta i nemogućnosti podmirivanja potraživanja kada se garantira osobnom imovinom, kao i mogućnosti podmirenja potraživanja preko ovrha na kuće za odmor.

Već ranije seljačke su udruge upozoravale da njihovi članovi zbog duga od pet ili deset tisuća eura za kredit za kupnju poljoprivrednih strojeva gube imovinu vrijednu stotine tisuća kuna, te da ostaju bez kuća i poljoprivrednog zemljišta jer ih je država poticala da se ozbiljno upuste u poduzetništvo u poljoprivredi kako bi bili spremni za ulazak u EU.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.