Prema riječima onih koji ga najbolje poznaju, dvije najvažnije stvari u životu Jercea Reyesa su njegova obitelj i nogomet. Tetovaže bivšeg profesionalnog nogometaša svjedoče o tim ljubavima – na lijevoj ruci istetovirani su nogometna lopta i drugi simboli, kao i imena njegovih dviju kćeri. Sve ih je istetovirao njegov prijatelj Victor Mengual.
Reyes tada nije mogao ni zamisliti da će ga upravo ti crteži godinama kasnije dovesti u pritvor američke imigracijske službe (ICE), u kojem je završio prošlog rujna. Ovaj 35-godišnjak našao se među stotinama Venezuelaca deportiranih u najzloglasniji zatvor u Salvadoru, nakon što je američki predsjednik Donald Trump aktivirao zakon iz 18. stoljeća kojim je omogućeno protjerivanje stotina nedokumentiranih migranata u tu srednjoameričku državu.
Američke vlasti tvrde da se razlog njegove deportacije doslovno vidi na njegovim rukama – tetovaže koje, prema njihovu mišljenju, dokazuju pripadnost ozloglašenoj venezuelanskoj kriminalnoj skupini Tren de Aragua.
Ministarstvo domovinske sigurnosti (DHS) u izjavi za CNN navelo je kako su Reyesove tetovaže "u skladu s onima koje označavaju članstvo u bandi Tren de Aragua (TdA)", optužujući ga za pripadnost stranoj terorističkoj organizaciji.
"Jerce Reyes Barrios ne samo da je ilegalno boravio u Sjedinjenim Državama već ima i tetovaže koje se podudaraju s onima karakterističnima za TdA bandu", izjavio je visoki dužnosnik DHS-a za CNN putem e-pošte. "Njegove objave na društvenim mrežama također upućuju na to da je član te brutalne bande. No, naše obavještajne procjene ne temelje se samo na jednoj tetovaži – sigurni smo u ono što smo otkrili."
DHS nije želio otkriti koja je točno tetovaža kompromitirala Reyesa, a CNN nije mogao neovisno potvrditi koja društvena objava navodno ukazuje na njegovu povezanost s TdA-om.
S druge strane, Mengual, tattoo majstor iz Venezuele koji je Reyesa tetovirao 2018. i 2023. godine, kaže da je riječ o velikom nesporazumu. U telefonskom razgovoru za CNN opisao je tetovaže koje je izradio: nogometnu loptu s krunom – simbol omiljenog kluba Jercea Reyesa, španjolskog velikana Real Madrida. Ispod krune stoji riječ "Dios" (Bog), što je i nadimak preminulog argentinskog nogometnog velikana Diega Maradone.
Nogometne zvijezde poput Neymara i Paula Dybale također imaju tetovaže s loptama i krunama, ali odvjetnica Linette Tobin smatra da je upravo ta Reyesova tetovaža bila ključni razlog optužbe, prema sudskim dokumentima koje je CNN pregledao. Mengual tvrdi da je Reyes tu tetovažu dobio 2018., kada banda Tren de Aragua još nije bila poznata ni u Venezueli, a kamoli u svijetu.
Dodaje i kako je Reyesu tetovirao imena kćeri Isabele i Carle Antonelle, kartu Venezuele, zvijezdu i lik vratara – poziciju koju je Reyes igrao. Nekoliko tetovaža jasno se vidi na fotografiji njegove lijeve podlaktice, koju je odvjetnica Tobin podijelila s CNN-om. Fotografija je nastala u pritvorskom centru Otay Mesa blizu San Diega.
Američke vlasti povezuju određene simbole s kriminalnom skupinom. Prema smjernicama Teksaškog odjela za javnu sigurnost, članovi TdA bande često koriste tetovaže kruna, ruža i zvijezda, a među njihovim geslima su riječi "Real" i "Dios". "To je ogromna nepravda!", ogorčeno kaže Mengual. "Čitam da banda koristi krune i ruže, ali što onda? Zašto bi zbog toga nevin čovjek ispaštao?"
Iz Tapachule na jugu Meksika, Reyesova partnerica odlučno odbacuje optužbe protiv njega. "Jerce ne pije, ne puši, nikad nije bio umiješan u kriminal. Njega zanimaju jedino njegove kćeri i nogomet", rekla je Mariyin Araujo (32) za CNN. U prosincu je s djecom stigla u Meksiko kako bi se pokušala pridružiti Reyesu u SAD-u.
Odvjetnica Tobin tvrdi da je Reyes napustio venezuelanski grad Machiques prošlog ožujka zbog političkih nemira. U Meksiku se registrirao putem aplikacije CBP One, mehanizma koji migrantima omogućuje zakonit ulazak u SAD. U evidenciji stoji da je ušao u SAD 1. rujna na zakazani sastanak s imigracijskim vlastima, ali je odmah pritvoren i optužen za članstvo u bandi.
Uslijedila je pravna borba u kojoj je Tobin pokušala dokazati njegovu nevinost. Prikazala je službene dokumente iz Venezuele koji potvrđuju da Reyes nema kazneni dosje – što je i CNN neovisno potvrdio – te snimke njegovih nastupa u Prvoj i Drugoj venezuelanskoj nogometnoj ligi.
U prosincu su Reyes i Tobin zatražili azil i odgodu deportacije te su dobili pravo na saslušanje kako bi iznijeli slučaj temeljen na političkoj situaciji u zemlji. Nekoliko mjeseci kasnije, Trump ponovno dolazi na vlast i pokreće pojačane imigracijske mjere. Prema Tobin, Reyes i dalje ima zakazano saslušanje pred imigracijskim sucem u San Diegu 17. travnja.
Posljednji put ju je nazvao iz pritvora 11. ožujka. "Zvučao je optimistično i nadao se da će uskoro biti pušten", rekla je Araujo. Od tada ga više nije uspjela kontaktirati.
Pet dana kasnije počela je gledati videozapise koje je na društvenim mrežama objavila salvadorska vlada, prikazujući dolaske deportiranih u zatvor CECOT – objekt s najvišim stupnjem osiguranja, namijenjen pripadnicima kriminalnih bandi. Među snimkama uhićenika u bijelim uniformama koji hodaju u koloni prema ćelijama, prepoznala je siluetu koja nalikuje njezinu partneru.
Dan kasnije, odvjetnica Tobin dobila je potvrdu – Reyes je deportiran. Njegovo se ime pojavilo na popisu koji je prvi objavio CBS News. U međuvremenu su se pojavili brojni apeli obitelji deportiranih, koji tvrde da su njihovi bližnji nevini. "On je nevin. I to ne govorimo samo mi iz obitelji – svi koji poznaju Jercea znaju da to nije istina", rekla je Araujo.
U Reyesovu rodnom Machiquesu, malom gradu u blizini kolumbijske granice, njegov bivši klub Perijaneros FC pokrenuo je kampanju za njegovo oslobađanje. Na snimkama objavljenim na Instagramu i TikToku, djeca iz nogometne škole izgovaraju molitvu za svog bivšeg trenera, koji je – kao i mnogi drugi – napustio zemlju u potrazi za boljom budućnošću.
"Mnogi mladi napustili su klub... neki su stigli do SAD-a, drugi su u Kolumbiji, Peruu... raštrkani su posvuda. Nije tajna da je ovdje teško živjeti", rekao je Yogerses Viloria (48), njegov bivši trener, u razgovoru za CNN.
U posljednjih deset godina više od osam milijuna Venezuelanaca pobjeglo je od siromaštva i političke represije pod režimom Nicolása Madura, koji je prošlog tjedna optužio SAD i Salvador za "otmicu" svojih državljana.