Screenshot: YouTube
ISTRAŽIVAČI na Antarktici su otkrili područja na kojima sve brže izbija mahovina, što je samo još jedan dokaz o ozbiljnim posljedicama klimatskih promjena.
Mahovina koja je nekada rasla manje od 1 milimetra godišnje sada naraste u prosjeku 3 milimetra na godinu.
Antropocen: Geološka epoha obilježena poraznim djelovanjem čovjeka
"Ljudi smatraju Antarktiku ledenim mjestom, ali naš rad pokazuje da su dijelovi teritorija zeleni i da će vjerojatno postati još zeleniji", rekao je voditelj istraživanja Matthew Amesbury s britanskog sveučilišta Exeter.
"Čak i udaljeni ekosustavi, za koje mislimo da nisu pod tolikim utjecajem čovječanstva, pokazuju utjecaj čovjekovog djelovanja na klimatske promjene", dodao je Amesbury.
Znanstvenici trenutno razmatraju hoće li i službeno prihvatiti naziv Antropocen za geološku epohu koja je započela 1950. zbog zapanjujućih globalnih utjecaja čovjeka na Zemlju.
Do 2050. u moru bi moglo biti više plastike nego riba
Uz klimatske promjene, na budućnost našeg planeta utječe i izumiranje životinjskih vrsta, plastični otpad kojeg bi u moru do 2050. moglo biti više nego riba, fosilna goriva, te radioaktivne čestice od testiranja nuklearnih bombi, upozorili su znanstvenici.
Prije dva mjeseca objavljena je i vijest o otapanju leda na Arktiku, koji je zbog posljedica klimatskih promjena skoro potpuno pozelenio.
Znanstvenik Dan Charman je izjavio: "Zbog daljnjeg zagrijavanja ekosustavi će se vrlo brzo mijenjati, što će dovesti do drastičnih promjena u biologiji i krajoliku ove regije. Ukratko, Antarktika bi mogla pozeleniti u istim razmjerima kao i Arktik".