HRVATSKI tim Civilne zaštite za traganje i spašavanje, koji je sinoć krenuo prema Turskoj, vozi se prema zračnoj luci Adana, gdje je uspostavljen prihvatni centar za međunarodne timove koji pristižu u pomoć, priopćili su iz Ravnateljstva civilne zaštite.
"Prihvatni centar je lokacija gdje svi međunarodni timovi dolaze kako bi se registrirali te se tamo izmjenjuju informacije i određuju prioriteti o spašavanju", pojasnio je predstavnik tima Državne intervencijske postrojbe Civilne zaštite Tomislav Marević.
Uobičajeno je da prihvatne centre organizira UN-ov tim za procjenu i koordinaciju stanja na terenu, koji je trenutno u Turskoj te djeluje kao potpora turskim vlastima. Međunarodni timovi koji pristižu pružaju pomoć turskim spasiocima.
"Mi smo trenutno na putu prema prihvatnom centru. Nastojimo tamo doći što prije, a napravit ćemo jedan kratki predah u Ankari prije nego što se uputimo na krajnje odredište", rekao je Marević.
Pripadnici Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite, odnosno modul za urbano traženje unesrećenih u ruševinama, u ponedjeljak su iz Jastrebarskog u kasnim popodnevnim satima krenuli u Tursku pomoći u potrazi za unesrećenima u katastrofalnom potresu. Radi se o modulu srednje kategorije za urbano traganje i spašavanje iz ruševina, u kojem je 40 pripadnika s opremom i 10 pasa za spašavanje.
Članovi tima otputovali su u konvoju od deset vozila, a ravnatelj civilne zaštite Damir Trut je u izjavi novinarima u Jastrebarskom istaknuo da se radi o osposobljenim, utreniranim ljudima, s certifikatom Europske komisije za tu vrstu spašavanja, odnosno za zadaće velike zahtjevnosti.
Iskusni spasioci
"Iskusni su, bili su na više vježbi, ali i na potresu u Albaniji te potresima u Hrvatskoj, petrinjskom potresu", rekao je Trut u logističkom centru Ravnateljstva prije njihovog odlaska.
Članovi tima djelatnici su Ravnateljstva CZ MUP-a, pričuvnici Državne intervencijske postrojbe, a ima i pripadnika HGSS-a (vodič pasa).
U pripremi je i još jedan tim, ako bude potrebe, koji će ih zamijeniti budući da će oni u Turskoj biti 10-ak dana, dodao je Trut.
Naveo je i da Javna intervencijska postrojba sveukupno ima oko 500 pripadnika, dio njih su profesionalci, a dio volonteri pričuvnici različitih snaga (vatrogasci, udruge za potražne pse, HGSS-a…).
Planirano je da se tim po dolasku javi UN-ovom zapovjedništvu, u kojem su i predstavnici EK, a oni će im odrediti lokaciju na koju će ići. "Idu prema južnom dijelu Turske, u kojem je bio epicentar potresa", dodao je Trut.
Zbog opreme putuju kamionima i kombijima, na put otišlo i deset potražnih pasa
Putuju kamionima i kombijima jer imaju opremu koja se ne može voziti avionom, a postrojba ima samodostatnost za desetak dana, odnosno sa sobom vozi i hranu, vodu te opremu za smještaj (šatori).
Turska je velika zemlja, podložna je potresima i ima jako dobro opremljene postrojbe, ali pogodio ju je katastrofalan potres s puno poginulih, ozlijeđenih, puno srušenih zgrada te će trebati puno snaga, rekao je Trut.
U Mehanizam EU se do sada prijavilo 13 zemalja, Hrvatska među prvima, a Trut je istaknuo i pomoć Turske kada su Hrvatsku pogodili potresi. "Na tome im zahvaljujemo, a i na ovaj način, slanjem tima", rekao je te poželio sreću spasiocima u obavljanju zadaća. "Siguran sam da će pomoći ugroženom stanovništvu", rekao je.
U Tursku je otputovalo i 10 pasa, među kojima je i 9-godišnji Gizmo, a vodič je objasnio kako psi po dolasku prvi izlaze na ruševinu, mirisom lociraju "bitne točke" i nakon toga kreće rad spasilaca.