PREDSJEDNIK Zoran Milanović danas je došao u Okučane na obilježavanje obljetnice Bljeska, no zbog incidenta s natpisom "Za dom spremni" napustio je Okučane.
Milanović je odlučio napustiti obilježavanje nakon što je jedan muškarac istaknuo majicu s ustaškim natpisom.
"Jedan sudionik se skinuo u odoru sa znakom 'Za dom spremni' i ja u tome ne želim sudjelovati. To je namjerna provokacija, smatram to gaženjem žrtava i sjećanja na ovaj događaj. Ubuduće gdje god bude ovakva situacija, ja u tome neću sudjelovati. Premijera i predsjednika sabora razumijem, oni moraju", rekao je Milanović, a prenosi N1.
Ispred muškarca koji se skinuo u majicu s natpisom ZDS bio je, slučajno ili ne, Đuro Glogoški.
>> Ovo je čovjek zbog kojeg je Milanović napustio obilježavanje Bljeska
Milanović se nakon odlaska iz Okučana javio na Facebooku.
"Došao sam u Okučane odati počast onima koji su pali za Hrvatsku. Moji stavovi su poznati, govorim ih javno, bez namjere da bilo koga uvrijedim, ali nekada neke stvari morate reći jasno. U organizaciji ovog skupa moj Ured nije sudjelovao, ovo je organizacija Ministarstva hrvatskih branitelja i pristali smo na sve elemente protokola; da branitelji i obitelji polažu vijenac prvi, a premijer i predsjednik drugi, to je u redu. Međutim, ovdje se jedan od sudionika koji je trebao polagati vijenac prije mene skinuo u odoru sa znakom i grbom 'Za dom spremni', u tome ne želim sudjelovati. To je stvar organizatora koji je o tome mogao voditi računa i to je moj stav. Žao mi je, to je namjerna provokacija s kojom smo računali, ona se dogodila i ja to smatram gaženjem žrtava i sjećanja na ovaj događaj. Ovo se nažalost moralo dogoditi jer je netko htio da se to dogodi. Ubuduće, gdje god bude ovakva situacija ja u tome neću sudjelovati. Za organizaciju nisam odgovoran, a premijera i predsjednika Sabora razumijem, oni moraju. Dokle god uvjeti budu ovakvi, a ovo je netko namjerno napravio ja u tome neću sudjelovati. Oznaci 'Za dom spremni' nije mjesto na ovakvom mjestu", napisao je Milanović.
Osim na majicama dvojice muškaraca, ustaški natpis za "Dom spremni" bio je i na vijencu položenom u službenom dijelu protokola.
>> Nije samo bila majica sa "Za dom spremni", pogledajte službeni vijenac
Nakon incidenta su se oglasili i muškarci koji su nosili majce s natpisom "Za dom spremni".
"Modernu hrvatsku državu su oslobodili pripadnici Zbora narodne garde, pripadnici specijalne policije, pripadnici Hrvatske vojske... Ovo nije majica HOS-a, ovo su znakovi udruga. Ja bih postavio pitanje predsjedniku Milanoviću: 'Kako to da je upravo Ivica Račan odobrio da to može biti znak oružanih snaga?' Mi kao hrvatski branitelji nećemo dozvoliti ustašizaciju Domovinskog rata ni rehabilitaciju komunističkog antifašizma. Ovaj znak specijalne policije nošen je i 1991., 2000. i drugih godina. Milanović je očito dugo bio u karanteni, ne bih to posebno komentirao", rekao je predsjednik Udruge specijalne policije Zoran Maras za N1.
>> Ljudi zbog kojih je Milanović otišao iz Okučana: To nisu majice HOS-a, ne provociramo
U programu je bilo predviđeno da Milanović s Plenkovićem i Jandrokovićem položi zajednički vijenac
Zajedničkim vijencem i paljenjem svijeća kod spomen-obilježja "Kristalna kocka vedrine" predsjednik Republike Zoran Milanović, predsjednik sabora Gordan Jandroković i premijer Andrej Plenković prema programu trebali su odati počast poginulima u operaciji Bljesak.
Bljeskom su u manje od 32 sata Hrvatske snage s oko 7200 vojnika i policajaca oslobodile zapadnu Slavoniju, odnosno oko 500 četvornih kilometara hrvatskog teritorija koji je četiri godine bio okupiran. Uspostavljen je i nadzor nad autocestom Zagreb - Lipovac te željezničkom prugom prema istočnoj Slavoniji. U operaciji su poginula 42 hrvatska branitelja, a 162 bila su ranjena.
U Okučanima su još načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga, admiral Robert Hranj, posebni savjetnik za veterane Domovinskog rata, umirovljeni general Marijan Mareković, potpredsjednik vlade i ministar obrane Damir Krstičević, potpredsjednik vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović te ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.
Sam program obilježavanja počeo je intoniranjem himne Republike Hrvatske Lijepa naša domovino, a sin poginulog hrvatskog branitelja Krešimir Šimić pročitao je imena poginulih hrvatskih branitelja u VRO-u Bljesak.
Potom su vijence na spomen-obilježje Kristalna kocka vedrine položili predstavnici obitelji poginulih branitelja, a vijenac državnog vrha su položili i zapalili svijeću za poginule branitelje predsjednik sabora Jandroković te predsjednik vlade Plenković.
Vijenac su položili i potpredsjednik vlade i ministar obrane Damir Krstičević, potpredsjednik vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved i glavni ravnatelj policije Nikola Milina te predstavnici udruga veterana Domovinskog rata.
Molitvu za mrtve predvodio je vojni ordinarij, mons. Jure Bogdan.
Ovogodišnje obilježavanje planirano sukladno mjerama zbog koronavirusa
Ovogodišnje obilježavanje operacije Bljesak planirano je sukladno aktualnoj situaciji vezanoj uz epidemiju koronavirusa i uz poštivanje preporučenih mjera Nacionalnog stožera civilne zaštite.
U Bljesku su prvi put u Domovinskom ratu korišteni i masovniji udari hrvatskog zrakoplovstva, a taktičko iznenađenje bili su i tenkovi, dopremljeni željeznicom, koji su ulazili izravno u borbu.
Zbog vojnog poraza u operaciji Bljesak, srpski pobunjenici su 2. svibnja 1995. godine napali središte Zagreba raketnim sustavom Orkan s kasetnim punjenjem s tzv. "zvončićima", pri čemu je poginulo sedmero ljudi, a njih najmanje 176 je ranjeno.
Tadašnjeg vođu srpskih pobunjenika Milana Martića Međunarodni sud u Haagu je zbog zapovijedi da se napadne Zagreb pravomoćno osudio za ratni zločin na 35 godina zatvora.