Osim podrhtavanja tla koja se osjećaju u intervalima od oko pet minuta, u popodnevnim satima osjetila su se još dva slabija potresa. Izdan je apel za darivanje krvi, a ponestalo je i pitke vode. Problematična je dakako gradska bolnica, koja nije potpuno razorena i prima ozlijeđene, ali je ostala bez vode. Očekuje se i podizanje poljske bolnice.
Djeca među poginulima
Talijanski predsjednik Silvio Berlusconi proglasio je izvanredno stanje te oslobodio državna sredstva, kako bi se pomoglo regiji devastiranoj potresom, a razmišlja i o otkazivanju planiranog posjeta Rusiji. Pomoć žrtvama obećali su i dva najjača nogometna kluba iz Milana, Inter i Milan.
Golema kulturna šteta
U samom središtu L'Aquile urušila se kupola katedrale Anime Sante, dok je ostatak građevine pretrpio teška strukturalna oštećenja. Razrušene su rimske terme kao i brojne građevine velike kulturne vrijednosti. Isto tako, urušio se i dio studentskog doma u središtu grada te se pretpostavlja kako je u tom trenutku unutra bilo studenata, koji su možda zarobljeni ispod ruševina.
"Uspjeli smo izaći s ostalim studentima ali smo se morali provući kroz rupu na stubištu, jer se dio poda urušio. Bio sam u krevetu kad je potres počeo i činilo se kako nikada neće stati. Čuo sam kako komadi stropa i zidova oko mene padaju", kazao je medijima Luigi Alfonsi, jedan od studenata iz napola urušenog studentskog doma.
Mnoge druge povijesne građevine, isto tako su se ili urušile, ili su pretrpjele teška oštećenja. Časne sestre izašle su na ulice grada, kako bi pružile pomoć unesrećenima i starijima te osigurale osnovne namirnice i hranu za ljude koji su zbog potresa primorani boraviti na gradskim ulicama.
Nema stradalih Hrvata u potresu
Iz Ureda za odnose s javnošću hrvatskog Ministarstva vanjskih poslova, doznajemo kako u potresu nema stradalih hrvatskih državljana. Glasnogovornik Ministarstva, Mario Dragun prenio nam je te podatke iz izvješća, koje je Ministarstvo dobilo od našeg veleposlanstva u Rimu.
Ukoliko bude bilo kakvih promjena po tom pitanju, Dragun je rekao da je naše veleposlanstvo u stalnom kontaktu s talijanskim vlastima te da će domaći mediji o svemu biti pravovremeno obaviješteni.
Talijanske vlasti oglušile se na predviđanja seizmologa da će se dogoditi snažan potes
Hrvatska seizmološka služba isto tako je zabilježila je potres jačine 4,7 stupnjeva po Mercalliju, na području sjeverne Italije kod Bologne. Županijski centar u Pazinu primio je u sinoć oko 22.30 sati nekoliko dojava stanovnika Pule da su osjetili potres, međutim nije zabilježena nikakva materijalna šteta.
Talijani su se oglušili na upozorenja seizmologa Giampaola Giulianija koji je predvidio potres još u siječnju ove godine. Tada su se, naime, zabilježila podrhtavanja tla koja su se ponavljala i kasnije u redovitim razmacima, ali je "prorok" ubrzo prijavljen zbog širenja panike među stanovništvom, pišu talijanski mediji.
Civilna zaštita održala sastanak kako bi osporila Giulianijeve tvrdnje
On je svoja predviđanja temeljio na koncentracijama plina radeona oko seizmički aktivnih područja, a gradom su čak prije mjesec dana kružila i vozila sa zvučnicima koji se pozivalo ljude da se isele iz opasnog područja. O svemu je prije nekoliko tjedana govorio u intervjuima talijanskim medijima, pa su se video snimke pojavile prije nekoliko dana i na YouTubeu.
Talijanska civilna zaštita nakon tih upozorenja održala je sastanak 31. ožujka sa znanstvenicima koji su nakon njega trebali umiriti stanovništvo te pobiti Giulianijeve zaključke. "Podrhtavanja tla koja osjećaju građani dio su tipičnog slijeda... apsolutno normalnog na seizmičkom području kao što je ovo oko L'Aquile", priopćila je nakon sastanka civilna zaštita te se dodaje kako je nemoguće predvidjeti takav potres i da nema razloga za uzbunu.
Čak i nakon današnjeg potresa direktor Nacionalnog geofizičkog instituta Enzo Boschi osporio je Giulianijeva predviđanja. "Svaki puta kada se dogodi potres postoje ljudi koji tvrde da su ga predvidjeli", kazao je Boschi te dodao da, koliko on zna, nitko s takvom preciznošću ne može predvidjeti potres.
U članku objavljenom na web-stranici Imotskiportal.com žitelji imotskog područja izrazili su zabrinutost da bi se njima mogla dogoditi L'Aquila.
To je područje od siječnja, baš kao i područje grada L'Aquila, pogodilo desetak potresa, navode. Imotski je, kao i većina Hrvatske, na seizmički aktivnom području, a i seizmolozi tvrde da su veliki potresi na imotskom području mogući. U svibnju 2005. godine potres s epicentrom nekoliko kilometara istočno od Imotskog ostavio je velike materijalne štete u Imotskom, ali i u ostatku naše i susjednih županija. Inače, navedeni potres bio je samo 0,8 stupnjeva slabiji od onoga koji je rano jutros gotovo u potpunosti srušio talijansku pokrajinu Abruzzo, navodi Imotskiportal.com.
Prema podacima hrvatske Seizmološke službe, zabilježena su samo dva snažna potresa u zadnjih petnaestak godina. Breznički Hum zatresao je prije dvije godine potres jačine 4,7 stupnjeva. a 1996. u Stonu jačine 5,6 stupnjeva Richterove ljestvice.
Inače, najsigurnije područje od potresa u Hrvatskoj je Slavonija, gdje je problematična samo Dilj-gora, dok se seizmički aktivnima pogotovo smatra dubrovačko i istarsko područje, kao i Zagreb sa svojom okolicom. Zanimljiv rad vezan za seizmičke aktivnosti u Hrvatskoj objavljen je prije nekoliko godina u američkom znanstvenom časopisu Geology. Američko-hrvatska skupina znanstvenika koje je vodio profesor Richard Bennet sa sveučilišta Arizona otkrila je ispod mora kod Dubrovnika tektonsku pukotinu dugu dvjesto kilometara.
Njihov je zaključak da nije nemoguće da to područje pogodi potres jačine 7 stupnjeva po Richterovoj ljestvici, a tektonska pukotina ugrožava čitav Balkan.
Premijer Sanader poslao izraze sućuti talijanskom premijeru Belusconiju
Hrvatski premijer Sanader poslao je poruku premijeru Silviju Berlusconiju u kojoj izražava sućut zbog žrtava potresa. "Duboko smo dirnuti viješću o teškome potresu koji je danas rano ujutro pogodio grad L'Aquilu i okolno područje regije Abruzzo. Vijest o događaju potresla nas je posebice zbog ljudskih žrtava među kojima, nažalost, ima i djece. Ovom prigodom izražavam iskrenu sućut Vama osobno i obiteljima žrtava, te Vam se stavljamo na raspolaganje za moguću potrebnu pomoć u ovim teškim trenucima", piše u poruci te se dodaje kako je naša Vlada ponudila Italiji pomoć stručnih ekipa za potrage i pasa tragača Državne uprave za zaštitu i spašavanje.
B.V./ I.Kri./ R.I.
Foto: AFP/rainews24.it/JLP/Imotskiportal.com