VIDEO Noć kad je gorio Kazanj

Screenshot: X

Ukrajinski dronovi prešli su 8. siječnja najmanje 650 kilometara kako bi napali veliki skladišni kompleks za gorivo u blizini ruske zračne baze bombardera Engels u Saratovu, na jugu Rusije. Šest dana poslije dronovi su ponovno napali isto skladište goriva, uzrokujući požar koji je gorio danima.

Sada ukrajinska bespilotna letjelica dugog dometa cilja tvornicu koja proizvodi i održava mnoge od ruskih bombardera – tvornicu aviona u Kazanju, udaljenu oko 1100 kilometara od linije bojišnice u Ukrajini. Tijekom noći u nedjelju ruski korisnici Telegrama izvijestili su o dronovima iznad tvornice, kao i o eksploziji i požaru u skladištu goriva u blizini, piše Forbes.

 

Dronovi nad tvornicama

"Noćno nebo nad Kazanjem bilo je osvijetljeno, a zapaljeni su ruski pogoni za proizvodnju i popravak strateških bombardera dugog dometa, koji redovito ispaljuju rakete na narod Ukrajine", izjavio je Ukrajinski centar za stratešku komunikaciju dok su se požari razbuktavali, a dim prekrivao Kazanj.

Napad u nedjelju navečer bio je samo dio šireg vala udara. Dok je Kazanj gorio, ukrajinska municija – dronovi ili rakete – pogodila je tvornicu helikoptera u istom gradu i skladište goriva u Brjanskoj oblasti, na jugu Rusije, samo 40 kilometara od Ukrajine. "I bit će još", poručio je Centar za stratešku komunikaciju.

Nije poznato koji su tipovi dronova korišteni u napadima na Kazanj. Ukrajina je razvila iznenađujuće širok spektar bespilotnih letjelica dugog dometa, uključujući one temeljene na modificiranim sportskim zrakoplovima A-22. Raniji napadi na Saratov možda su uključivali manje modele kao što su PD-2, Beaver, Liutyi i UJ-22 – svi dugi između 1.8 i 3 metra, s pogonom na propeler, vjerojatno GPS-navođeni i sposobni za let od stotina kilometara s eksplozivnim teretom.

Teži ciljevi

Posebno je zanimljivo što su mnogi nedavni ukrajinski napadi duboko u ruski teritorij bili usmjereni na skladišta goriva. Ovi napadi dopunjuju kampanju usmjerenu na rusku naftnu industriju, posebno rafinerije. Nafta ne samo da pokreće rusku ratnu mašinu već je i glavni izvor prihoda za rusku državu.

Uništavanje rezervoara za gorivo povezanih s ruskim bombarderskim bazama – kao i industrijskih objekata povezanih s tim bazama – vjerojatno neće u potpunosti zaustaviti rusko bombardiranje ukrajinskih gradova, ali može učiniti da ono bude skuplje za Moskvu.

Uništavanje rezervoara za gorivo i tvornica lakše je nego uništavanje samih bombardera. Bombarderi – 120 Tupoljev Tu-22M, Tu-95 i Tu-160 – lete visoko i brzo, lansirajući krstareće rakete stotinama kilometara od ukrajinskih gradova. Kad su na zemlji, raspoređeni su u desecima baza.

S druge strane, rezervoari i tvornice su veliki i nepokretni ciljevi. Lak plijen za ukrajinske dronove.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.