RUSKI znanstvenici sumnjaju da je toksično izlijevanje duž plaže na ruskom poluotoku Kamčatki usmrtilo oko 95% života na okolnom morskom dnu.
Lokalni surferi bili su prvi koji su primijetili da nešto nije u redu s vodom na plaži Kalaktir nakon što je njih dvadesetak dobilo ozbiljne opekline mrežnice i simptome slične trovanju hranom.
Početkom rujna voda je na tom području promijenila boju u sivkasto-žutu, s gustom mliječnom pjenom na površini, a zrak je ispunio smrad. Nekoliko dana kasnije, na plaži su nađena tijela mrtvih hobotnica, tuljana i drugih morskih stvorenja.
Lokalne vlasti prvotno negirale zagađenje
Lokalne vlasti isprva su negirale izvješća o zagađenju, rekavši da su boja i miris vode na tom području normalni te da nije zabilježeno "ništa abnormalno", ali su uskoro, nakon sve većeg pritiska, pokrenule istragu.
Na sastanku s guvernerom Kamčatke, Vladimirom Solodovom, lokalni znanstvenici su upozorili kako je većina organizama na morskom dnu mrtva.
"Na obali nismo pronašli velike mrtve morske životinje ili ptice. A tijekom ronjenja otkrili smo na dubinama od 10 do 15 metara masovan pomor bentose, organizama koji žive na morskom dnu, - 95% je umrlo. Neke velike ribe, škampi i rakovi su preživjeli, ali u vrlo malom broju", rekao je znanstvenik Ivan Usatov.
Uzrok onečišćenja
Još uvijek nije jasno što je točno uzrokovalo onečišćenje. Sonde su pokazale da su razine fenola, spoja koji se često koristi kao antiseptik ili dezinficijens, 2,5 puta veće od normalne, a razine nafte 3,6 puta veće, piše CNN.
Lokalni mediji nagađaju o mogućem curenju tankera ili pogreški tijekom vojne vježbe, što je poreklo rusko ministarstvo obrane.
"Istražitelji provjeravaju sve moguće izvore zagađenja, uključujući odlagalište otpada u blizini zaljeva Avačinski i obalnog pojasa Kalaktire gdje su pohranjene otrovne kemikalije", navodi se u priopćenju Istražnog odbora.
Ruska podružnica Greenpeacea ukazala je na obližnje odlagalište otrovnog otpada kao mogući izvor zagađenja, a dužnosnici Kamčatke otkrili su u utorak da su prekršene sigurnosne mjere u mjestu Kozelski, u kojem se nalazi više od 100 tona otrovnih tvari, uključujući pesticide.