VIDEO Ovako izgledaju zatvori u koje Grci šalju Boyse

Screenshot: YouTube

NASTAVLJA se istraga navijačkog nasilja između Bad Blue Boysa i navijača AEK-a tijekom kojeg je nožem ubijen 29-godišnji Michalis Katsouris, fan AEK-a, koji je ubijen nožem. U pritvoru je više od 100 onih koji su sudjelovali u tučnjavi, a jučer su prvi Bad Blue Boysi izvedeni pred suca u Ateni.

Nakon huliganskih nereda uhapšeno je preko 100 ljudi, a grčka policija je, prema pisanju tamošnjih medija, među njima uspjela izolirati pet glavnih osumnjičenih za ubojstvo. Među njima su Hrvat, Albanac i tri Grka, navijača Panathinaikosa. Podsjetimo, nešto navijača tog atenskog kluba bilo je s BBB-ima tijekom sukoba s AEK-ovim.

Prva tridesetorica uhićenih u petak su se izjašnjavala o optužnici. Sudac je sve poslao u istražni zatvor, kao i 40 huligana koji su pred suca izašli jučer. Danas ih pred suca izlazi još 35, ali čini se da je po svemu jasno kako će i oni biti poslani u istražni zatvor.

Prvu grupu Boysa Grci šalju u 16 zatvora

Index je jutros došao do informacija da će uhićeni Hrvati biti poslani u najmanje 12 različitih zatvora, no grčki mediji u popodnevnim satima objavili su da će Boyse poslati u čak 16 zatvora u Grčkoj.

Više grčkih medija javlja kako je u popodnevnim satima izdan ukupno 41 nalog kojim se pripadnici Bad Blue Boysa upućuju u istražni zatvor. Kako navode, očekuje se da će prvih 41 iz grupe koja broji nešto više od stotinu uhićenih biti poslano u 16 zatvora u zemlji. Kažu kako će 8 navijača zagrebačkog Dinama biti poslano u zatvor Avlona, ​​a još 6 u Korydallos, najveći Grčki zatvor. Preostalih 27 osoba bit će prebačeno u preostalih 14 zatvora.

Namjera Grka da Boyse pošalju u niz različitih zatvora upalila je alarm u navijačkim krugovima i kod obitelji uhićenih. Posebna zabrinutost vlada zbog 20-ak najmlađih uhićenih pripadnika Boysa koji imaju 18, 19 ili 20 godina.

Roditelji Bad Blue Boysa danas su poslali otvoreno pismo pravobraniteljici u kojem apeliraju da reagira prema svojim grčkim kolegama kako se BBB-e ne bi razdvajalo po zatvorima i time ugrozila njihova sigurnost te da im se zajamči pravično suđenje. 

Među roditeljima i ostalima koji su se angažirali u pokušaju da se osigura da se Bad Blue Boyse ne razdvaja u manje grupe i šalje u niz različitih zatvora postoji bojazan da bi se Boysima mogli osvećivati zatvorenici koji su sami navijači ili su povezani s navijačkim grupama, a upravo se razdvajanje Boysa na manje skupine tumači kao scenarij u kojem bi do te osvete BBB-ima još lakše došlo.

"Loši uvjeti, pretrpanost, nasilje među zatvorenicima, nedostatak osoblja"

Boysi su se već žalili na uvjete u policijskom pritvoru, a stanje u grčkim zatvorima, kako sugeriraju podaci međunarodnih institucija, još je znatno gore. Grčki zatvori se godinama bore s pretrpanošću, a vladaju uglavnom loši uvjeti života, zbog čega su više puta izbijale pobune i prosvjedi.

U posljednjem izvješću Vijeća Europe odnosno njegovog Odbora za sprječavanje mučenja, nečovječnog postupanja i kažnjavanja iz 2022. godine žestoko se kritizira gotovo sve što ima veze s grčkim zatvorima - prenapučenost, premlaćivanja, korupcija čuvara i sl., a mnogo primjedbi na zatvore u Grčkoj može se pronaći i u izvješću američkog State departmenta o ljudskim pravima u Grčkoj. 

Zanimljivo je da je gotovo iste primjedbe spomenuti odbor Vijeća Europe imao i 2016. godine, što pokazuje da Grci baš i nisu agilni u rješavanju tog problema. 

A evo što to piše u najrecentnijem i stoga najrelevantnijem izvješću Odbora za sprječavanje mučenja, nečovječnog postupanja i kažnjavanja (CPT). 

Previše zatvorenika u Grčkoj i dalje se nalazi u uvjetima koji predstavljaju povredu njihovog ljudskog dostojanstva, piše u svom godišnjem izvješću za 2022. CPT. Izvješće, sastavljeno nakon desetodnevnog posjeta pet grčkih zatvora krajem 2021., pokazalo je "loše uvjete pritvora, nasilje među zatvorenicima, ozbiljan nedostatak osoblja i neadekvatnu zdravstvenu skrb", priopćila je organizacija.

CPT posjetio je pet zatvora između 22. studenog i 1. prosinca 2021. - najveći grčki zatvor Korydallos, Nigrita i zatvore na otocima Chios, Krf i Kos.

U to vrijeme u Grčkoj je bilo 11.182 zatvorenika, što je više od maksimalnog kapaciteta svih zatvora koji je iznosio 10.175. Stopa popunjenosti tada je iznosila 110 posto, navodi se u izvješću.

Prije devet godina objavljena stravična snimka iz zatvora

Prije devet godina, 2014., izbio je veliki skandal kad su zatvorenici u Korydallosu prošvercali mobitel i na društvenim mrežama objavili fotografije i videa užasnih uvjeta u kojima žive.

"U ovoj sobi od 25m2 živi više od 15 ljudi", govori čovjek koji pokazuje bolesne zatvorenike, mrlje od mokraće i pita se jesu li to humani uvjeti za život. 

U zatvorskom bolničkom krilu za muškarce, zamišljenom za 60 bolesnih zatvorenika, nalazilo ih se više od 200. Živjeli su u nehigijenskim uvjetima, a većina ih je spavala u krevetima na kat ili na madracu na podu.

Oboljeli od zaraznih bolesti poput tuberkuloze, hepatitisa i šuge nalazili su se pored pacijenata koji boluju od raka ili drugih bolesti. Mnogi su također bili HIV pozitivni, što je rezultat epidemije koja je tada harala grčkom zatvorskom populacijom.

Mediji su pisali da su uvjeti bili toliko neugodni da zatvorski čuvari nisu ulazili u zatvorsku bolnicu, a u rijetkim prilikama kada bi to morali napraviti (npr. za vrijeme prebrojavanja zatvorenika) nosili bi maske i rukavice. Postojala su samo dva liječnika na više od 200 pacijenata i ozbiljan nedostatak medicinskog osoblja.

U Korydallosu stopa popunjenosti viša od 150%

Prenapučenost je prošle godine bila daleko veća u nekim zatvorima. Od 34 zatvora, 24 su bila pretrpana. Petnaest je imalo stopu popunjenosti iznad 130 posto, navodi se u prošlogodišnjem izvješću CPT-a.

Zatvor Korydallos, u kojem se drže okorjeli kriminalci i osuđeni radikalno ljevičarski teroristi te u kojem su bili smješteni članovi neonacističke stranke Zlatna zora, imao je stopu popunjenosti od 152 posto, navodi se u izvješću.

Grčka vlada tada je obećala da će oko 600 zatvorenika prebaciti na manje pretrpane zatvore te da će izgraditi nove. Grčke vlasti također su tvrdile da je pandemija koronavirusa poremetila inicijative za reintegraciju i obrazovanje zatvorenika.

Planiraju preseliti veliki zatvor

Prije godinu dana potpisan je ugovor o preseljenju najvećeg grčkog zatvora Korydallosa u staru bazu NATO-a u Aspropyrgosu, u okolici Atene.

Najavljeno je da će izgradnja novog objekta koštati 130 milijuna eura bez PDV-a. U ovu procjenu nisu uključeni troškovi opreme i održavanja.

Prema prvotnom planu, novi će se objekt graditi na površini od oko 9 hektara i uključivat će 14 krila, kapaciteta po 200 ljudi. Također će uključivati bolnicu, psihijatrijski odjel, centar za rehabilitaciju, sudnice, školske odjele, sportsku dvoranu, knjižnicu, disciplinske ćelije (samice), a predviđena je i crkva.

Napori da se smanji broj zatvorenika u Grčkoj ranije su se pokazali kontroverznima. Ljevičarska vlada je 2015. uvela zakon koji je u dvije godine pustio oko 10.000 prijestupnika. Konzervativne skupine su kritizirale ovu mjeru kao doprinos stopi kriminala.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.