Izrael je započeo kopnenu operaciju u sjevernoj Gazi, koja uključuje zračna bombardiranja cijelog teritorija i prekid komunikacija, ali još se ne zna radi li se o punom obimu dugo najavljivane ofenzive.
"Trupe su ušle u Gazu kroz 'vrata zla'", kazao je izraelski premijer Benjamin Netanyahu u obraćanju naciji oko događanja u Gazi prošli petak.
Izrael je potom objavio da su njegove snage napale naoružane pripadnike Hamasa unutar goleme mreže tunela ispod Gaze.
Tuneli su ključni cilj za Izrael dok širi kopnene operacije unutar Gaze kako bi uništio vladajući pokret Hamas, nakon njegovog oružanog napada prije tri tjedna, u kojem je, prema izraelskim vlastima, ubijeno više od 1400 ljudi.
"Gaza Metro"
"Pojas Gaze sastoji se od sloja za civile ispod kojeg se nalazi sloj za Hamas. Pokušavamo dosegnuti taj drugi sloj, koji je izgradio Hamas", rekao je glasnogovornik IDF-a u tjednu nakon Hamasovog napada.
"Ovo nisu skrovišta za civile u Gazi. To je samo za Hamas i druge teroriste kako bi mogli nastaviti ispaljivati rakete na Izrael, planirati operacije i ubacivati teroriste u Izrael", ustvrdio je.
Iznimno je teško procijeniti veličinu mreže tunela, koju je Izrael nazvao "Gaza Metro", a vjeruje se da se proteže ispod područja dugog 41 i širokog 10 kilometara.
Novinar BBC-ja u veljači 2015. ušao je u tunele na nepoznatoj lokaciji uz granicu s Izraelom. Tada ih je za napade na Izrael koristio Islamski džihad.
Nakon sukoba 2021. izraelska vojska rekla je da je uništila više od 100 kilometara tunela u zračnim napadima. Hamas je tvrdio da se njegovi tuneli protežu na 500 kilometara, a da je samo pet posto njih pogođeno. Za usporedbu, londonska podzemna željeznica duga je 400 kilometara i veći dio je iznad zemlje.
Ispod granice s Egiptom bile tisuće tunela
Izgradnja tunela u Gazi počela je prije nego što je Izrael povukao svoje snage 2005. godine. Intenzivirala se nakon što je Hamas preuzeo kontrolu nad Gazom dvije godine kasnije, kad su Izrael i Egipat počeli ograničavati kretanje robe i ljudi u Gazu i iz nje.
U jednom trenutku gotovo 2500 tunela prolazilo je ispod egipatske granice, a Hamas i druge naoružane skupine koristili su ih za krijumčarenje robe, goriva i oružja.
Krijumčarenje je postalo manje važno za Gazu nakon 2010., kada je Izrael počeo dopuštati više robe preko svojih prijelaza. Kasnije je Egipat zaustavio operacije krijumčarenja tako što je potopio ili uništio tunele.
Tunele na granici s Egiptom, koji su se tada još uvijek koristili za krijumčarenje, snimio je DW 2009. godine.
Hamas i druge frakcije također su počeli kopati tunele za napad na izraelske snage. 2006. militanti su iskoristili jedan tunel ispod granice s Izraelom da ubiju dva izraelska vojnika i zarobe trećeg vojnika Gilada Shalita, kojeg su držali zatočenog pet godina.
Borci Hamasa iz tunela napadali izraelska naselja
2013. izraelska vojska otkrila je tunel dug 1.6 kilometara i dubok 18 metara, obložen betonskim krovom i zidovima, koji se proteže od Gaze do područja u blizini izraelske granice, nakon što su stanovnici obližnjeg kibuca čuli čudne zvukove.
BBC je 2014. snimio dio tunela uz granicu koji su ranije uništile izraelske snage.
Sljedeće godine Izrael je naveo da počinje uklanjati prijetnje od napada militanata koji koriste takve "terorističke tunele" ispod granice.
Izraelska vojska je rekla da su njene snage uništile više od 30 tunela tijekom rata, no skupina militanata ipak je uspjela iskoristiti tunel za napad u kojem su ubijena četiri izraelska vojnika.
"30 metara ispod zemlje, imaju ulaze u podrumima, džamijama, školama"
"Prekogranični tuneli obično su primitivni, što znači da jedva imaju bila kakva ojačanja. Kopaju se samo za jednu svrhu, a to je napad na izraelski teritorij", rekla je za BBC dr. Daphne Richmond-Barak, stručnjakinja za podzemno ratovanje i profesorica na Sveučilištu Reichman u Izraelu.
"Tuneli unutar Gaze su drugačiji jer ih Hamas redovito koristi. Vjerojatno im je ugodnije dulje biti u njima. Sigurno su opremljeni za dulju i kontinuiranu prisutnost", rekla je.
"Vođe se skrivaju tamo, imaju zapovjedne i kontrolne centre, a koriste ih za transport i komunikacijske linije. Opremljeni su strujom, rasvjetom i željezničkim tračnicama. U njima se možete kretati i stajati uspravno", dodala je.
Barak kaže da se čini da je Hamas ovladao umijećem izgradnje tunela i ratovanja posljednjih godina jer je mnogo naučio promatrajući taktike sirijskih pobunjeničkih boraca u Alepu i džihadističkih militanata Islamske države u Mosulu.
Vjeruje se da se tuneli unutar Gaze nalaze do 30 metara ispod zemlje, a imaju ulaze u podrumima domova, džamija, škola i drugih javnih zgrada kako bi se militanti mogli brzo sakriti.
Izgradnja mreže bila je o trošku lokalnog stanovništva. Izraelska vojska optužuje Hamas da je milijune dolara pomoći Gazi preusmjerio za plaćanje tunela, uz korištenje desetaka tisuća tona cementa dodijeljenog za obnovu domova uništenih u prethodnim ratovima.
"IDF teško može uništiti cijelu mrežu tunela"
Barak kaže da je nerealno vjerovati da IDF može uništiti cijelu Hamasovu mrežu tunela u Gazi.
"Postojat će dijelovi mreže iz kojih civili neće biti evakuirani iz bilo kojeg razloga. Neki dijelovi podzemne mreže su nepoznati. Za neke od njih kolateralna šteta će biti vrlo velika", kaže.
Uništenje tunela također bi moglo dovesti do značajnog gubitka života - među izraelskim snagama na terenu i palestinskim civilima i taocima.
"Hamas je vrlo vješt u korištenju živih štitova", kaže Richmond Barak. "Nakon što je Hamas ovladao ovom metodom, lako ju je mogao koristiti u kontekstu tunela i u njih smjestiti izraelske, američke i druge taoce", dodaje.
Tijekom sukoba 2021. u nizu razornih zračnih napada u gradu Gazi srušene su tri stambene zgrade, pri čemu su poginule 42 osobe. Izraelska vojska tada je rekla da je gađala podzemne tunele, no kada su se oni urušili, urušili su se i temelji zgrade.
Mreža tunela također bi poništila prednosti IDF-a u tehnologiji i obavještajnim podacima, povećala poteškoće urbanog ratovanja i predstavljala smrtonosnu prijetnju izraelskim snagama, kaže Barak.
"Kao prvo, Hamas ima dovoljno vremena za miniranje cijele mreže. Može jednostavno pustiti vojnike u mrežu tunela i onda na kraju dići sve u zrak", navodi.
Visok rizik od kolateralne štete
"Mogu oteti vojnike u iznenadnim napadima. Tada će se suočiti sa svim ostalim rizicima - mogu ostati bez kisika, a pojedinačne borbe s neprijateljem i spašavanje ranjenih vojnika postat će praktički nemogući", kaže.
"Čak i ako ne uđete u tunel, osiguranje područja za koje sumnjate da sadrži tunele potpuno je drugačije od osiguranja običnog područja. Ovdje morate osigurati nešto što nije vidljivo", dodaje.
Međutim, izraelske snage će imati neke načine za ublažavanje rizika.
Prema Colinu Clarkeu, direktoru istraživanja u sigurnosnoj konzultantskoj tvrtki Sovan Group, to može uključivati slanje dronova i bespilotnih vozila u tunele, njihovo mapiranje i identificiranje mina prije nego što ih vojnici uklone.
Vojni zrakoplovi također mogu ispustiti bombe za "razbijanje bunkera" koje prodiru duboko u zemlju prije nego što eksplodiraju. Međutim, mogu predstavljati rizik od kolateralne štete zbog gusto naseljenih urbanih područja.