DANAS je od 13 sati održana prva sjednica nove vlade.
Kako je najavljeno, na dnevnom redu je Zakon o obnovi Zagreba i okolice od potresa, koji bi danas trebao biti upućen u sabor te potom raspravljen i izglasan do kraja sljedećeg tjedna.
>>Sjednicu vlade mogli ste pratiti uživo na Indexu:
Plenković čestitao izabranima u vladu
Sjednica je kasnila 15 minuta, a onda se premijer obratio te čestitao izabranim zastupnicima, ministrima i zahvalio građanima koji su glasali.
Najavio je potom kako će ministri morati biti dostupni za razgovore vezane za postupanja oko koronavirusa.
"Danas je bez daljnje odgode na sjednici Zakon o obnovi Zagreba", rekao je Plenković te zamolio Beroša da izvijesti o aktivnostima vezanim za koronavirus.
Beroš: Imamo 81 novi slučaj, Capak se zabunio
Ministar Vili Beroš iznio je podatke o ukupnom broju testiranih i oboljelih te rekao kako u posljednja 24 sata imamo 81 novi slučaj.
"Pročitao sam medijske napise, kolega Capak je rekao 84. Međutim, on se zabunio, čuli smo se, imamo 81 novi slučaj", kaže Beroš.
Rekao je kako je i dalje Ivankovo žarište.
"U protekla tri tjedna smo imali troznamenkastu brojku zaraženih. Većina oboljelih ima blažu kliničku sliku", rekao je i dodao kako se takvim brojkama ne može biti zadovoljno jer smo pokazali da možemo bolje.
"Ostanimo solidarni i odgovorni", kaže.
Sljedeći je riječ dobio Božinović.
Božinović: Izvršeno preko 7000 nadzora
Božinović je izvijestio o mjeri za Vukovarsko-srijemsku koja je na snazi do 4. kolovoza, a odnosi se na vjenčanja u krugu obitelji.
"Što se tiče djelovanja Stožera, intenzivirali smo mjere kontrole nad lokalnim stožerima. Izvršena su 2156 nadzora poslovnih subjekata, noćnih klubova i otvorenih prostora. S privatnim okupljanjima izvršeno je preko 7000 nadzora, a nepravilnosti smo utvrdili u tri posto", kaže Božinović.
Božinović je dodao i kako raste broj prijava preko EnterCroatia aplikacije.
Zakon o obnovi Zagreba i okolice
Treća točka dnevnog reda bio je Zakon o obnovi zgrada oštećenih potresom. "Riječ je o zakonu koji treba organizirati temeljne principe obnove po svim pravilima struke. Konzultirali smo sve zainteresirane dionike, građevinare, arhitekte, konzervatore, komore, građane. Ovaj zakon odnosi se na vrlo širok krug ljudi i dugoročan je, nadamo se i srednjoročan i zato smo u raspravi proteklih tri mjeseca željeli da prođe javno savjetovanje. Dio je već unesen u nacrt prijedloga zakona koji upućujemo u sabor. Želimo što širi konsenzus i sa oporbom i drugim dionicima", rekao je Plenković.
Kaže da je jako važna konstrukcijska obnova i financiranje istoga.
"Išlo bi prema modelu da 60 posto financira vlada, 20 posto jedinice lokalne samouprave i 20 posto vlasnici", rekao je i dodao kako će se oformiti Fond na kojemu će se moći saznati sve informacije te kako će se vlada angažirati na pribavljanju sredstava za obnovu.
Formirat će se i fond za obnovu koji će osim za samu provedbu obnove biti zadužen i za prikupljanje sredstava za obnovu i predstavljati "one stop shop" za sve informacije za građane pogođene potresom, najavio je Plenković.
Podsjetio je kako je dosad rebalansom proračuna i sredstvima Fonda za zaštitu okoliša osigurano 100 milijuna kuna za interventne popravke, 41 milijun kuna alocirano je iz Fonda za kondenzacijske bojlere, a trošak smještaja građana stradalih u potresu u Studentskom domu Cvjetno preuzela je vlada.
Dogovoren je i zajam sa Svjetskom bankom od 200 milijuna dolara, a razgovara se i s Razvojnom bankom Vijeća Europe o kreditu te je podnesen zahtjev za Europski fond solidarnosti, kazao je premijer.
"10 sekundi potresa - 10 godina obnove"
"Procijenjena šteta od potresa je oko 11,5 milijardi eura, a broj oštećenih zgrada je 25.000, razmjeri potresa su veliki, deset sekundi potresa donijet će bez ikakvih dilema 10 godina posla", naglasio je i dodao kako će Zakon ići u dva čitanja, jedno sljedeći tjedan, a jedno u kolovozu kad se sabor opet sastane.
Zakon treba osigurati temeljne principe organizirane obnove po svim pravilima struke tako da se sačuva povijesna i umjetnička vrijednost Zagreba. U njegovoj izradi konzultirani su svi zainteresirani dionici, građevinari, arhitekti, povjesničari umjetnosti, konzervatori i drugi, a prošao je javno savjetovanje tijekom kojeg je stiglo oko 400 komentara od kojih je dio unesen u prijedlog zakona.
Plenković je poručio kako o zakonu želi postići što širi konsenzus te da zakonski okvir bude jasan, transparentan i provediv.
Horvat: Zgrade javne namjene će se u potpunosti financirati sredstvima osnivača
Ministar graditeljstva i prostornog uređenja Darko Horvat kazao je da će obnova biti veliki financijski izazov, ali će najveći dio troškova podnijeti država. Izradit će se detaljan program mjera koji će detaljno odrediti aktivnosti i dinamiku obnove ovisno o izvorima financiranja.
Kada je riječ o zgradama javne namjene, Horvat je najavio da će se njihova obnova u potpunosti financirati sredstvima osnivača.
Ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek dodala je kako će se u obnovi voditi računa da se primijene najsuvremenije tehnologije kako bi se unaprijedila vrijednost fonda Zagreba i očuvale kulturno-povijesne vrijednosti.
Ministar financija Zdravko Marić izrazio je nadu da će obnova pridonijeti i gospodarskoj aktivnosti u Hrvatskoj.