PREMIJER Andrej Plenković govorio je o gospodarskim mjerama, restrikcijama te o proračunu Europske unije.
Kada je u pitanju nova procjena MMF-a u kojoj se očekuje pad hrvatskog BDP-a od 9 posto, Plenković je rekao kako su i druge institucije dale svoje procjene, ali da one variraju.
"Imamo procjene i Svjetske banke, imat ćemo i naše, ali one variraju. Postotci nisu isti. Mi ćemo, kao i ostali, imati negativne efekte ove situacije, ali važno je da svim mjerama koje poduzimamo omogućimo financiranje mjera koje smo donijeli i normalno funkcioniranje države", rekao je Andrej Plenković.
Što se tiče rezanja plaća u javnom sektoru, kazao su nekoliko puta rekli da žele smjer racionalizacije, te da se ide dogovorno sa socijalnim partnerima u pravcu omogućavanja sredstava za financiranje.
Komentirajući uvođenje zabrane ovrha, kazao je kako se zakoni donose po hitnom postupku.
"Zakoni vezani za krizu koronavirusa idu po hitnom postupku. U trenutku kada su se usvajali zakoni prije Uskrsa nisu mogli ući u Sabor", rekao je Plenković, te dodao da se tekst odnosi na fizičke osobe.
HZZ će objaviti popis svih koji traže naknadu
Prigovor sindikata o potrebnoj transparentnosti mjere od 4000 kuna smatra neosnovanim.
"Mjera za ožujak odnosila se na 3250 za poslodavce kojima je pao prihod. Drugi dio je oslobađanje poreza na, a tu su i povoljni krediti za Hamag. Mi ne vidimo na koga se misli, da se nešto što smo dali kao mjeru zlorabi.
Ako netko dobio 3250 kuna kao mjeru za zaposlenika, on to ne može to ne proslijediti. HZZ će objaviti popis svih pravnih osoba koje su tražile naknadu. Ključno je da budemo maksimalno transparentni, da se zna tko je tražio naknadu.
Za više od 80.000 tvrtki isplaćeno je milijardu i 320 milijuna kuna. U brzom smo roku isplatili ta sredstva, i javnost ima pravo znati tko je dobio sredstva", kazao je Plenković, te dodao da su špekulacije o netransparentnosti medijsko prepucavanje bez konkretizacije.
Strategija restriktivnih mjera polučila rezultate
"Odlučili smo da restriktivnim mjerama smanjimo brzinu zaraze. Postigli smo dobre rezultate, danas imamo 37 novozaraženih, to je dobar broj. Ta strategija polučila je rezultate", rekao je premijer.
Kapaciteti bolnica su osigurani
Kazao je i kako su osigurani kapaciteti bolnica.
"Nema situacije da netko ne dobije potrebnu zdravstvenu njegu. KB Dubrava pripreman je za gori scenarij od ovoga koji sada imamo. Imamo kapacitet kreveta i zaštitnu opremu i brzinu i dinamiku zaraze koja omogućava adekvatnu njegu.
Sada je fokus svih resora na domovima za starije, koji su se pokazali kao najosjetljivije područje. Ako dođe do širenja zaraze, tamo su najbrže negativne posljedice, i njima ćemo posvetiti najveću pozornost", rekao je Plenković.
Za budućnost je rekao kako će Hrvatska ići kao i ostale zemlje.
"Svi želimo doći u fazu u kojoj možemo reaktivirati gospodarstvo, kada to mogućnosti dozvole", kazao je.
Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen u nekoliko je navrata izjavila da u Višegodišnjem proračunskom okviru (VFO) vidi najpogodniji instrument za suočavanje sa sadašnjom krizom, svojevrsni Marshallov plan.
"Marshallov je plan bio planove zapadne Europe nakon Drugog svjetskog rata, nazvan po tadašnjem američkom državnom tajniku Georgeu Marshallu.
Nema dileme da je ono što von der Leyen kaže da iskoristimo trenutnu fazu nedogovorenog sedmogodišnjeg proračuna da ga prilagodimo novim okolnostima. Taj instrument treba pomoći članicama da se brzo izvuku iz krize", zaključio je Andrej Plenković.