DILJEM Europe izbili su prosvjedi protiv epidemioloških mjera i uvođenja covid-potvrda.
Neki od njih pretvorili su se u nasilje.
Sukob prosvjednika i policije u Nizozemskoj
Diljem Nizozemske i treću noć zaredom izbili su neredi u više gradova gdje se policija sukobila s velikim brojem prosvjednika koji su uzrokovali palež te su bacali kamenje zbog nezadovoljstva mjerama protiv širenja covid-19 zaraze.
Neredi su zabilježeni u gradovima Leeuwardenu, Groningenu te u Enschedu i Tilburgu.
U Enschedeu, gdje je izdana uredba o izvanrednom stanju, policija je pendrecima pokušala rastjerati prosvjednike, vidjelo se na videozapisu objavljenom na društvenim mrežama.
U Leeuwardenu policijska su vozila bila gađana kamenjem, a prosvjednici su skandirali i palili baklje.
Policija je priopćila da je pet policajaca ozlijeđeno tijekom noći u subotu, a najmanje 64 osobe su uhićene u tri regije, uključujući i desetke onih koji su bacali pirotehniku i ograde tijekom nogometne utakmice na stadionu Feyenoorda iz Rotterdama.
Nizozemska prošli tjedan uvela djelomični lockdown
Posljednji neredi počeli su u petak navečer u Rotterdamu, gdje je policija reagirala zbog povećanja broja prosvjednika, a gradonačelnik je prosvjed ocijenio kao "orgije nasilja".
Vlasti su priopćile kako vjeruju da su četiri osobe pogođene policijskim mecima te su primljene u bolnice.
Prosvjede je izazvalo protivljenje vladinim planovima da ograniči korištenje covid-potvrda na ljude koji su se oporavili od covida-19 ili su cijepljeni, isključivši time one s negativnim testom na virus.
Nizozemska je prošlog vikenda ponovno uvela mjere izolacije za 17.5 milijuna stanovnika na tri tjedna u pokušaju da uspori ponovno širenje virusa, no dnevni broj novih slučajeva zaraze ostao je na najvišoj razini od početka pandemije.
Neki mladi također su izrazili nezadovoljstvo što je zabranjen i vatromet u novogodišnjoj noći, u namjeri da se izbjegne dodatni pritisak na bolnice koje su već bile prisiljene smanjiti svoj opseg rada zbog porasta pacijenata s covid-19 zarazom.
Među ozbiljnijim sukobima u subotu navečer bio je i onaj u Haagu, gdje su ozlijeđena petorica policajaca, od kojih jedan ozbiljno, navodi policija.
Policija u Bruxellesu prosvjednike tjerala vodenim topovima i suzavcima
Sukobi su izbili u nedjelju na prosvjedima protiv novih covid-mjera u Bruxellesu, gdje su se, po procjeni policije, okupili deseci tisuća ljudi.
Prosvjedna povorka krenula je mirno, ali je policija zatim upotrijebila vodene topove i suzavac protiv skupine koja ih je gađala svakakvim predmetima, izvijestio je fotograf AFP-a.
Tijekom sukoba neki su prosvjednici bili maskirani i nosili su flamanske zastave.
Izravan sukob s interventnim snagama dogodio se blizu četvrti u kojoj su europske ustanove i vlada u Bruxellesu.
Oko 35.000 ljudi, po procjeni policije, sudjelovalo je u prosvjednoj povorci protiv novih covid-mjera, koje je vlada obznanila u srijedu.
Sudionici prosvjeda, održanog pod geslom "Zajedno za slobodu", uglavnom su kritizirali odluku vlasti o zabrani ulaska necijepljenih u mjesta kao što su restorani i barovi.
Belgija želi uvesti nove mjere
Belgija, koja je u srijedu uvela opću obvezu nošenja maske, želi uvesti i obvezan rad od kuće za zanimanja koja to omogućuju kako bi se suzbilo naglo širenje epidemije u zemlji.
Ta zemlja, gdje je ovog tjedna u prosjeku prijavljeno gotovo 10.300 novozaraženih na dan, ima dinamiku širenja virusa kakva nije zabilježena godinu dana.
Zemlja ima stopu hospitalizacije kakva je zadnji put bila u svibnju, što znači da je u bolnicama više od 2000 pacijenata, među kojima više od 25 posto na intenzivnom liječenju.
Prosvjedi i u Beču, Austrija prva u Europi uvodi obavezno cijepljenje
Deseci tisuća ljudi prosvjedovali su u glavnom gradu Austrije, Beču, nakon što je vlada najavila novu nacionalnu izolaciju i objavila da planira u veljači 2022. učiniti obveznim cijepljenje. To je prva europska zemlja koja je cijepljenje postavila kao zakonski uvjet.
Razvijajući nacionalne zastave i transparente s natpisom "Sloboda", prosvjednici su uzvikivali "Otpor!" i zviždali policiji.
Cijela zemlja će od ponedjeljka ući u 20-dnevnu blokadu, zatvarajući sve osim osnovnih trgovina. Rad od kuće također će biti obavezan.
Andrea Ammon, ravnateljica Europskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti, opisala je obvezna cijepljenja kao "dvosjekli mač".
Rekla je BBC-jevom Andrewu Marru da bi stroga pravila mogla natjerati ljude koji još uvijek sumnjaju u cjepivo - ali ga ne odbacuju u potpunosti - da se potpuno odvrate od njega.
U Italiji se nekoliko tisuća prosvjednika okupilo na drevnom trkalištu kočija Circus Maximus u Rimu kako bi se suprotstavili covid-potvrdama, koje su po novome potrebne na radnim mjestima, javnim okupljanjima i u javnom prijevozu.
Nasilje i u Francuskoj
Francuske vlasti šalju još desetke policajaca da uguše nemire na karipskom otoku Guadeloupeu.
U neredima koji su se dogodili tijekom noći pljačkaši su opljačkali desetke trgovina i zapalili tvrtke.
Ministar unutarnjih poslova Gérald Darmanin rekao je da su neki koji su umiješani u nemire koristili "bojevo streljivo" protiv policije i obećao je čvrst odgovor onima koji počine javne nerede.
WHO: Zabrinuti smo zbog porasta slučajeva, do proljeća bismo mogli imati još 500.000 mrtvih
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) izjavila je da je "vrlo zabrinuta" zbog porasta slučajeva koronavirusa na europskom kontinentu.
Njezin regionalni direktor, dr. Hans Kluge, rekao je za BBC da bi se do sljedećeg proljeća moglo zabilježiti još pola milijuna smrtnih slučajeva ako se mjere diljem Europe ne pooštre.
"Covid-19 je ponovno postao uzrok broj jedan smrtnosti u našoj regiji", rekao je, dodajući: "Znamo što treba učiniti u borbi protiv virusa - cijepiti se, nositi masku i koristiti covid-potvrde."
Mnoge vlade diljem kontinenta uvode nova ograničenja kako bi se suzbile sve veće infekcije. Nekoliko zemalja nedavno je izvijestilo o rekordnom broju slučajeva dnevno.