NA VIDEOSNIMCI koja se pojavila na društvenim mrežama vidi se kako kapetan manjeg broda u laguni Ojo de Liebre, u blizini meksičke obale, skida parazite sa sivih kitova. "Napravio sam to više puta, ovome kitu, ali i drugima. To mi je jako uzbudljivo iskustvo", rekao je Paco Jimenez Franco.
Uši na kitovima, odnosno stvorenja slična sićušnim rakovima, mogu biti korisne za ove ogromne životinje jer se hrane algama koje se nakupe na njihovim tijelima i otpalom kožom. No ponekad mogu i iritirati kitove.
"Mislim da sivi kitovi imaju odnos ljubavi i mržnje s tim ušima. Naime, oni imaju dosta osjetljivu kožu i sigurno ih zna izluđivati kada se tisuće tih malih stvorenja čvrsto drže za njih ili se kreću po njima s izuzetno oštrim, zakrivljenim kandžama", rekao je britanski zoolog Mark Carwardine, a prenosi The Guardian.
"Izgleda da im ne smeta kada im skidate uši"
Franco je s kita skinuo prvu uš kada mu se životinja približila dovoljno blizu. "Kad sam maknuo prvu, kit je opet prišao kako bih mogao nastaviti. Isti kit mi je u više navrata prilazio kako bih ga mogao ‘njegovati’", ispričao je Franco.
Sivi kitovi mogu narasti do 15 metara u duljinu te su, kao i mnogi drugi veliki i spori kitovi, posebno osjetljivi na parazite. Iako je ova vrsta kita u Baji Californiji poznata po svojoj radoznalosti, Carwardine je prvi put čuo za ovakav slučaj.
"Izgleda da im ne smeta kada im skidate uši, no morali biste ih skinuti na stotine da bi primijetili razliku", kazao je. Budući da se uši hrane otpalom kožom kita i oštećenim tkivom, rekao je da se zapravo ne radi o parazitima, već o simbiontima jer obje životinje imaju koristi jedna od druge.