U POTRESU koji je pogodio Zagreb, zagrebačka katedrala ostala je bez vrha južnog tornja.
Nakon što je katedrala detaljno pregledana, uočena su i brojna druga oštećenja, između ostalog i na sjevernom tornju katedrale.
Tada je objavljeno kako će se taj toranj morati rušiti, a ubrzo su počele pripreme za njegovo rušenje.
Izvješće je objavio Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije, a potpisuje ga projektant obnove katedrale i nadzorni inženjera Damira Foretića.
Mons. Hren: Do 16 sati znat će se hoće li danas biti spuštanje tornja katedrale
Predsjednik Odbora za obnovu katedrale mons. Ivan Hren rekao je da će se do 16 sati znati hoće li danas biti spuštanje sjevernog tornja Zagrebačke katedrale.
Mons. Hren je za Hrvatski katolički radio (HKR) izjavio kako se na sjevernom tornju zagrebačke katedrale trenutno održavaju zadnje pripreme za njegovo skidanje.
"Negdje do 16 sati procijenit ćemo hoće li danas biti skidanje sjevernog tornja kad bi se trebale završiti sve sigurnosne mjere", rekao je te podsjetio kako je statičar u 7,30 sve pregledao pa su još nešto dodali radi učvršćivanja. Ja bih htio, naglasio je, da to bude danas, ali ako ne bude, neka bude Božji plan!
"Zbog nedavnoga potresa bi sjeverni toranj, ako bi pao, prijetio oštećivanjem cijele Zagrebačke katedrale", ocijenio je i dodao kako su u dogovoru sa statičarima koji su procijenili da je najbolje spustiti sjeverni toranj kako bi bilo što manje oštećenja.
Na prijedlog kardinala Josipa Bozanića u 12 sati su zaustavljeni radovi kada će zagrebački nadbiskup oko kipa Gospe ispred katedrale blagosloviti radnike, gradilište, prvostolnicu i sav hrvatski narod. Potom se ekipa, rekao je, penje na toranj, nakon čega će donijeti procjenu kada će biti spuštanje sjevernog tornja.
Rušenje odgođeno za sutra
Statičari su pregledali stanje i procijenili da je potrebno dodatno osiguranje tornja i gradilišta, zbog čega se rušenje neće održati danas.
Sve je odgođeno za sutra.
Pukli svodovi tornja
Podsjetimo, na sjevernom tornju uočeno je oštećenje zida kamenog stubišta te su vidljive manje pukotine u svodovima tornja, naveo je nakon analize Foretić, podsjećajući da su na snimljenim fotografijama uočena određena oštećenja na kamenim elementima.
Nakon pregleda videosnimki iz drona potvrđena su, naveo je, znatna oštećenja, a nakon ponovnog snimanja u subotu statičari iz stručne komisije i članovi radne skupine zaključili su jednoglasno da treba ukloniti dio sjevernoga zvonika jer prijeti urušavanjem na stranu katedrale.
Tada je donesena odluka o skidanju kompletnog dijela zvonika koji ima otprilike 15 m3 kamena i teži oko 30 tona, s dizalicom koja ima krak od 120 metara i može podići tu težinu.
U isto se vrijeme, zaštićen je krov katedrale neposredno uz sjeverni zvonik s drvenim platicama d=5 cm. U samoj katedrali zaštićeni su i oltari uz sam zvonik i kamenu propovjedaonicu iz XVII. stoljeća.