Prisilno slijetanje zbog tehničkih problema
Službeno je objavljeno da je pilot zrakoplova zbog tehničkih problema pokušao izvesti prisilno slijetanje na polje, ali je i to pošlo po zlu te se prilikom dodira s tlom zrakoplov zapalio i raspao u komadiće.
Tupoljev sigurniji od prosječnog zrakoplova, ali sudjelovao je u 63 nesreće
Pad Tupoljeva TU-154 treća je velika avionska nesreća ove godine nakon pada Air Franceovog Airbusa u kojem je poginulo 228 putnika i članova posade te pada aviona iste marke kompanije Yemenia Air u kojem su poginule 153 osobe, a 14-godišnja djevojčica je čudom preživjela. Tupoljev je ruski zrakoplov konstruiran šezdesetih godina prošlog stoljeća, a po performansama ga je najlakše usporediti sa Boeingom 727.
U Rusiji je Tupoljev i dalje standardni putnički zrakoplov te će to i ostati do 2016. godine s obzirom da "rok trajanja" ovih aviona iznosi 45.000 sati letenja. Tupoljevi su posebno opremljeni za let u polarnim uvjetima, a koriste se na letovima srednjeg dometa. Nosivost tereta na daljinu do 4.000 kilometara mu je između 16 i 18 tona.
Avioni tipa Tupoljev TU-154 sudjelovali su u 63 zrakoplovne nesreće, od čega 36 s ljudskim žrtvama. U šest slučajeva su bili krivi teroristi ili vojne akcije, a zadnja se velika nesreća dogodila 1. rujna 2006. godine kada se u Iranu zapalio zrakoplov i poginulo je 29 od 147 putnika. No, Tupoljev se i dalje smatra vrlo sigurnim zrakoplovom, a sigurnosni pokazatelji iz 1998. godine otkrivaju da je tada imao 1,7 puta manje nesreća od svjetskog prosjeka.