BROJ smrtnih slučajeva od koronavirusa u Africi rapidno je porastao u posljednjih mjesec dana, odnosno u zadnja četiri tjedna smrtnost je porasla za 80 posto, priopćila je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
Phionah Atuhebwe, djelatnica WHO-a zadužena za uvođenje cjepiva u afričku regiju, izjavila je u ponedjeljak za CNN kako je u Africi zabilježen neviđen porast smrtnosti od koronavirusa.
"Stope smrtnosti od covida-19 porasle su u cijeloj Africi, a najviša do sada tjedna stopa (6.343) zabilježena je u tjednu koji počinje s 19. srpnja", rekla je Atuhebwe.
"Smrtnost se povećala za 89%, sa 13.242 na 24.987 mrtvih u posljednjih 28 dana", dodala je.
Generalni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus rekao je u petak na konferenciji za novinare kako je "visoko prenosiva delta varijanta" odgovorna za sve veći broj smrtnih slučajeva i bržu stopu zaraze.
Situacija u Africi
Atuhebwe je objasnila da je većina novih smrtnih slučajeva u posljednjih 28 dana zabilježena u Južnoj Africi. Na tom je području evidentirano 64 posto rastuće stope smrtnosti sa 16.019 smrtnih slučajeva, dok je u Sjevernoj Africi umrlo 6036 osoba.
Dodala je kako najmanje 15 afričkih zemalja trenutno bilježi trend rasta u tjednom broju smrtnih slučajeva povezanih s covidom-19.
"To su Alžir, Bocvana, Demokratska Republika Kongo, Esvatini, Lesoto, Malavi, Mauritanija, Mozambik, Ruanda, Senegal, Južna Afrika, Zimbabve, Libija, Tunis i Maroko", rekla je Atuhebwe.
U Africi je u potpunosti cijepljeno samo oko 1.5 posto stanovništva. Veći dio kontinenta oslanja se na donacije iz globalne kampanje nabavke cjepiva COVAX, kao i na donacije iz Kine, Indije i SAD-a.
Za sporu stopu cijepljena u Africi odgovorna je i neravnomjerna raspoređenost zaliha cjepiva, gdje bogatije zemlje gomilaju više doza nego što im je potrebno.
"Sve su regije u opasnosti, ali Afrika najviše. Mnoge afričke zemlje dobro su se pripremile za uvođenje cjepiva, ali cjepiva jednostavno nisu stigla", kazao je Ghebreyesus.